Öğrencilere Para Kazandırabilecek İşler Nelerdir?

Eğitim hayatının en güzel dönemlerinden olan lise ve üniversite döneminde öğrenciler, maddi sıkıntılar yaşayabilirler. Bu sıkıntıları gidermek için genellikle de yarı zamanlı iş ararlar.

Öğrencilere Para Kazandırabilecek İşler Nelerdir?
Öğrencilere Para Kazandırabilecek İşler Nelerdir?

Öğrencilik Hayatındaki Maddi Sıkıntılar 

Öğrencilerin maddi sıkıntıları özellikle üniversite döneminde, öğrencilerin çoğu kendi yaşadıkları şehirleri bırakarak başka şehirlerdeki üniversitelere eğitim görmeye gittiklerinde başlarÇoğu öğrencinin ailesi yanında olmadığı için kendi ayakları üzerinde durmaya çalışmaktadır. Burs vs. alamayan öğrenciler maddi sıkıntı çekmeye başlar ve genellikle yarı zamanlı iş arayışı içine girerler.  

Öğrenciyken Yapılabilecek İşler Nelerdir? 

Öğrencilik hayatında para kazanmak için en çok tercih edilen iş genellikle üniversite kampüsünde çalışmaktır; üniversite kampüsündeki kütüphaneler, kafeler, kantinler, öğrenci işleri gibi bölümlerde yarı zamanlı çok fazla  imkâ vardır. Özel ders verme; özellikle Eğitim Fakültesi öğrencileri okudukları bölümlerden dolayı bu işe yönelmektedir. Özel eğitim kurslarında gözetmenlik yapmak; özellikle kolay ve çok kısa süreli çalışmak isteyenlere göre bir iştir. Anketörlük yapmak, fotoğrafçılık yapmak, oyun ablalığı yapmak, barista ya da garson olmak, profesör asistanlığı yapmak, animatör olmak, kullanmadığınız eşyaları internet ortamından satmak, yabancı dil bilenler için çeviri yapma, kendi elinizle yaptığınız ürünleri satmak gibi pek çok iş imkânı bulabilirsiniz.  

İnternet Üzerinden Yapılabilecek İşler 

Günümüzde en çok tercih edilen işlerden biri olan internetten para kazanmak, öğrencilere kolaylık sağlamaktadır; makale yazarlığı, anket doldurmak, blog yazarlığı yapmak gibi işlerdir. En yeni meslekler arasına giren influencerlık da öğrenciler tarafından çok rağbet görmektedir (sosyal medya sayesinde yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileriyle paylaşma yoluyla tanıtım ve pazarlama işleri yapan kişilere “influencer” denir). Çok fazla takipçi edinip, bir sosyal medya hesabı açarak içerik üretmek de öğrenciler için para kazanma yollarından biridir. Dünyada en çok kullanılan programlardan biri olan Youtube da öğrencilere iş imkânı sunmaktadır (Youtube’ da özgün içerik üreterek “youtuber” ya da “vlogger” olabilirsiniz). Pek çok oyun sitesi de öğrencilere iş imkânı sunmaktadır. İnternet ortamı sadece öğrencilere değil her yaş grubuna hitap eden çok yönlü işler sunmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!