Limonlu Suyun Faydaları ve Zararları

Taze limon suyu içerdiği antioksidanlar sayesinde birçok faydası bulunuyor. Sabahları bir bardak limonlu ılık su içmenin faydaları oldukça fazla. Bunun yanında bir de bazı yan etki ve fazla tüketilmesi durumunda zararları da olabiliyor. 

Limonlu Suyun Faydaları, Limon Suyu Neye, Nelere İyi Gelir?

İşte sabahları bir bardak limonlu su içerek güne başlamanın faydaları: 

Limonlu Suyun Faydaları ve Zararları
Limonlu Suyun Faydaları ve Zararları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir. 

C vitamini açısından fazlasıyla zengin olan limon, vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, vücudun kanserle savaşı konusunda vücuda yardımcıdır ve yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur 

Vücudu temizleyip tonksinlerden arınması sağlar. Açlık hissini azaltır ve idrar yolunu temizler böylece fazla kilo alımını önler. 

Cildi Temizlemeye ve Lekeleri Gidermeye Yardımcı Olur  

C vitamini kırışıklık ve siyah noktaları gidermeye yardım eder. Bunun İçin sabahları sadece limon suyunu içmek yerine bir pamuk yardımıyla suyu yüzünüze de sürebilirsiniz. Böylece akne, kızarıklık, siyah nokta ve kırışıklıklar gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. 

Kemik Erimesine İyi Gelir 

Limonlu su içinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun kalsiyumu absorbe ederek kemik erimesine iyi gelir. 

Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller  

Limonlu su vücuda fazladan su kazandırır ve idrarı sulandırması sayesinde böbrek taşı oluşumunu önler. 

Kan Şekerini Dengeler 

Limonlu su içinde bulundurduğu asit sayesinde besinlerin kan şekeri üzerindeki etkilerini hafifleterek kan şekerini dengeler. 

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe İyi Gelir 

Bir bardak sıcak suyun içine bir kaşık bal ekleyerek tüketilirse nezle ve gribe karşı etkili olur. 

Limonlu Suyun Zararları 

Limonlu su içmesinin bazı zarar ve yan etkileri olabilir. Bunun İçin doldu şekilde ve aşırıya kaçmadan tüketmek hatta doktora danışmak doğru bir davranış olabilir. 

Mide Ekşimesi Olabilir 

Çok fazla limonlu su içmek mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesi göğüs bölgesinde ağrıya ve yanma hissine yol açar. Önlemek için nadir ve az kullanmak daha iyi olur. 

Fazla İdrar Söktürücü Olabilir 

Aslında nadir görülür ama vücuttaki fazla sıvıların ve sodyumun daha hızlı atılmasını sağladığı İçin vücudunuzun susuz kaldığını hissedebilirsiniz. Bu durum genelde limon oranı suda fazla ise olur. Eğer böyle bir durum söz konusu ise limonu daha az miktarda suya karıştırarak tüketmek çok daha iyi olur.  

Çoğu uzman ve diyetisyen günde bir bardak ılık limonlu suyu size önerebilir. Özellikle limon C vitamini yüksek bir besin olduğu için sindirim sistemi, bağışıklık, cilt temizliği, kilo verme ve toksinlerden arınmak için limon ile su karışımını tüketmek doğal ve güzel bir seçenek olabilir. Fakat her şeyde olduğu gibi haddinden fazla tüketmek de zararlı olabilir. Bu kural tüm besinlerde geçerlidir. Bunun için her besini zamanında, düzenli ve dengeli olarak doğru bir şekilde tüketmek çok önemlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!