Bitcoin Nedir, Nasıl Oynanır?

Bitcoin nedir? Yaklaşık 10 yıldır hayatımızda olan Bitcoin, bugün dünya genelinde yer alan beş binden fazla altcoinin ilk referansıdır. Dolayısıyla Bitcoin dünyanın ilk kripto para birimidir. Bitcoin oynamak yanlış ve genelde yeni başlayanların tabiri olarak kabul edilebilir. Buna bağlı olarak Bitcoin nasıl oynanır kısaca açıklamaya çalışalım:

Bitcoin Nedir, Nasıl Oynanır?
Bitcoin Nedir, Nasıl Oynanır?

Bunun için herhangi güvenilir bir platforma üye olun. Örneğin Huobi sitesine üye olduktan sonra, kimliğinizin onaylanmasını bekleyin. Üyeliğinizin onaylandığına dair e-mail veya SMS aldıktan sonra, belirlediğiniz şifre ile web sitesine giriş yapabilir veya bu platformların uygulamalarını indirebilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, “Para Yatır” kısmından TL ya da herhangi para birimi yatırdıktan sonra, Bitcoin satın alabilirsiniz. Bitcoin yatırımı yaparak para kazanmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri grafiklerdir. Genelde yükselmeye devam eden grafikler, ani çakılmalar yaşayabilir. Bu yüzden Bitcoin satın almak isteyen kişilere yapacağımız tavsiye, analiz site ve profillerini takip etmeleri. Geleneksel borsalara benzer şekilde işleyen süreçler, çeşitli spekülasyon veya DeFi adı verilen projelere bağlı olarak ilerleyebilir veya ani çakılmalar yaşayabilir.  

Unutulmaması gereken şeylerden biri de her çıkış düşüşü, her düşüş çıkışı işaret edebilir. Bu yüzden dinamikler hakkında derinlemesine fikir sahibi olmasanız da yatırım yapacağınız zamanlamaya dikkat etmenizi öneririz.  

Bu makalemizde sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan Bitcoin nedir, nasıl oynanır, Bitcoin nedir ekşi, Bitcoin nedir nasıl kazanılır, Bitcoin ne işe yarar, Bitcoin nasıl üretilir ve son olarak Bitcoin nasıl kullanılır gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Bitcoin’de Nasıl Kazanılır?

Bitcoin’de nasıl kazanılır? Bitcoin’de kazanabilmek için iki farklı seçeneğiniz bulunur. Bu seçenekler: 

  • Trader olmak 
  • Madenci olmak 

Trader olmak oldukça basittir. Borsa platformlarında çıkıştan önce satın alım yapar, yükselirse kazanırsınız. Kimi zaman düşüşten hemen önce paranızı çekmek yatırımınızı kurtaracaktır. Diğer seçenek olan madenci olmak biraz zorlayıcı olabilir. Bu konuya, Bitcoin nasıl üretilir isimli konuda tekrar değineceğiz. 

Bitcoin Ne İşe Yarar? 

Bugün birçok kişi Bitcoin ne işe yarar sorusunun cevabını bilmiyor. Aslında cevap oldukça basittir; Bitcoin bir ödeme aracıdır.  

Satashi Nakatomo isimli gizemli bir kişi tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin, üçüncü kişi ve kurumları ortadan kaldırarak doğrudan ödeme yapmayı amaçlamış, yeni nesil bir para birimidir. Merkezi para birimlerinden farklı olarak, merkezi olmayan bu birimler, herhangi komisyon ve aracılık ücretini de ortadan kaldırır. Yani, herhangi bir kredi kartı veya benzer araçlar ile işlem yapar gibi işlem yapabilir, ancak anonim kalabilirsiniz.  

Tüm bunların en kısa özeti olarak şunu söyleyebiliriz. Blok zinciri teknolojisi sayesinde, kendi bilgisayarımız veya cep telefonlarımızı kullanarak, üçüncü taraflara komisyon ödemek zorunda kalmadan ödeme yapılabilir.  

Bitcoin Nedir Nasıl Üretilir? 

Uzun zamandır en sık soruların başında Bitcoin nedir nasıl üretilir gelmekte. Bitcoin nasıl üretilir sorusuna en basit cevap madenciliktir. 

Madencilikten kasıt, kazma ve küreklerle toprak ve kaya kazmak değildir. Bitcoin madenciliği, dijital ortamlarda yapılır. Bunun için güçlü donanıma sahip bilgisayarlara ihtiyacınız vardır. Bu bilgisayarlar o kadar yoğun bir çalışma sağlarlar ki, süper bilgisayar adı verilen bilgisayar dışındaki cihazların ana kartı tamamen yanabilir. Yanmadan kasıt, gerçekten kül olmak olabilir! 

Bu madencilik, karmaşık algoritmalı çözerek yeni Bitcoin oluşturmanıza olanak veren karmaşık kodlardan ibarettir. Madencilik son zamanlarda yeni bir sektör oluşturdu. ASIC adı verilen madencilik için üretilen süper güçlü bilgisayar, 100 ila 200 bin dolar arasında satılmakta.  

Bitcoin madenciliğinin sonucu iki yönlüdür. Birincisi, bilgisayarlar bitcoin ağındaki bu karmaşık matematik problemlerini çözdüklerinde, yeni bitcoin üretir, ikincisi ise hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, bitcoin madencileri işlem bilgilerini doğrulayarak bitcoin ödeme ağını güvenilir hale getirir. İşlem doğrulama işlemi şudur;  

Herhangi bir bankadan ödeme yaptığınızda size makbuz verilir. Bitcoin ağında işlem yapan herhangi birinin bu şansı olmadığı için, bunu birbirlerine zincirlenen bloklar sayesinde yapar. Daha sonra düğümler, gelecekte doğrulanabilmeleri için bu blokların kayıtlarını tutar. Bu bloklar, açık kaynak denilen halka açık veri tabanlarıdır.  

Bitcoin Nasıl Çalışır? 

Tüm bunlar karmaşık geldiyse, Bitcoin nedir nasıl çalışır sorusu, bazı şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.  

Biraz önce bahsettiğimiz blok zincirleri doldukça birbirilerine bağlanması, yeni işlem yapılabilmesine imkân tanır. Blok zinciri oluşturmak için, madencilerin yaptığı işlemlere ilgi duyulur. Bitcoin ağında ödeme yapabilmek için, bu bloklar gereklidir. Yeni bloklar düğümde var olduğu sürece, yeni işlemlerin yapılabilmesi mümkün olur.  

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin yatırımı yapmak isteyenlerin aklındaki en büyük sorulardan biri Bitcoin nasıl kullanılır? 

Bitcoin, elle tutulur ve gözle görülür bir para birimi değildir. Yani satın aldığınız Bitcoin belirteçleri BTC’leri ancak dijital yollar ile alabilir veya ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz. Bitcoin ödemeleri için, ödeme yapacağınız kişinin bir cüzdan sahibi olması gerekir. İşlemlerin gerçekleşmesi ve dolandırıcılık olmaması için, likidite havuzunda belli bir komisyon karşılığı işlem yapmaya izin veren uygulamalar da kullanılabilir. Herhangi bir defter aracılığı ile, Bitcoin cüzdanını bildiğiniz kişilere sahip olduğunuz Bitcoin’ler ile ödeme yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!