Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır?

Misvak hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Misvak nedir nasıl kullanılır ve neyden elde edilir, aklınızdaki tüm soruların yanıtları yazımızda.

Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır?
Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır?

Misvak nedir? Misvak, çöl ikliminde yetişen bir ağaç olan misvak ağacından elde edilen ilkel ancak hala kullanılan bir tip diş fırçasıdır. İdeal bir misvak yarım santim çapından ve on santimetreden daha uzun olmaz. Böylece hem dişleri daha iyi temizleyebilir hem de kolay taşınabilir. Misvak, HzMuhammed (S.A.V) efendimiz tarafından kullanıp diğer Müslümanlara tavsiye edilmeden önce kimse tarafından bilinmiyordu. Aslına bakarsanız misvakın faydaları şaşırtıcı derecede fazladır. Ayrıca misvak kullanmak için suya veya diş fırçasına ihtiyacınız olmadığı için, gün içinde veya yemek aralarında kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca hiçbir misvak çubuğunun boyu ve kalınlığı birbiri ile aynı olmaz. Kullanım süresi dolmasa da zamanla kuruyabilir.  

Gündelik kullanıldığı takdirde misvakın ağız ve diş sağlığına faydaları vardır. Dünyanın ilk diş fırçası olma özelliğine sahip olan misvak, halen Afrika ve Ortadoğu’da aktif olarak kullanılmakta. İslam dünyasında peygamber öğretisi ve bir sünnet olarak kabul edilir. Bu makalemizde sizler için internet üzerinde en çok araştırılan konulardan olan misvak nedir, misvak nasıl kullanılır, misvak kullanımı, misvak nerede bulunur, ne işe yarar ve misvak faydaları gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Misvak Nasıl Kullanılır? 

Eğer aklınızda bu doğal diş fırçasını kullanmak varsa, nasıl kullanılır konusunda tereddüt etmenize gerek yok. Peki misvak nasıl kullanılır? 

Elbette daha önce hiç kullanılmamış bir misvak çubuğuna sahip olduğunuzu var sayalım. Öncesinde misvağın dış kabuğunu soymanız gerekir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bunu çok fazla yapmamanız. Yaklaşık bir santimetre kadar soymanız yeterli olacaktır. Böylece misvak ağacının içinde yer alan ince fırçamsı kıllar serbest kalacak. Ortaya çıkardığınız bu minik kulların ucunu çiğneyin ve yumuşamasını sağlayın. Daha sonra baş parmağınızla birbirinden ayırın. 

Dişlerinizde kullanacağınız misvak fırçasını dik olarak dişlerinize dairesel hareketlerle fırçalayarak uygulayın. Misvağınız kullanıldıkça ucu kuruyabilir, bu durumda bir bıçak yardımıyla ucunu kesin ve diğer kullanımınızda tekrar kabuğunu soyarak kullanın.  

Misvak Faydaları  

Misvak bitkisinin bilimsel adı Salvadora Persicadır ve bu ağacın çok özel olduğu yalnızca Müslümanlar tarafından değil herkes tarafından kabul edilir. Bu ağacın köklerinden ve dallarından elde edilen misvak bitkisinin antibakteriyel özellikleri vardır. Yapılan çalışmalar sonucunda, doğru ve düzenli kullanıldığında kanıtlanmış misvakın faydaları şunladır: 

  • Plak azaltma
  • Diş beyazlatma
  • Kötü kokuyu yok etme
  • Bakterileri öldürme
  • Tükürük salgısını artırma
  • Nikotin bağımlılığına yardımcı olma 

Misvak ağacının köklerine ve dallarına ek olarak meyveleri ve yapraklarında doğal ilaç özellikleri bulunur. 2008 yılında Dünya Sağlık Örgütü, misvağı diş fırçasının sağlıklı ve doğal bir alternatifi olarak önerildi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!