İstanbul Karta Hes Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

İETT HES Kodu Nasıl Alınır? İstanbul Kart HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

HES Kodu Tanımlama Nasıl yapılır: Son açıklanan haberlere göre yılbaşından sonra, 15 Ocak tarihi itibariyle tüm İstanbul vatandaşlarının kartlarına HES kodu tanımlaması gerekiyor. İstanbul karta HES kodu tanımlama işlemini gerçekleştirmeyen vatandaşlar ne yazık ki ulaşım kartlarını kullanamayacak.  

İstanbul ilinde yaşamakta olan vatandaşlar bu haberi duyduğu günden itibaren sıklıkla İstanbul karta HES kodu tanımlama nasıl yapılır sorusunu soruyor. Sizler için bu makalemizde İstanbul karta hes kodu tanımlama ekranı, İstanbul kent kart hes kodu tanımlama, İstanbul karta hes kodu yükleme, İstanbul karta hes kodu eşleştirme, İstanbul karta hes kodu nasıl alınır ve İstanbul karta hes kodu zorunlu mu gibi soruların cevaplarını paylaştık… 

İstanbul Karta Hes Kodu Zorunlu Mu? 

Bu sorunun cevabı şüphesiz evet. Tüm İstanbul vatandaşlarının 15 Ocak tarihine kadar akbile hes kodu tanımlama işlemini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu tarihe kadar hes kodu tanımlama işlemini gerçekleştirmeyen vatandaşlar akbillerini toplu taşıma araçlarında kullanamayacaklar. Bu tarihten sonra da İstanbul karta hes kodu tanımlamak mümkün. Ancak uzmanlar kişilerin son ana bırakmadan yılbaşından hemen önce bu işlemi gerçekleştirmelerini öneriyor. 

İstanbul Karta Hes Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır? 

Tüm vatandaşların 15 Ocak tarihine kadar hes kodu tanımlamasını yapması gerekiyor. Bu tarihe kadar hes kodu tanımlaması yapılmayan İstanbul kartlar ne yazık ki kullanılamayacak. İstanbul karta hes kodu tanımlamak için izleyebileceğiniz birkaç adım bulunuyor. Ancak öncelikle yapmanız gereken en önemli şey bir HES kodu almak. Peki HES kodu nasıl alınır? 

İstanbul Karta Hes Kodu Nasıl Alınır? 

Hes kodu almak için öncelikle telefonunuza Hayat Eve Sığar isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamayı Google Play Store ve Appstore üzerinden indirebilirsiniz. Ardından bu uygulamayı indirdikten sonra sizden istenen vatandaşlık bilgilerinizi (kimlik numaranız, doğum tarihiniz, cep telefonu numaranız) eksiksiz ve doğru şekilde girmeniz gerekmektedir. Ardından karşınıza bir ekran açılacaktır. Bu ekranda bulunan “HES Kodu İşlemleri” butonuna tıklanmalı ve ardından “HES Kodu Oluştur” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Hes kodunuz kısa süre içerisinde oluşturulacaktır. Bu kodun kullanım süresini kendiniz seçmelisiniz. 

İstanbul Kart HES Kodu Tanımlama Ekranı

İstanbul karta hes kodu tanımlama işlemini geçekleştirmeniz için öncelikle aşağıda belirtilen linke tıklamanız gerekmektedir. 

HES Kodu Tanımlama Linki: https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ 

İstanbul Karta Hes Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?
İstanbul Karta Hes Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Açılan sayfada sizden istenen bilgiler şu şekilde olacaktır: T.C. Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz, mail adresiniz, İstanbul kart numaranız, telefon numaranız ve son olarak HES kodunuz. Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra ekranda belirtilen doğrulama kodunu yazmanız gerekir. Ardından cep telefonu numaranıza işlemi onaylamak için bir kod gelecektir. Açılan sayfaya cep telefonunuza gelen kodu girdikten sonra İstanbul karta hes kodu yükleme işleminiz gerçekleşecektir. 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!