Polis Nasıl Olunur?

Şüphesiz ülkemizin en geçerli ve en çok kazanan meslekleri arasında polislik mesleği de yer alıyor. Günümüzde polis olmak, ayrıca hem ilkokul hem lise hem de üniversite mezunlarının hayallerini süslüyor. Ancak polis olmak için, her meslekte olduğu gibi birtakım şartları karşılamak ve bazı sınavlara girmek gerekiyor. Peki polis olmak için hangi şartları karşılamak gerekmektedir? Polis nasıl olunur? 

Polis Nasıl Olunur 2021 – 2022 

Polis olmak için, yukarıda da bahsedildiği üzere bir takım şartları karşılamak ve bazı sınavlara girmek gerekmektedir. Her yıl bu şartlar değişiklik gösterebilir. Bu nedenle polis olmak isteyen kişiler sıklıkla polis nasıl olunur 2021 terimlerini aratmaktadır. Polis olmak için yazılı, sözlü ve fiziksel olmak üzere üç farklı sınava girmeniz gerekmektedir. Polis olacak kişilerin ayrıca en az lise mezunu olması gibi bir şart bulunmaktadır. Bunun dışında üniversite sınavına giren kişilerin de bazı şartları karşılaması gerekir. Bu şartlardan ilki, her yıl belirlenen baraj puanını geçmek gerekmektedir. Baraj puanı geçtikten sonra, her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan tarihler aralığında yapılacak olan sınavlara polis adaylarının başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yaparken bir takım belgeleri eksiksiz bir şekilde ilgili kurumlara ibraz edilmesi gerekmektedir.  

Polis Nasıl Olunur Erkek 

Her kişi fark etmiştir ki, günümüzde güvenlik güçlerini oluşturan kişilerin büyük çoğunluğu erkeklerden oluşmaktadır. Bu durumun nedeni, erkeklerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu mesleğe daha yatkın olmasıdır. Polis olmak isteyen erkek adaylar polis nasıl olunur erkek terimlerini sık sık arama motorlarında aratmaktadır. Polis olmak isteyen erkek adayların Polis Akademisi tarafından belirlenen şartların tamamını eksiksiz bir şekilde karşılaması gerekmektedir. Bunun dışında, polis olacak kişilerin dış görünüşüne de büyük önem verilmektedir. 

Polis Nasıl Olunur Bayan 

Kutsal bir meslek olan polisliği kendine vazife edinmiş birçok kadın da günümüzde ülkesine hizmet etmektedir. Ancak oranlar karşılaştırıldığında kadın polislerin erkek polislere oranla çok daha düşük seviyede olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle polis olmak isteyen bayanlar polis nasıl olunur bayan terimlerini arama motorlarında aratmaktadır. Öncelikle polis olmak isteyen bayanların en az ön lisans veya lisans mezunu olması gerekmektedir. Bunun dışında polis olmak isteyen bayanların 30 yaşından gün almamış olmaması da büyük önem taşımaktadır. Polis olmak isteyen kadınlar için ayrıca boy da büyük önem taşımaktadır. Bayan polis adaylarının en az 162 cm boya sahip olması gerekmektedir. Son olarak ise bayan polis adaylarının Polis Akademisi tarafından belirlenen fiziksel ve sağlık şartlarını da karşılaması gerekmektedir. 

Polis Olmak İçin Şartlar 

Polis olmak için şartlar, her yıl Polis Akademisi tarafından belirlenmektedir. Adayların, bu şartların birkaçını değil tamamını karşılaması beklenmektedir. Peki polis olmak için şartlar nelerdir? 

  • Polis olmak isteyen kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. 
  • İkinci olarak polis olmak isteyen kişilerin silah taşıması için herhangi bir engelinin bulunmaması gerekmektedir. 
  • Polis olmak isteyen kişilerin, KPSS sınavından yeteri kadar puan almış olması gerekmektedir. 
  • Polis olacak kişilerin 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. 
  • Polis olmak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 
  • Yurt dışından mezun olmuş olan kişilerin mutlaka bir denklik belgesine sahip olması gerekmektedir. 
  • Polis olmak isteyen kişilerin herhangi bir şekilde bir suçtan ceza almamış olması gerekmektedir. 
  • Son olarak polis olmak isteyen kişilerin Polis Akademisi tarafından belirlenen fiziksel şartları da karşılaması gerekmektedir. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!