Tunceli Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kadim şehirlerinden biri olan Tunceli, maalesef ki bölgenin gelişmemiş şehirleri arasındadır. Şehrin geri kalmasının en büyük nedenleri arasında, terör örgütünün bölgede ileri düzeyde faaliyet göstermesi yer almaktadır. Ancak, terörün son yıllarda önemli ölçüde kan kaybetmesi sebebiyle geçmiş yıllara göre şehir biraz daha hızlı gelişmektedir. Tunceli gezilecek yerler arasında tarihi ve doğal güzellikleri sizler için listeleyerek, buralar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. 

Tunceli Gezilecek Yerler  

Baysungur Camii  

Şehrin önemli tarihi zenginlikleri arasında yer alan Baysungur Camii, mimari yapısı ve iç süslemeleri ile Tunceli gezi rehberi listenizde yer alabilecek güzellikte bir yapıdır. 1572 yılında yapılan tarihi cami, Tunceli’deki Osmanlı eserleri arasında dikkat çekmektedir.  

Tunceli Gezilecek YerlerOsmanlı dönemi yapıları arasında şehirdeki kesme taş işçiliğinin en iyi örnekleri arasında gösterilen Baysungur Camii, tadilat görmesine rağmen orijinal yapısıyla günümüze kadar gelmiş ve halen ibadete açık olarak hizmet vermektedir. 

Çelebi Ali Camii  

Tunceli’nin Pertek ilçesinde bulunan Çelebi Ali Camii, 1570 yılında kareye yakın dikdörtgen planlı üzerine inşa edilmiştir. Çelebi Ali tarafından hayır olarak yaptırılan tarihi cami tüm özellikleri ile günümüze kadar gelmeyi başarmış ve halen de ibadet amacıyla hizmet vermeye devam etmektedir. 

Pülümür Çayı Vadisi  

Doğal güzelliği ve sunduğu görsel şölen ile mistik bir havaya şahitlik edebileceğiniz Pülümür Çayı Vadisi, doğa sporu ile ilgilenenler başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.  

Vadi ve çevresi, farklı doğa sporlarını yapmak için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. İlkbaharın gelmesiyle birlikte eriyen buzlar sayesinde kayalardan suyun süzülmesi, buradaki kayalara ağlayan kayalar isminin verilmesine neden olmuştur. 

Munzur Vadisi Milli Parkı  

İçerisinde spor yapmak ya da balık tutmak için farklı sosyal tesislerinin bulunduğu Munzur Vadisi Milli Parkı, ilkbahar ve yaz aylarında vakit geçirmek için en güzel yerlerden biridir.  

Tunceli’ye yolunuz düşerse Tunceli-ovacık arasındaki 1500’den fazla bitki örtüsü bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde, biraz zaman geçirmenizi tavsiye ederiz.  

Çemişgezek Kalesi  

Çemişgezek Kalesi hakkında günümüze kadar gelmiş, herhangi bir net bilgi bulunmamaktadır. Ancak tarihçiler tarafından yapılan araştırmalar, kesin olmamakla birlikte kalenin Urartular zamanından kalma olabileceğini göstermektedir. Önemli bir kısmı tahrip olan tarihi kale, Tahar çayının kenarında bir tepe üzerine inşa edilmiştir.  

Tahar Köprüsü  

1807 senesinde Osmanlı döneminde yaptırılan Tahar köprüsü, Çemişgezek ilçesinde bulunmaktadır. Tunceli gezilecek yerler arasında yer verilen tarihi köprü, banisi Yusuf Ziya Paşa olması sebebiyle Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da bilinir. 

Dereova Şelalesi  

Tunceli’ye gittiğinizde doğayla iç içe olmak, huzurlu bir ortamda kendinizi olmak istiyorsanız, Tunceli’de gezilecek yerler listenizde Dereova Şelalesi için yer açmanızı tavsiye ederiz. Şelale etrafına son zamanlarda yapılmış küçük eğlence mekânları ve yeme içme alanları, buraya gelenlerin daha iyi şartlarda vakit geçirmelerini sağlamaktadır. 

Elti Hatun Camii  

Uzun Hasan tarafından Akkoyunlu Hükümdarı Elti Hatun için yaptırılan tarihi cami, 1552 yılında inşa edilmiştir. Bilindiği üzere Uzun Hasan, Akkoyunlu Hükümdarı Elti Hatun’un abisidir.  

Cami her ne kadar çok estetik bir görüntüye sahip olmasa da, Tunceli gezilecek yerler listelerinde tarihi özelliği sebebiyle yer almaktadır. Elti Hatun Camii 1252 yılında Akkoyunlu Hükümdarı olan Elti Hatun için, abisi Uzun Hasan tarafından yaptırılan bir camidir. Pencere yapıları oldukça düzensiz olanın camii, tarihi camileri meraklı olan gezginlerin Tunceli gezi rehberi listelerinde yer almaktadır.  

İn Delikleri 

Doğal güzelliklere meraklı olan kişilerin ziyaret ettiği İn Delikleri, doğal yollarla oluşan mağaraların yanı sıra insan eli ile yapılan yaşam alanlarıyla da dikkat çekmektedir. 

Sivdin Köprüsü  

  1. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen köprü, Çemişgezek ilçesinde yer almaktadır. Bölgede çeşitli yerleşim yerlerini birbirine bağlayan köprü, günümüzde halen kullanılabilir durumdadır.

Ulukale Camii  

Çemişgezek ilçesinde 1793 yılında kesme taş işçiliği ile yapılan Ulukale Camii, günümüzde halen aktif olarak hizmet vermektedir. Tek şerefeli bir minareye sahip olan caminin minaresi, cami yapıldıktan çok sonra inşa edilmiştir. 

Yelmaniye Camii  

  1. Yüzyılda Timur zamanında yaptırıldığı bilinen cami, Çemişgezek ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İlçe merkezinin olduğu kadar Tunceli’nin de en eski camilerinden biri olma özelliğini taşıyanYelmaniyeCamii, ilk zamanlar medrese amacıyla yapılmış olsa da, sonradan camiye çevrilmiştir. 

Tunceli gezilecek yerler başlığı altında, Tunceli’de gezilecek yerler listenizde yer vermeniz için bazı önerilerde bulunduk. Listemizde yer alan doğal ve tarihi alanlar dışında, başta Çemişgezek ve Pertek ilçeleri olmak üzere şehir genelinde gezip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!