E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

Son yıllarda devlet tarafından çocuğu olan ailelere sosyal yardımlar yapılmaktadır ve bu işlem için başvuru ve sorgulama sayfaları mevcuttur. 

Doğum yardımı başvurusu yapabilmeniz için öncelikle bebeğinizin nüfusa kaydının yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ni doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi şahsen ya da posta yolu ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezleri’ne başvuruda bulunmalısınız. 

Gönderilmesi gereken evrakların tamamının gönderilmiş olması gerekmektedir. Bu evrakları tamamlamak için kurumlar belirli zaman verirler. Ancak tamamlanmayan evraklar ile yapılan başvurular geçersiz sayılır. 

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Doğum parası sorgulama işlemi sonucu merak eden herkes tarafından yapılmak istenmektedir. Alıp alamayacağını merak eden vatandaşlar bu yolla paranın yatıp yatmayacağını sorgularlar. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yaparak arama kısmına doğum parası yazmanız gerekmektedir. Daha sonra çıkan sonuçlardan doğum parası sorgulama seçeneğine girmeniz yeterli olacaktır. 

Sorgulama yapmak için yapılacak diğer bir işlem ise ilgili bakanlıkların çağrı merkezileri olan 183 ve 144 numaralarını aramaktır. Bu numaraları arayarak doğum parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Doğum Yardımı için Dilekçe Nasıl Doldurulur? 

Doğum yardımı için başvuran kişi dilekçede kendi T.C. kimlik numarasını ve adı soyadını yazar. Doğum yardımı öncelikle anneye yapılır. Ancak doğum yapan kişinin kocası da bu başvuruyu yapabilir. Böyle bir durumda erkek adına başvuru yapılması gerekmektedir. Bu durumda doğum yapan kişinin bilgilerinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. 

Sonrasında doğan çocuğun T.C. numarası yazılmalıdır. İkiz çocuk sahibi olunmuş ise her iki bebek için doldurulması gerekmektedir. Başvuru yapanın var ise diğer çocuklarının kimlik bilgileri yazılır. Aksi takdirde sadece birinci çocuk için ödeme alınır. Sonrasında dilekçenin altına anne başvuruyorsa annenin, eş başvuruyorsa eşin imzası gerekmektedir. 

Ödeme Ne zaman Alınır? Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? 

Ödemeler başvurunun sisteme girildiği ay içerisinde PTT şubelerinden yapılır. Doğum parası ödeme işlemi böylelikle gerçekleşmiş olur. Merak edilen diğer bir soru ise başvuru son tarihi ne zamandır. Ancak ilgili mevzuatta böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Doğan her canlı bebek için başvuru yapılması yeterlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!