Babalık İzni Kaç Gündür, Ne Zaman Başlar?

Çalışan erkeklerinin eşlerinin doğum yapması nedeniyle verilen izne babalık izni denilmekle beraber her statüye göre izin süresi değişikli göstermektedir. 

Çalışan erkeklerin, eşlerinin doğumu nedeniyle izin alabildikleri tüm çalışanlar tarafından bilinmektedir. Ancak burada merak edilen babalık izni kaç gündür sorusudur. Bu sorunun tek bir cevabı olmamakla beraber çalışanın statüsüne göre değişiklik göstermektedir.

Babalık İzni Kaç Gündür, Ne Zaman Başlar?
Babalık İzni Kaç Gündür, Ne Zaman Başlar?

Memurlarda Babalık İzni 

Memurların babalık izin süresi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Memurlarda babalık izni 10 gün olarak belirlenmiştir. Bunun yanında kamu çalışanları isterler ise yıllık izinlerinden düşmemek kaydı ile babalık izinlerini 10 gün kullanabilirler. 

Kamu kurumları içinde 4/B kadrosu ile sözleşmeli çalışan erkeklerin babalık izinleri memurlara göre farklılık göstermektedir. Bu kadro türünde babalık izni 2 gün olarak belirlenmiştir. 

İşçilerde Babalık İzni 

İşçi statüsü ile çalışan işçilerin babalık izni süresi ise 5 gün olarak belirlenmiştir. Taşeron işçilerde babalık izni ise yine 5 gün olarak belirlenmiştir. 

Babalık izni, eşin doğum yaptığı tarih itibari ile kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi şudur. Doğum izni, doğum yapılmadan önce kullanılamaz. Eşin doğum yaptığı gün, çalışılan kuruma dilekçe yazılır ve doğum tarihi belirtilerek yasanın izin verdiği süre kadar izin talep edilir. 

Babalık İznini Sonradan Kullanmak Mümkün müdür? 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, madde 104, B fıkrasında “Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine 10 gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.” İfadesi yer almaktadır. 

Kanunda her ne kadar iznin hemen kullanılması gerektiği yazmasa da mazeret izni olduğu için mazeretin ortaya çıktığı anda kullanılması gerekmektedir. Ancak bunu kurum amirinin inisiyatifi ile sonradan kullanmak ta mümkündür.  

Babalık İzni Resmi Tatile Denk Gelirse Ne Yapılır? 

Babalık izni resmi tatile denk gelirse ne olur sorusu da babalık izni kullanan ya da kullanacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Ancak kanunda bununla ilgili herhangi bir ibare yazmaktadır. Bunun yanında izin süresinden iş günü olarak da bahsedilmemiştir. Bu nedenle resmi tatile denk gelirse, izin süresi uzaması gibi bir durum söz konusu değildir. 

Yine merak edilen bir soru ise şudur. Babalık izni ücrette kesintiye neden olur mu sorusudur. Bu sorunun cevabı işe şöyledir. Babalık izni ücretsiz bir izin olmadığı için ücret kesilmesi söz konusu değildir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!