Carrefoursa Bayilik Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Carrefour, ülkenin dört bir yanında bulunan yüzlerce şubeye sahip bir marketler zinciridir, Türkiye’deki Carrefour şubeleri hem Fransız hem de Türk ortaklığı ile kurulmuştur. Yüksek kâr marjı, sektörel rekabet gücü ve marka bilinirliği sayesinde oldukça karlı bir yatırım fırsatının önünü açmaktadır. Carrefoursa bayilik alınabilmesi için, firmanın talep ettiği şartların karşılanması gerekmektedir. Üstelik bayilik için sahip olunması gereken kişilik, iş ve diğer şartlara uyulması gerekecektir.

Carrefoursa Bayilik Aday Kriterleri 

Carrefoursa Bayilik Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?
Carrefoursa Bayilik Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Carrefoursa bayilik alabilmek için, firmanın talep ettiği bayilik şartlarına uyum sağlanması gerekmektedir.

 • Kredi limiti yüksek olan 
 • Aktif olarak bir lokal markete sahip olan veya daha önce market işletmiş olan. 
 • Motivasyonu yüksek 
 • Girişimci ve liderlik vasıflarına sahip

Yukarıda saymış olduğumuz maddeler, adaylarda kesin olması gereken özellikler değildir, fakat bu özelliklerden kaç tanesine sahipseniz, kabul edilme şansınız o kadar yüksektir.

Carrefoursa Market Tipleri

Carrefoursa market bayiliği için tek bir konsept yoktur. Süper ve mini olmak üzere iki carrefour konsepti vardır. Bu konseptlerden hangisi size daha uygunsa, ona seçilebileceğiniz anlamına gelir.

Carrefoursa Süper

 1. 280 metrekare ile 600 metrekare arası satış alanına sahiptir. 
 2. Yıllık ciro 6 ila 12 milyon TL arasındadır.  
 3. Müşteri başı ortalama harcama 30-40 TL arasıdır. 
 4. Günlük en az 600 en çok 1100 müşterisi vardır. 
 5. Ortalama 10-20 kişi istihdam edilir.

Carrefoursa Mini

Bakkal konseptli mini carrefoursa marketler, genelde en küçüğü 100 m2 olmak üzere satış alanlarına sahiptir.  Satış alanı en çok 280m2 olarak bilinmektedir. Yıllık ciroları 3,5 milyon TL ile 6 milyon TL arasında değişkenlik gösterir. Sepet tutarı ortalama 20-30 TL civarında olup günde yaklaşık 600 müşteri ağırlar.  5 ila 7 kişinin istihdam edilmesiyle rahatlıkla işletilebilmektedir.

Carrefoursa Bayilik Yatırım Kriterleri

 • Güçlü bir lokasyon gerekir, tercihen ana caddede olması gerekir. Düz girişe sahip olması şarttır. Markete giriş için merdiven çıkılmamalı veya inilmemelidir.  
 • Hali hazırda market sahibi olanlar için, marketlerini carrefoursa dönüşümüne sokabilirler. Bu marketler için gerekli olan sermaye 100 bin TL ile 500 bin TL arasında değişecektir.

Carrefoursa Bayilik İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?

Eğer hali hazırda bir markete sahip değilseniz, bayilik için değişken tutarlarda sermayenizin olması gerekir. Mini market konsepti için m2 başına en az 2,500 TL, süper konsepti için de en az 2000 TL gerekmektedir. Örneğin 200m2 carrefoursa mini için ortalama 500 bin TL sermaye gerekmektedir. Yine 500m2 carrefoursa süper açmak için de yaklaşık olarak 1 milyon TL gerekecektir.

 • Yukarıda bahsi geçen rakamlar yalnızca hali hazırda marketi olmayanlar içindir. 
 • Marketi olan kişilerde, hangi formata uyuyorsa ona göre 100-500 bin TL arası sermaye gerekecektir. 
 • Banka Teminat Mektubu: Bayilik alacak kişilerin banka teminat mektubu göstermesi şarttır, en az 300 bin TL, en çok 1 milyon TL gösterilebilir.  
 • En az bir yıldır şirket sahibi olmanız beklenir.

