Maklube Nedir, Nasıl Yapılır?

Merhaba yemek severler, bu yazımda sizlere maklube nedir, ne demektir, ne anlama gelir, maklube nasıl yapılır konusunda bilgiler aktaracağım.

Kadınlar dışında biz bazı erkeklerinde yemek yapma konusunda gerçekten başarılı olduğunu biliyoruz. Bir erkek olarak bugün sizlere çok sevdiğim bir yemek olan maklube, nasıl yapılır?  Bunun tarifini vermek isterim.

Öncelikle 4-6 kişilik bir maklube yapmak için hangi malzemeler gerekli bunlardan bahsedelim:

  • 500 gram kuşbaşı doğranmış kırmızı et
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 yemek kaşığı tere yağı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz
  • İsteğe göre baharatlar

Malzemelerimiz bunlar. Şimdi yapılışıyla ilgili kısıma geçelim. Öncelikle derin bir tencerede 500 gr kuşbaşı doğranmış kırmızı eti kavuralım. Başka bir tencerede 3 kaşık sıvı yağ ile 2 su bardağı pirinci kavurup, kavurma işlemi bittikten sonra da üzerine 3 bardak su ilave edip pişirmeye bırakıyoruz. Hem kuşbaşı et hem de pilav, piştikten sonra ikisi derin bir kaba önce pişmiş etlerimizi kabın dibine yerleşecek şekilde koyuyoruz, sonrasında üstüne pilavı üzerine dolduruyoruz. Yemek kaşığı yardımıyla iyice bastırarak kaba tamamen yerleşmesini sağlıyoruz.

Derin olmayan yuvarlak bir tepsinin ortasına, kabı ters çevirerek bırakıyoruz. Tepsinin ortasına kabımızı ters çevirdiğimiz için pilav altta , en üstte bir görüntü sağlamış olduk. Tepsinin yuvarlak şekilde etrafında kalan boş yerlerine ise , isteğe göre yapılan salata ( bu salata genelde mevsim veya çoban salata olarak tercih ediliyor. )  ve yoğurt olacak şekilde sıra sıra dizilmelidir. Yani bir yemek kaşığı salata , bir yemek kaşığı yoğurt şeklinde, tepsinin kenarında yuvarlak şekilde boş kalan yerleri sıra sıra dolduruyoruz. Maklubemiz hazır.

Yapanların yorumlarını bekliyorum , herkese afiyet olsun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!