Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Hesaba Yatar?

Çeyiz Parası Nedir? Kimlere Verilir? Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur? Kimler Faydalanır?

Çeyiz parası, SGK’dan ölüm aylığı kız çocuklarına devlet tarafından verilen yardımdır. Bu yardım iki yıllık ölüm aylığı tutarı kadar ödenmektedir. Peki, çeyiz parası yardım başvuru nasıl yapılır? 

Evlenme ikramiyesi adıyla bilinen çeyiz parası hakkında pek çok kişi detaylı bilgi bilemiyor. Anne ya da babanın ölümünden sonra kız çocuklarının aldığı aylık desteği erkeklerde olduğu gibi belirli bir sürede kesilmiyor. Kız çocuklarına verilen ölüm aylığı evlendikten sonra kesiliyor Çeyiz parası için SGK’ya yazılı olarak talep gönderilmesi gerekir. Talep edilmediği zaman SGK hiç kimseye otomatik olarak çeyiz parası ödemeyecektir. 

Çeyiz Parası Nedir? 

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Hesaba Yatar?

Çeyiz parası nedir? Ölüm aylığı alan kız çocukları evlendiği zaman yardım desteği kesiliyor. SGK’ya yazılı bir talep gönderildiği zaman ölüm aylığının iki yıllık toplamı kadar çeyiz parası alınabiliyor. Bu da evlenme ikramiyesi adı altında sunuluyor. Çeyiz parası bir seferlik olmak şartıyla verilir. Bu ödenek evlendikten sonra 5 yıl olarak ödenebiliyor. 

Çeyiz Parası Kimlere Verilir? 

Çeyiz parası anne ya da babası vefat eden yetim kız çocuklarına veriliyor. Çeyiz parasından sadece ölüm aylığı alan kız çocukları destek almaktadır. Ölüm aylığı kız çocukları evlenene kadar verilmektedir. Ölüm aylığı kesilen kız çocuğu SGK’ya yazılı bir talep göndererek iki yıllık ölüm aylığı kadar çeyiz parası alacaktır. Çeyiz parası başvurusu SGK’ya yazılı şekilde iletilir Başvuru işlemleri SGK Merkez Müdürlükleri üzerinden yapılıyor.  

Çeyiz Parası Hesaplama 

Çeyiz parası hesaplama işlemi son alınan ölüm aylığı üzerinden yapılır. Son alınmış olan ölüm aylığı 24 katı ile çarpılır ve miktar kişiye teslim edilir Çeyiz parasını almak için öncelikle SGK’ya yazılı başvuru kesinlikle yapılması gerekir. Yazılı başvuru evlendikten 5 sene içerisinde yapılmalıdır. 5 yılı geçen başvurular kurum tarafından dikkate alınmamaktadır. Çeyiz parası, başvuru yapıldıktan bir süre sonra alınır. Bu süre ortalama olarak başvuru sürelerine göre değişim gösterir. Başvuru yapıldıktan sonra çeyiz parası ödemesini almak için 2 ya da 3 ay arasında bir süre geçmelidir.

Evlenecek çiftlerimize şimdiden mutluluklar ve sağlıklı günler diliyoruz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!