Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir? MTV Borcu Nasıl Ödenir?

Bugün size motorlu taşıtlar vergisi ( mtv ) nedir? Mtv borcu nasıl ödenir? mtv ödemesi taksitlendirilebilir mi? mtv ödemesi taksitlendirme işlemi nasıl yapılır? konularında bir yazı hazırladık.

Mtv ( Motorlu taşıtlar vergisi )  Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir. Motorlu taşıtlar vergisinin kapsamı oldukça geniş aslında ama , mtv denilince aklımıza hep arabalardan alınan 1 sene içerisinde 2 kez,  1. ve 2. dönem olmak üzere alınan vergi aklımıza geliyor.  Bu dönemler Ocak ayı ve Temmuz ayı olmak üzere yılda 2 kez ödeme üzerinden işler. 2020 yılı Ocak ayına gireceğimiz şu dönemde mtv borcu sorgulama ve mtv borcu ödeme konularını ele alacağız.

Mtv borcumuzu görüntülemek ve ödemek için gelir idaresi başkanlığının, interaktif vergi dairesi sayfasından sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz. Google’a mtv ödeme yazdığınız zaman 1. sırada gelmektedir ya da isterseniz buraya tıklayarak ilgili sayfaya bağlanabilirsiniz. Bu sayfada mtv ve trafik para cezası ödeme, tecilli borç ödeme, belge numarası ile ödeme, harç ve değerli kağıt bedeli ödeme, referans numarası ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mtv borcunuzu ödemek istiyorsanız, ilk sırada yer alan, mtv ve trafik para cezası ödeme kısmına tıklıyoruz, açılan sayfada Mtv ve trafik cezası ödeme kısmına tıklayıp , gelen ekranda TC / Vergi kimlik numarası , plaka, eğer özel plaka ise evet ya da hayır kısmında gerekli olan seçimi yapıp güvenlik kodunu da girip sorgula butonuna basıyoruz. Ödememizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeyi yapabilmek için vadesiz hesaba bağlı bir banka kartına ya da kredi kartına ihtiyacınız var. Hangi bankalara ait hangi nakit hesap kartı,hangi kredi kartı ya da hesaptan ödeme yapılabildiğine dair tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

VERGİ TAHSİL YETKİSİ VERİLEN BANKALAR

BANKA ŞUBESİ
NAKİT/  HESAP

www.gib.gov.tr
Sanal POS üzerinden

BANKA KARTI (DEBİT) (*)

KREDİ
KARTI (*)

 HESAPTAN (*)

1

AKBANK T.A.Ş.

2

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

3

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

4

ALTERNATİFBANK A.Ş.

5

ANADOLUBANK A.Ş.

6

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.

7

CITIBANK A.Ş.

8

DENİZBANK A.Ş.

9

BURGAN BANK A.Ş.

10

FİBABANKA A.Ş.

11

QNB FİNANSBANK A.Ş.

12

HSBC BANK A.Ş.

13

ICBC TURKEY BANK A.Ş.

14

ING BANK A.Ş.

15

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

16

ODEA BANK A.Ş.

17

ŞEKERBANK T.A.Ş.

18

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

19

TURKISHBANK A.Ş.

20

TURKLAND BANK A.Ş.

21

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

22

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

23

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

24

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

25

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

26

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

27

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

28

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

29

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

30 POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT)

31

TÜRKİYE EMLAK KATILIM  BANKASI  A.Ş.

İlgili mtv ödeme ekranından ödemenizi gerçekleştirirken eğer kredi kartınız ile ödeme yapıyorsanız, kredi kartınıza ait bankanın desteklediği doğrultuda mtv ödemesi taksitlendirme işlemi yapılabilir. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra eğer bankanız mtv ödemesini taksitlendiriyorsa, burada tek çekim veya taksit seçeneğiyle ilgili bilgiler çıkıyor. Taksitlendirme istiyorsanız, bu yönde seçim yapmalısınız. Bazı bankalara ait kredi kartları direkt bu ekran üzerinden taksitlendirme seçeneği çıkarmıyor fakat ödeme yaptıktan sonra, online internet bankacılığından ya da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, mtv ödemenizde, kredi kartınız ile yaptığınız diğer satın alma işlemleri gibi belli bir fark ödemesiyle taksitlendirilebiliyor. Eğer kredi kartınız ile mtv ödemesi gerçekleştirirken taksitlendirme seçeneği çıkmıyorsa, belirtmiş olduğumuz şekilde bankanızın bu şekilde taksitlendirme yapıp yapmadığı konusunda, ödeme yapmadan önce bilgi alabilirsiniz. Mtv tutarı yüksek tutarlarda olanlar için  taksitlendirme seçeneği, bütçeye uygun ödeme kolaylığı sağlamış olur.

Herkese ödeme kolaylıkları ve kazasız belasız sürüşler dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!