Bilgisayarı Hızlıca Kapatma Kısayolu Oluşturma

Bilgisayar, artık her evin demirbaş eşyalarından biridir. Herkesin evinde bulunan bilgisayarlarla uğraşırken bazen o kadar meşgul oluruz ki bilgisayarı normal yollarla kapatmak çok uzun iş gibi gelebilir. Ayrıca bilgisayarı hızlıca kapatma kısayolu oluşturma, yaşlılar ve çocuklar gibi henüz bilgisayar kullanmayı tam öğrenememiş kişilerin de hayatını kolaylaştıracaktır. 

Bilgisayarın kullanılmadığı zamanlarda kapalı kalması gerekmektedir. Bilgisayar boş yere açık kaldığı zamanlarda boş yere enerji tüketmektedir. Bu durum da elektrik faturanızın kabarmasına neden olabilir. Ayrıca bilgisayarınızın boş yere açık kalması cihazınızın ömrünü de kısaltacaktır. Peki bilgisayarı hızlıca kapatma kısayolu oluşturma işlemi nasıl yapılır? Sizler için bu sorunun cevabını adım adım anlattık. İşte o adımlar: 

  • Bilgisayarınızı kapatma kısayolu oluşturmanın ilk yolu cihazınızda bulunan güç düğmesini yeniden yapılandırmaktır. Bunu yapmak için öncelikle bilgisayarınızda bulunan denetim masasına girmeniz gerekmektedir. Daha sonra denetim masasında bulunan güç seçenekleri seçeneğine tıklayın. Karşınıza “Güç Düğmesine Bastığımda” seçeneği gelecektir. Bunu kapat olarak değiştirin. Bu sayede bilgisayarınızın kapatma tuşuna bastığınızda uyku moduna geçmeyecek, hemen kapanacaktır. 
  • Bilgisayarı hızlıca kapatma işlemi için masaüstüne kısayol ekleyebilirsiniz. Bu özellikle bilgisayarın teknik kısımlarını pek bilmiyorsanız sizin için oldukça kullanışlı olabilir. Bu özelliği yapmak için öncelikle masaüstüne sağ tıklayarak kısayol oluştur seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından kısayolun konumuna %windir%\System32\shutdown.exe /s /t 0 metnini yapıştırın. Bu kısayolu her çift tıkladığınızda bilgisayarınız kapanacaktır. 
  • Bilgisayarınızın sol alt köşesinde bulunan Windows simgesine sağ tıklayarak da bilgisayarınızı en azından daha kısa yoldan kapatabilirsiniz. Bu simgeye sağ tıkladığınızda “Bilgisayarı Kapat” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak bilgisayarınızı daha kısa yoldan kapatabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!