İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle merhabalar, bu yazımızda 2. el araç alırken nelere dikkat edilmeli, 2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler, ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeli, araba alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli, ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler? Bir araba sevdalısı olarak sizlere bu konular hakkında elimden geldiğince faydalı bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Ülkemiz de ikinci el arabaya sıfır arabadan daha çok rağbet vardır. Buda ülkemizin, ciddi derece de sıfır araçlardan ötv ve KDV alınmasın dan kaynaklıdır. O yüzden insanlarımız ikinci el arabaya daha çok sıcak bakmaktadır.

Şimdi size ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz bunları açıklayacağım. İkinci el araba almak her zaman risklidir. Çünkü daha önce ne şartlarda kullanıldı, bakımı yapıldı mı, bir arızası var mı, kazası, belası, vuruğu, kırığı var mı, diye herkes bunu sorgular. Çünkü geçmişini bilmiyorsunuz. Birde biliyorsunuz son 6 – 7 yıldır insanlarımız, arabanın kazasına, boyasına bakarak olmuşlar.

Aslında bilmiyorlar ki araba bu, kazada yapar, boyada olur. Asıl kaputun altındaki motora ve mekanik aksamlarına  bakmak gerekir. Çünkü araba kaza yaparsa yeniden yapılır, düzelir, boyanır ve eski haline geri gelir. Fakat motorda ve mekanik kısmında arıza olması bir insan hayatına bile sebep olabilir. Hatta sırf insanlarımızın bu kaza, boya takıntısı yüzünden fenomen hale gelen her yere oto expertiz dükkanları açılmıştır. Bugün en kötü bir ilin ilçesin de bile bu oto expertiz dükkanlarını yaygın bir şekilde görebilirsiniz.  O yüzden ikinci el araba alırken çok büyük kazası olmadığı takdir de arabanın, kaporta boyasına değil, mekanik aksamlarına bakıp, eğer sorun yok ise, sizin için de uygunsa aracı alabilirsiniz. Çok ince ince detaya girip başınızı ağrıtmak istemedim. Araba konusunda titiz ve ciddi derece takıntınız var ise bayiiden sıfır araç alarak bu takıntıdan kurtulabilirsiniz…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!