Araç Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Araç sigortası nedir sorusu özellikle yeni sürücülerin ve yeni araba alacak kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Araç sigortası (diğer adıyla trafik sigortası) Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından motorlu araca sahip kişilerin yaptırması zorunlu olan bir uygulamadır. Araç sigortası nedir sorusunu şu şekilde de açıklayabiliriz: olası herhangi bir kaza sonucunda araçlara ve diğer araç sürücülerine verilecek hasar sonucunda sizi ve canınızı güvene alan bir uygulamadır. 

Araç Sigortası ve Kasko Arasında ki Farklar Nelerdir? 

Araç sigortası ve kasko, birbirine benzeyen ancak çok karıştırılan iki farklı uygulamadır. Peki araç sigortası ve kasko arasında ki farklar nelerdir? 

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu iki uygulama farklı amaçlara hizmet eder ve farklı riskleri teminat altına alırlar. Araç sigortası, olası bir kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılamaktadır. Kasko ise bu durumun tam tersi olarak sizin ve aracınızın aldığı hasarları karşılamaktadır. Araç sigortasının yaptırılması hükümet tarafından zorunlu tutulmuştur. Ancak kasko uygulaması zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak yaptırılır. 

Araç Sigortası Neyi Teminat Altına Alır? 

Araç sigortası yukarıda da bahsedildiği üzere zorunlu bir uygulamadır ve karşı tarafın alacağı hasarı ödemekle yükümlüdür. Peki araç sigortasının karşıladığı hasarlar tam olarak neleri kapsar? Araç sigortası neyi teminat altına alır? 

  • Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: eğer bir kaza yaşandıysa ve bu kazada hatalı olan sizseniz, araç sigortası olay başı teminat sağlamaktadır. Bu teminat, kaza sırasında zarar gören karşı tarafın araçlarının hasarlarını karşılamaktadır. 
  • Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı: kaza sırasında karşı tarafın aracında bulunan kişi sayısına ve aracın modeline göre bu teminatın şartları değişkenlik göstermektedir. Bu sağlık sigortası karşı tarafa bedenen verdiğiniz hasarı teminat altına almaktadır. 
  • Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: kaza sırasında karşı tarafın aracında bulunan kişi sayısına ve aracın modeline göre bu teminatın şartları değişkenlik göstermektedir. Eğer bir trafik kazasında birinin ölümüne yol açtıysanız, ölen kişinin cenaze masrafları dahil olmak üzere kalan yakınlarının maddi ve manevi tazminat değerini de karşılamaktadır. Eğer karşı taraf sakatlanmışsa, çalışamaz raporu bulunması durumunda kişi yine maddi ve manevi tazminat alabilir. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!