Twitch Nedir, Ne İşe Yarar?

Bugünlerde Twitch nedir ne işe yarar gibi sorular çok sık soruluyor. Son zamanlarda ülkemizde de adını en sık duyduğumuz sosyal medya platformlarından biri olan Twitch, dünya genelinde en bilindik canlı yayın mecralarından biri olarak bilinir. Bu makalemizde sizler için Twitch nedir ne işe yarar, Twitch’ten nasıl para kazanılır, Twitch nasıl kullanılır ve son olarak Twitch’te abonelik ücretli mi gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık…

Twitch Nedir Ne İşe Yarar?
Twitch Nedir Ne İşe Yarar?

Platformun başarısı arkasında yer alan şirkete ve yayın yapan kullanıcıların dünya genelinde üne bağlı olması gibi faktörlere bağlayabiliriz. Twitch, Amazon.com’un bir yan kuruluşudur ve Amerikan menşeilidir. 2011 yılının haziran ayında başka bir canlı yayın platformu olan Justin.tv’nin yan ürünü olarak ortaya çıkmış olmasına rağmen odak noktası daha çok oyuncular ve yaratıcı içerikler olmuştu. Kuruluşundan 2 yıl sonra yaklaşık 45 milyon kişinin kullandığı site, 2013 yılına geldiğinde dünyanın en çok ziyaret edilen web siteleri arasına girmeyi başarmıştı.  

Çok yakın bir zamanda Pokemon Red gibi oyunlar ve çeşitli spekülasyonlarla beraber Twitch’in adı Amerika kıtasını aşarak dünya genelinde yayılmaya başladı. Bugün Avrupa’da ve Amerika’da dünyanın en popüler e-sporcularının yanında, Counter Strike, PUBG Mobile ve LOL gibi oyunların turnuvaları da canlı olarak yayılmakta. Son olarak popülerlik kazanmaya başlamış oyunlardan biri olan Rocket League’nin turnuvaları da canlı olarak gösterilmeye başlandı.  

Twitch nedir ve ne işe yarar sorularının kısa yanıtı bu şekildedir. Bu kadar geniş sayıda içerik üreticisinin canlı yayın yapmasının sebebi ne derseniz, kısaca kazanç sağlamak diyebiliriz. Peki Twitch’ten nasıl para kazanılır? 

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır? 

En çok merak edilen sorulardan bir diğeri de Twitch’ten nasıl para kazanılır. Bugün dudakları uçuklatacak kadar geniş çaplı bir kazanımı olan Twitch’in kazanç kaynağı ise, donate adı verilen bağışlardır. Bu bağışlar, yayını izleyen seyirciler tarafından yayıncılara yapılır. PayPal veya kredi kartı ile bakiyelerine para yüklemesi yapan ziyaretçiler, favorisi oldukları yayıncının kanalına girerek para değerinde olan emojiler atar. Odada aynı zamanda chat yapabilmelerine sağlayan bir pencere bulunur ve yayıncılar buradaki yazıları okur veya cevap verebilir.  

Twitch’ten para kazanabilmek için özgün olmanız ve kendinize özel bir kitle oluşturmanız gerekir. İzleyiciler, izlediği kişinin oyun oynaşından çok, hitap şekline ödeme yapmayı tercih edebilir. Bakiyelerinde biriken paraları belli periyotla çekebilen yayıncıların uymak zorunda olduğu birtakım kriterler bulunur. Örneğin ödemeler her ayın sonunda yapılır ve 100 dolar bakiyesine erişmeden ödeme yapılmaz. Ödeme süresi 3 ila 5 gün içerisinde değişebilir. Sistemde ödemelerinin kontrol edilmesi için ödeme geçmişini görebilecekleri opsiyonlar da yer alır.  

Öte yandan Twirch İştirak Programı adı verilen bir sistemde, sabit kazanç elde etmenize olanak sağlar. Bunun şartları ise şu şekildedir: 

  • En az 50 takipçiye sahip olmak 
  • 7 farklı gün olmak üzere en az 8 saat yayın yapmak 
  • Yayınların ortalama 3 izleyici tarafından izlenmesi 

Bu program 30 günlük bir süreçtir. Bu süreç zarfında yukarıdaki kurallara uyan yayıncılar, donate almasa dahi kazanç elde edebilirler.  

Twitch Nasıl Kullanılır? 

Twitch kullanımı izleyiciler için oldukça basittir. Twitch’in sitesine giren kullanıcılar, yorum yapabilmek ve üye olabilmek için ilk olarak üye olmalılar. Elbette üye olma zorunluluğu yayıncılar için de vardır. Ana sayfada rastgele listelenmiş oyuncuların ekran görüntüleri yer alır ve buraya tıkladıktan sonra yayın odasına girilir. Öte yandan kendinize has kanalı seçebilmeniz için ana sayfada Valorant, Sadece Sohbet, Fotnite, LOL, Minecraft, Counter Strike GO gibi bir liste yer alır ve bu listeye tıkladıklarında yalnızca o klasmanda yayın yapan yayıncıları görebilir. Ödeme yapabilmek için sayfanın sağ üst kısmında bulunan bilet al sekmesine tıklayarak karşılarına çıkan ödeme şekliyle istedikleri kadar bakiye ekleyebilir ve yükleme tamamlandıktan hemen sonra istedikleri yayıncıları bağışlarla destekleyebilir. 

Peki Twitch’te nasıl yayın açılır? Twitch’te bilgisayardan yayın açabilmek için ilk olarak bilgisayarınıza yayın yapabilmenize yarayan OBS isimli uygulamayı indirmeniz gerekir. Uygulamayı bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra Dosyalar/Ayarlar/Yayın kısmına gelin ve buradan Twitch platformunu seçin. OBS’i Twitch ile eşleştirmek için üyelik adınızı ve şifrenizi girin. Açılan sayfanın sol kısmında yayın başlığınızı, kategori, etiketler ve yayın bilgisini (oyun, oyunsa hangi oyun, sohbet vs) seçtikten sonra sağ alt kısımda yer alan “Canlı Yayını Başlat” seçeneğine tıkladıktan sonra yayına gireceksiniz.  

Twitch’te Abonelik Ücretli mi? 

Muhtemelen aklınızdaki sorulardan bir diğeri de Twitch’te abonelik ücretli mi olacaktır. Yayını izlemek ve yayın açmak ücretsizdir. Twitch platformu, yayıncılara yapılan bağışlardan kazanç elde eder. Fakat herhangi bir yayıncıya destek olmak için ona abone olmak ücretlidir. Kanal aboneliklerinin ücreti, aboneliğin seviyesine göre şu şekilde değişir: 4.99 $, 9.99 $ ve 24.99 $. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!