Aküsü Biten Araç Nasıl Çalıştırılır? Araç Nasıl Vurdurulur?

Aküsü biten araç vurdurulur mu? Aküsü bitmiş araç nasıl vurdurulur başka araçtan nasıl takviye yapılır sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler aktaracağım. Malum kış aylarına girdik havalar soğudu havaların soğumasıyla araçlarımızın aküleri de tekleme yapmaya başlayacaktır ve bu durumla kış ayı boyunca sürekli karşı karşıya geleceğiz.

Sabah kalktınız işe gideceksiniz ama aracınız çalışmıyor bu durum zaten akünüzün zayıf olduğunu ve birde soğuk kış ayında olduğumuz için buda akünüzün bitik olduğu ifadesine gelmektedir ve aküyü yenilemek zorundasınız. Ancak ilk defa başınıza geldiği için panik yapmanıza gerek yok. Eğer aracınız da veya komşunuz da takviye kablosu var ise bu durumu kısa sürede araçtan araca takviye yaparak işinizi halledebilirsiniz. Not: başka bir araçtan kendi aracınıza takviye yaparken kabloların artı ve eksiklerine dikkat ediniz aksi halde kendi aracınız ve diğer araç ciddi bir hasara yol açabilir. Diğer bir uygulama ise hemen hemen günümüz de aküsü biten araç şöförlerinin bilinen bir uygulamasıdır. Bu uygulama ise aracın vurdurarak çalışmasıdır bunu yapmanın da mutlaka bir koşulları vardır örneğin, aracın dik bir rampada olması, veya düz zemin de olması gibi. Eğer aracınız dik bir rampada ve önü yukarı bakıyor ise işiniz bir hayli zor olacaktır bu durumda iseniz başka bir araç dan takviye yapmanızı öneririm. İkincisi ise aracınız Düz bir  zeminde ise oradaki vatandaşlar dan yardım isteyerek aracı itikleyip vurdurabilirsiniz.

Tam aksine aracınız rampa aşağı ve önü aşağı bakıyor ise tek başınıza vurdurma işlemini yapabilirsiniz. Şimdi vurdurmak işlemine geçelim. Bilmeyenler için araca biniyorsunuz, anahtarı kontağa takıyorsunuz ve gösterge ışıkları yanacak konumuna anahtarı çeviriyorsunuz vitesi ikiye takıp ayağımızı depriyaj da basılı tutuyoruz el frenini indirip hareket ediyoruz ve araç az biraz hızlanınca ayağımızı aniden debriyaj dan çekip hafif gaz veriyoruz bu işlemi araç çalışana kadar yapmalıyız ama bir seferde çalışır ama üç seferde umarım yardımcı olmuşumdur teşekkürler

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!