Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi (km) düşürülmüş araç nasıl anlaşılır, ikinci el araç alırken kilometresi düşürülmüş nasıl anlaşılır? Sizlere bilgim ve tecrübelerim dahilinde bu konuya ilişkin açıklamalarda bulunacağım. Biliyorsunuz ki ülkemiz de ikinci el arabaya rağbet çok olduğu için insanlarımız araç sektöründe hep ikinci ele yönelmiştir. Bu da bir takım sıkıntıları beraberinde getirmiştir.

İkinci el arabaya rağbet çok olduğu için ikinci el araç satıcılarının bir çoğu arabasının kilometresinin yüksek olduğundan sebep satamayacığını veya değerinin üstünde satmak istemesinden dolayı böyle bir dolandırıcılığa, deyim yerindeyse sahtekarlığa başvurmaktadırlar. Bunun için ikinci el araçta bu durumu öğrenmenin bazı püf noktaları vardır. Bunları size elimden geldiği kadar açıklamaya çalışacağım.

Önemli Not: Devletimiz ikinci el araçta bu km dolandırıcılığının önüne geçmek için bir takım önlemler almıştır. Bu önlemler den birisi de araç muayeneye girerken, girmeden önceki kilometreyi muayene esnasında kayda almasıdır. Bu kayıtlar her sene muayeneye giren araçlarda mutlaka yapılmaktadır. Ayrıca bu kayıtlara HDS uygulamasından veya PTT İnternet şubesinden küçük bir meblağ karşılığında aracın geçmişe dönük muayenedeki kilometre kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Gel gelelim birde bunu araç alırken çıplak gözle, fiziki olarak kilometrenin oynanmış veya oynanmamış olmasını öğrenmeye.

Öncelikle alacağımız aracın özellikle iç kısmın dan başlayalım. varsayalım aracımız 2010 model ve biz 2019 yılındayız. Bu araç 9 yaşında ve kilometresi yaşına göre olması gerektiğinden çok aşağıda ve sizde böyle bir araç arıyorsunuz ve buldunuz. Ancak aynı zamanda yaşına göre bu kilometrenin çok az olduğunu düşünüp km orjinal mi değil mi düşüncesine kapılıyorsunuz.

Önemli Not: Bu örnek tüm araçların km ile oynanmış olmasını düşündürmez diğer bir deyişle tüm ikici el araçların kilometresiyle oynanmış anlamı taşımaz. Çünkü az binmiştir, ayda yılda bir geziyordur, garaj arabasıdır vs.

Devam ediyorum eğer km oynanmış hissine kapıldıysanız, içinize bu konuyla ilgili herhangi bir kuşku düştüyse;

Birincisi direksiyondan anlayabilirsiniz. Direksiyon en çok kullanılan en çok el değen bir iç aksam parçasıdır. Eğer ki direksiyonda herhangi bir aşınma, soyulma kısaca deforme olma belirtileri var ise ve araç yaşına göre km düşük ise buradan bir bilgi kapmışsınız demektir.

İkincisi ise araç için de torpido gögüs diye adı konulan plastik iç aksam parçasıdır. Bu parçada ise eğer renk solması, ezik, göçük, çizik, aşınma gibi belirtiler var ise yine burada da bir bilgi sahibi olmuşsunuz demektir.

Üçüncüsü ise yine araç içinde koltuk döşemelerinde özellikle şoför koltuğunda yırtık, sökük defarmasyon var ise buradan da bir bilgi sahibi olmuşsunuz demektir.

Dördüncüsünde kapı döşemeleri ve iç aksamda ki diğer plastik aksamlar da renk solması aşınma çizik vs belirtiler var ise buda sizin için bir ipucu niteliği taşımaktadır.

Beşinci ve sonuncu düşük km anlama yöntemi ise aracın dış görünüşüdür. Almayı planladığınız aracın dış görünüşüne bakarak yine orjinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Mesela kaporta aksamındaki parçaların renk solması veya boyadaki güneş yanıklarından da bu bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu makalemde sizlere (km) kilometresi düşürülen araç nasıl anlaşılır konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım ve yine söylüyorum. Bu km olayı tüm araçlarda oynanmış olabileceğini göstermez. Bu her araç kullanıcısında farklılık gösterebilir. Bir araç sahibi olacaksanız şimdi den hayırlı olsun. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin inşallah… Amin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!