Android’de Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Kullanıcıların birçoğu Google Asistan’ın çok yararlı olabileceğini ve çıktığı günden bu yana önemli ölçüde bir gelişim kaydettiğinin farkında. Ancak bu gene herkes tarafından kullanabileceği manasına gelmiyor. Özellikle güvenlik sebeplerinden ötürü kapatmak isteyebilir. Bugün telefonların insanları dinlediğine dair pek çok teori yer alıyor. Peki Android’de Google Asistan nasıl kapatılır? 

Android’de Google Asistan Nasıl Kapatılır?
Android’de Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Telefonunuzdan Google uygulamasını açın 

  • Sağ alt köşede bulunan 3 noktaya tıklayın 
  • Açılan sayfada “Ayarlar”a tıklayın 
  • Buradan Genel sekmesine gelin Google Asistan seçeneğini inaktif hale getirin.  

Android’de Google Asistan nasıl kapatılır Ses ayaları için:  

Ayarlar sekmesinden Voice Match bölümüne gelin “Ok Google” yazan satırdaki çubuğu kapatın 

Google Asistan Ne İşe Yarar? 

Apple için Siri, Amazon için Alexa ve Microsoft için Cortana neyse, Google için Asistan o manaya gelir. 2016 yılından beri Andorid telefonların içinde yer almaya başlayan Google Asistan, inanılmaz hızlı bir büyüme kat etti. Peki Google Asistan ne işe yarar ve hakkında neler biliyorsunuz? 

Google Asistan, telefonunuzda yer alan programları, telefona bağladığınız bluetoothlu cihazları ve kulaklıkları ses komutuyla kontrol edebilmenizi sağlar. Kısacası, sesli komut yardımcısı denilebilir ve otomatik harekete geçiren komut “Ok Google”dır. Yapay bir zekâ ürünü olan bu yardımcı, tuttuğunuz takımın verilerinden ilgi alanlarınıza kadar çeşitli şeyler hakkında otomatik bir sunum yapabilir. Bunun için internette yaptığınız sık aramaları kullanır.  

Google Asistan Neden Kapatılır? 

İnsanların birçoğu güvenlik tedbiri amacıyla Android’de Google Asistan nasıl kapatılır sorusuna yanıt aramakta. Google’ın otomatik dinleme ve kayıt sistemi, güvenlik konularında çekingen olan insanları rahatsız ediyor. Asistan özelliğinin konum, müzik ve arama verilerini depolaması ve kayıt altında tutması insanlar tarafından rahatsız edici görünüyor. Bunun dışında sürekli ekrana gelmesi telefonu kullanamaz hale getiriyor. Özellikle kulaklıktan müzik dinleyen insanlar şarkıyı değiştirmeye çalıştığında Google Asistanın devreye girmesi çok sinir bozucu bir durum yaratmakta. Ancak yukarda bahsettiğimiz şekilde asistan ayarlarını kapatarak bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.