Yaban Mersini Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban mersini meyvesi, üzümsü meyveler grubunda yer alan ve ılık iklimde yetişen bir bitki türüdürBu üzümsü meyvenin yüksek ve alçak boylu çalı formundak tavşangözü (Vaccinium ashei) formundaki türlerinin kültürü yapılmaktadırYaban mersini, maviyemişmorsivit, çalı çileği ve ayı üzümü olarak da bilinmektedir. Yurtdışında ise blueberry şeklinde isimlendirilmektedir. 

Yaban Mersini Nerede Yetişir? 

Yaban Mersini Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yaban Mersini Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban mersini, dünyanın farklı farklı bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Dünyada toplam yaban mersini üretimi yaklaşık olarak 210 bin tondur. ABD, Kanada ve Polonya başta olmak üzere Hollanda, Özbekistan, Litvanya, Şili, Yeni Zelanda, İtalya, Romanya ve İsveç gibi pek çok ülkelerde de yaban mersini yetiştiriciliğinin bol miktarlarda yapıldığı da belirtilmektedir. Ülkemizde çoğunlukla doğal olarak yetiştirilmektedir. Ancak son dönemlerde özellikle Karadeniz bölgesinde ticari amaçlarla kültürü de yapılmaya başlanmıştır.  

Yaban Mersininin Kullanım Şekli 

Sağlık açısından çokça faydası bulunan yaban mersini gıda sanayisi açısından özellikle değerlendirilmesi gereken bir meyvedir. Yaban mersini ilaç sanayisinden pudinge, baharattan çaya, kuru meyveden diyet menülerine kadar birçok farklı alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır.  

Yaban Mersininin Faydaları 

Sağlığa faydalı olma konusunda büyük önem taşıyan meyveler arasında yer alan yaban mersininin sağladığı pek çok fayda vardır. Kalp ve damar rahatsızlıkları ile idrar yolu enfeksiyonları için önerilen pek çok besinin destek ürünlerinde ve bunlara ek olarak farmakolojik ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadırYabanmersini meyvelerine karşı modern ilgi ise 2. Dünya Savaşından sonra meydana geldi. Savaş döneminde savaş uçağı pilotları gözlere iyi geldiği gerekçesiyle uçuş öncesi yaban mersini tüketmekteydi. Yaban mersininin özellikle göz yorgunluğuna iyi geldiği bilgisi 2. Dünya Savaşı’ndan günümüze ulaşmıştır. Bu bilgi yaban mersininin sağlıkla ilişkisine yönelik sonraki araştırmalara zemin hazırlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin göz yorgunluğunu, miyopluk ve şeker hastalığından dolayı kaynaklanan pek çok görme bozukluklarını da engelleyen yaprak özellikleri tespit edilmiştir. 

Yaban Mersini Kansere İyi Gelir Mi? 

Yaban mersinini faydası, kolon kanser hücreleri, karaciğergöğüs ve lösemiyi içeren birçok hücre kültür sistemlerinde ispatlanmıştır. Yaban mersininin özellikle doğal olarak yetişenleri kanser riskini azaltan antioksidanlar içermektedir. Ayrıca beyin fonksiyonlarına olumsuz etkileri bulunan Alzheimer Hastalığının başlamasının önlenmesinde önemli derecede etkili olduğu belirtilmektedirYapılan araştırmalarda kan şekerini düşürdüğü gibi kolesterolü de düşürür. Bağırsak metabolizmasını düzenlediği ve damar sertliği oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. 

Yaban Mersininin Zararları 

Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersinini herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Yaban mersini alerjisinin en çok yaşanan semptomları deri döküntüsü, göz kaşıntısı, deride kızarıklık, baş ağrısı ve ağız, dil ve dudakta şişmedir. Buna ek olarak yaban mersini kanın pıhtılaşmasını önlediği için fazla tüketildiğinde ve özellikle adet dönemlerinde fazla kanamaya yol açabilir. Ayrıca kan şekerinin düşürdüğü bilindiği için ilaç kullanan kişilere tavsiye edilmez.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!