Peşinatsız Senetle Araba Alınabilir Mi? Senetle Araba Alınır Mı?

Hepimiz  bir araç sahibi olmak isteriz. Bunun için çoğu zaman para biriktirme zor oluyor ve bankalardan kredi çekme yoluna gidiliyor. Ancak krediye başvurdunuz ve başvurunuz bankalar tarafından kabul edilmiyorsa bu durumda peşinatsız senetle araba alınabilir mi ? sorusu insanın aklına geliyor. Peşinatsız senetle araba nasıl alınır soruları da insanın aklına peş peşe gelen sorular.

Peşinatsız Senetle Araba Almak ?

Peşinatsız senetle araba almak tabii ki mümkündür fakat çok dikkatli olmakta fayda var. Mutlaka güvendiğiniz , iyi tanıdığınız bir galeriden alım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca senet doldurmayı bilmeniz ve senetler hakkında bilgi sahibi olmanız veya güvendiğiniz ve bu konulardan anlayan bir arkadaşınızı yanınızda götürmenizde fayda var.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır ? Peşinatsız Senetle Araba Almak İstiyorum ?

Öncelikle güvendiğiniz ve iyi tanıdığınız bir oto galeriye gidip , almak istediğiniz arabayı seçmeniz lazım. Arabanızı seçtikten sonra eğer bir peşinat ödemek istiyorsanız bu tutarı başta belirlemenizde fayda var. Çünkü vereceğiniz peşinat aracın toplam rakamından düşülüp, geriye kalan tutar senetle vadelendirilecektir. Ancak kalan tutarın üzerine, faiz, komisyon ve bir takım kesinti tutarlarının da ekleneceğini düşünecek olursak, peşinatımızı imkanlarımız doğrultusunda fazla tutmamızda fayda var.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır ?
Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır ?

Seçeceğiniz arabanın rakamında anlaştıktan sonra varsa peşinatınızı verirsiniz, peşinatınız yoksa aracından toplam tutarı üzerinden göre galerici bir bankadan sizin için ama kendi adına olacak şekilde kredi çeker. Bankanın bu krediye uygulayacağı faiz tutarını direkt olarak sizin aracınız için çektiği kredi tutarının üzerine ekler, faizli kredi tutarının üzerine bir de %2 ‘lik bir yüzde ile kendi komisyonunu ekler. Galericiler için senetle araba satmak bulunmaz bir fırsat, çünkü bankanın size uygulayacağı faizin üzerine kendi komisyon vb. gibi ek tutarlar ekleyerek kâr elde ederler.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra kredi tutarı + faiz tutarı + komisyon oranı vb. şeklinde oluşan rakamın toplam tutarı üzerinden galerici bir senet düzenler. Sizin bu senedi imzalamanız ile birlikte artık siz galericiye borçlu olursunuz. Cebinizde ise bu işlemlerin noter ve rehin masrafları ödemek üzere; noter işlemi için 270 TL , rehin masrafı olarak ta 170 TL toplamda 440 TL olması gerekmektedir.

Senetle Araba Almanın Riskleri

Senetle araba almak , arabayı gördüğünüz zaman toz pembe rüya görmemize neden olabilir. Fakat senetle araba almanın riskleri vardır. Bu yüzden yazımızın en başından beri belirttiğimiz gibi dikkatli olmamızda fayda var. Çünkü araba alınca her şey  bitmiyor. Aldığımız aracın nasıl çıkacağını bilmiyoruz, bir masrafı var mı , bir problemi var mı bu konularda da dikkatli olmalıyız. Araçtan anlayan iyi ustalara ve computeste göstermemizde fayda var.

Ayrıca alacağımız arabanın yüksek masraf ve faizler olduğunu dolayısıyla yüksek faizlerden kaynaklı ana paradan kat be kat fazla tutarlar ödeyeceğimizi bilmeliyiz. Bu yüzden galerici tarafınadan oluşturulacak olan senetin tek bir tutarı için tek bir senet olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Toplam tutar parça parça yani her ay için farklı bir senet olacak şekilde olursa, her ay paramızı ödedikçe o aya ait seneti alırız. Borcumuz azalarak devam eder. Yanlız dediğimiz gibi tek bir senet olursa, düzenli olarak ödediğimiz senetleri bir gün gelir ve günü geldiğinde senet tutarını ödeyemezsek galericiler , kalan senet tutarı üzerinden değil toplam senet tutarı üzerinden işlemleri başlatarak sizden tahsil etmeye çalışabilirler. Bu tarz ufak pürüzler o zamana kadar düzenli ödediğimiz paralar yanacağı gibi hemde altımızdan arabamız gider. Bu yüzde senetle araba almanın risklerini bilip buna göre senetle araba almamızda fayda var.

Senetle Araba Almanın Avantajları

Senetle araba almanın avantajı , bankalar bize kredi vermiyorken bütçemize uygun bir şekilde taksitli araba alabiliyor olmamızdır. Fakat dediğimiz gibi senetle araba almanın riskleri vardır. Bu yüzden yazımızda yer verdiğimiz senetle araba nasıl alınır, senetle araba almanın riskleri nelerdir başlıklarını dikkatlice okuyarak hareket etmenizi öneriyoruz. Acil bir araba ihtiyacınız varsa bütçemize uygun her ay senet tutarlarını ödeyebileceğimiz  bir tutar belirlediysek bu bizim için bir avantajdır. Fakat araba ihtiyacımızın acelesi yoksa bankalarla olan çalışmamızı düzene sokup taşıt kredisi adımıza çıktıktan sonra almamız daha mantıklı bir seçenektir.

Senetle Araba Satan Yerler

Senetle Araba Satan Yerler
Senetle Araba Satan Yerler

Türkiye genelin her ilde yer alan bir çok oto galerici senetle araba satmaktadır. Ayrıca son zamanlarda web siteleri üzerinden de senetle araba satışı yapan bazı siteler işlemlerine başlamıştır. Senetle araba satan web sitelerine erişmek isterseniz google’a senetle araba satan yerler yazarak ulaşabilirsiniz. Senetle araba satan web sitelerinden araçların toplam tutarlarına, ödeyeceğiniz faiz ve masraf tutarlarına da bakarak arabanızı seçip alım gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!