Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Bankalar, vatandaşların kredi başvurularını incelerken kendilerinin ve devletin koyduğu birtakım şartların yerine getirilip getirilmediğine bakarlar. Bu şartlar kişinin sahip olduğu mal varlığı olabilir. Ancak en önemlisi vatandaşın daha önce ki kredi kartı ödemeleri ve kredi ödemeleri baz alınarak hesaplanan kredi notudur. Eğer kredi notunuz yeterli değilse ne yazık ki kredi alamazsınız. Peki kredi notu hesaplama yöntemi nasıl işliyor? 

Aylık Gelir 

Kredi notu hesaplama yöntemi nasıl işliyor sorusunun ilk cevabı tahmin edildiği üzere aylık gelir. Aylık gelir kredi notu hesaplama sırasında en dikkat edilen hususlardan biri olarak vatandaşın karşısına çıkıyor. Örneğin kişinin bir ödeme taksiti 3000 TL ise ve maaşı 8000 TL ise kişi rahatlıkla kredi alabiliyor. Kişinin kredi ödeme taksitinin aylık gelirinin yaklaşık %30 ile %35’ini oluşturması bekleniyor. 

Yaş 

Bilindiği üzere 18 yaş altı kişilerin herhangi bir bankada ebeveynleri olmadan hesap açması yasak. Aynı şey kredi için de geçerli. 18 yaşın altında ki kişiler kredi kullanamıyor. Aynı zamanda bankalar 65 yaş üstü vatandaşları da pek tercih etmiyorlar. Kredi alacak kişilerin yaş aralığı 35 – 50 olduğundan daha başarılı sonuçlar alınıyor. 

Eğitim 

Dünyanın her yerinde eğitim düzeyi kişinin aylık geliriyle doğru orantılı. Bu nedenle eğitim düzeyi yüksek olan kişiler daha çok para kazanıyorlar. Bankalar da kredi verirken bu hususa dikkat ediyorlar. En az lise mezunu vatandaşları tercih etmeye dikkat ediyorlar. 

Mal Varlığı 

Bankalar için kredi verilen kişinin mal varlığı teminat demek. Örneğin 100.000 TL kredi verilen birinin değeri 150.000 TL olan bir otomobili bulunuyorsa kolaylıkla kredi alabiliyor. Çünkü kredi taksitleri ödenmediğinde banka yasal yollarla kişinin mal varlığı aracılığıyla parasını temin edebiliyor. 

Kredi Kartı ve Çek Senet Kayıtları 

En çok dikkat edilen hususlardan biri de kredi kartı ve çek senet kayıtları. Kişilerin daha önce çalıştığı bankalar ile olan husumetine oldukça dikkat ediliyor. Bu durumun izlenmesinin amacı tabiri caizse kişinin borcuna sadık olup olmadığına bakmak. 

Yasal Takip Durumu 

Eğer kredi başvurusunda bulunan kişi daha önce borcunu ödememiş ve yasal takibe alınmışsa kredi notu aynı oranda düşüyor. Bu durum da kişinin borcuna sadık olup olmaması şeklinde özetlenebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.