Carrefoursa Bayilik ile Ne Kadar Kazanırım?

Carrefoursa bayilik aldıktan sonra çok ciddi tutarlar kazanmak mümkündür. Zira Carrefoursa anlık olarak rakip marketlere göre fiyatlarını ayarlamakta en yüksek kaliteyi en düşük rakamlara sunmaktadır.

 • Carrefoursa bayiliğinde net kâr marjının yüzde 4-8 arasında olacağı bildirilmiştir. 
 • Net kâr marjı, vergiler dahil olmak üzere tüm giderler çıkıldıktan sonraki kar rakamıdır. 
 • Mini konseptte yılda 3,5 ila 6 milyon TL cirodan bahsettik, buna bağlı olarak net kar yıllık bazda 150-300 bin TL arası olacaktır. 
 • Süper konseptte ise, 6-12 milyon TL ciroya karşılık yıllık net 500 bin TL ile 1 milyon TL arası kar elde etme durumu söz konusudur.

Carrefoursa Bayilik Mantıklı Mı?

Carrefoursa bayilik elbette mantıklı bir seçimdir. Zira batma şansınızın çok düşük olduğu bir işe imza atacaksınız. Bayiliğin mantıklı olmasını sağlayan pek çok özellik de var işte bunlardan bir kısmı;

 • Diğer market fiyatları online olarak takip edilmektedir, örneğin bir müşteri başka bir markette daha pahalı olduğu için satın almadığı bir ürün olur ve sizin marketinize gelirse diye o ürünün fiyatı diğer marketten daha düşük fiyata sunulur. Bu sayede müşteri o ürünü orada ucuz olduğunu düşünerek satın alır. 
 • Yatırımınızı en hızlı çıkarabileceğiniz bayilik firmalarından biridir Carrefour, yatırım yapanların yüzde 70’i ilk bir senede yatırdığı tutarı amorti edebilmiştir. 
 • Teslimat ağı çok yaygındır, bu nedenle olası bir ürün grubu eksildiğinde, çok kolay bir şekilde yerine koymak, yeniden satın almak mümkün olmaktadır. 
 • Carrefoursa büyük bir market zinciridir, bu nedenle bir ürünü pek çok marketin aldığı fiyata, satabilecek sermayeye sahiptir.  
 • Yılbaşı ve bayramlarda özel sermaye ilave desteği verilebilir. 
 • Market tecrübesi çok uzun süre olduğu için, hangi ürünün ne zaman satılacağı çok iyi bilinir ve destek sunulur.

Carrefoursa Ne Zaman Açılır ve Kapanır?

Carrefoursa açılış ve kapanış saatleri genelde aynıdır, fakat bazı şubelerde bu saatler farklılık gösterebilir. Carrefoursa çalışma saatleri, uzun yılların getirdiği tecrübeye dayanarak en çok iş yapılan saatlere göre oluşturulmuştur. Genelde 09-22 arası veya 10-22 arası çalışılmaktadır.

Carrefoursa Bayiliğinde Aylık Net Karım Ne Kadar Olur?

Marketinizin büyüklüğünden tutun da sermayenizin büyüklüğüne kadar pek çok faktöre bağlıdır bu durum. Fakat yıllık en az 150 bin TL kar edeceğiniz öngörülür. Buna dayanarak diyebiliriz ki bu marketler ayda en az 13 bin TL kar etmektedir, net kar rakamı 100 bin TL’ye kadar yükselebilir.

Carrefoursa Bayilik Aldıktan Sonra Çok Çalışmam Gerekir mi?

Marketin çalışma saatleri süresince markette olmanız gerekir. Oluşabilecek tüm aksiliklerle ilgilenmeniz gerekir. Diyelim ki 3 gün sonra yılbaşı var ve epey fazla ürün var gibi duruyor fakat bir bakmışsınız aynı gün veya ertesi gün tüm ürünler bitmiş, ne yapacaksınız? Eğer işyerinde olmazsanız bu büyük bir sorun ve hemen giderilmesi gerekir. Bu nedenle mutlaka mesai saatleri süresince markette olmalısınız. Bazen daha erken daha geç gitmeniz de gerekebilir elbette.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!