Nasıl ders çalışmalıyız?

Merhaba arkadaşım girip bu makaleyi okuduğunda göre ders çalışmak için gayet kararlısın. Gel hadi bu sene biraz sıkı tutalım ve istediğimiz hedefleri yerine getirelim.

Öncelikle ders çalışmak için zamanını çok iyi yönetmeliğin bunun için de kendine haftalık bir ders programı hazırlamalısın. Sonra uyku düzenini ayarlamalısın. Uyku düzeni çok önemlidir. Ne fazla ne de az uyuyacaksın. Fazla uyursan ders çalışmak zamanın azalır. Az uyursan da ders çalışmaya yeterince konsantre olamaz ve gün içinde sürekli bitgin düşersin. Ders çalışmadan önceki konuları geride bıraktığımıza göre şimdi derse geçebiliriz. Öncelikle haftalık programından bakıp hangi konuya çalışacağını belirlemelisin. Çalışma masasına oturduğunda masanın üzerinde sadece o konuyla ilgili kaynaklar olmalı ve zihnindeki diğer düşünceleri atmalısın. Tam anlamıyla sadece o konuyu düşünmelisin. Dikkatini dağıtacak olan diğer elektronik aletlerden uzak durmalısın. Mümkünse çalışacağım odanın dışına bırak. Ara vermeyi unutma.

Her 25 dakikada bir 5 dakika ara ver. Bunu 4 kere uyguladıktan sonra 30 dakika ara ver. Araştırmalara göre en verimli ders çalışma bu şekilde oluyor. Ben verebileceğim bilgileri verdim. Gerisi sana kalmış. Unutma hedeflerine sadece çalışarak ulaşabilirsin. Asla bu bana yeter deme inan ve sürekli devam et. İYİ ÇALIŞMALAR…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!