Youtube’da En Çok Para Kazandıran İçerik Türleri

Sıfırdan bir Youtube kanalı açtıysanız, kanalınızı büyütmek için ne kadar çok emek vermeniz gerektiğini elbette biliyorsunuzdur. Fakat Youtube için video üretmeye başlamadan önce, hangi kategorideki içeriklerin daha çok para kazandıracağından emin olmanız ve buna göre içerik paylaşmanız gerekiyor.

Youtube’da En Çok Para Kazandıran İçerik Türleri
Youtube’da En Çok Para Kazandıran İçerik Türleri

Youtube Türkçe İçerik Kaç Para Kazandırır? 

Youtube’da Türkçe içeriğin kazancı, video kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Müstehcen içerik paylaşanlarda 1000 izlenme başına 0,50 TL civarı kazanç gelmektedir. Eğlence kategorisinde 1000 izlenme başına kazanç 2-3 TL civarı, eğitim ve sağlık videolarında 4-5 TL, finans kategorisinde ise 10-15 TL kazanç gelmektedir.

İngilizce İçerik Ne Kadar Para Kazandırır? 

Youtube’da İngilizce içerik üretmek, potansiyel kazancınızın, Türkçeye göre en az 3 kat daha fazla olması demektir ve bu genelde daha fazladır. Aynı isimli içeriği Türkçe üreten biri 2 bin lira kazanıyorken, İngilizce üreten biri 10 bin lira kazanabilir. İngilizce içerik her zaman daha çok para kazandırır. Tabi işin olayı İngilizce değil, İngilizce konuşulan ya da gelişmiş ülkelerden izlenmek. Zira, gelişmiş ülkelerde reklam için ödenen paralar çok fazla.

  • Türkçe içeriğe göre en az 3 kat daha fazla gelir elde edin. 
  • Uzun içeriklerinizle, Türkçe içeriğe göre en az 10 kat daha fazla gelir elde edin.

Uzun İçerik 

Uzun içerik, birden fazla reklam eklenebildiği için daha çok para kazandırır. Fakat uzun içerikten kazanacağınız para yine tamamen size bağlıdır. Örneğin 30 dakikalık bir video yüklediniz fakat seyircileriniz videoyu ortalama 2 dakika izledi, bu durumda 30 dakika içerik yüklemenin pek bir avantajını görmezsiniz. Genelde 30 dakikalık bir içerik en az 5-6 dakika izlenmeli ki, uzun içeriğin gelirinize olan katkısı artsın. 5-6 dakika izlenen içerikler yaklaşık olarak, 1-2 dakika izlenen içeriklere göre 3-4 kat daha fazla para kazandırmaktadır.

  • İzlenme süresine göre, 1000 izlenme başına kazanç 3 TL ile 100 TL arası değişebilir.

Finans İçeriği 

Finans içeriği bulunmaz bir nimettir. Youtube’da finans içeriğinin sayısı çok azdır ve finans içeriklerine reklam vermek isteyen binlerce firma bulunmaktadır. Finans içeriklerinde rekabet çok yüksek olduğu ve genelde bir reklam tıklaması karşılığında, finans şirketine harcanan para çok olduğu için haliyle bu şirketler bir müşteri çekebilmek için bile yüksek reklam ücretleri ödeyebilirler. Youtube’da kısa finans içerikleri için izlenme başına tıklanma ortalama yüzde 2-3 civarındadır.  Yani 1000 izlenme başına 20-30 tıklanma gelir, her bir tıklanma başına 1 TL alırsanız, 20-30 TL ücreti sadece 1000 izlenme için kazanırsınız.

  • Kısa videolarda 1000 izlenme başına 10 TL ile 30 TL arası değişen gelir imkânı. 
  • 30 dakikalık videolarda 1000 izlenme başına 50-100 TL’leri bulabilen kazançlar.

Kamera Kaydı Çekilmiş Videolar 

Kamera karşısında çekilen videolar, bilgisayarda yapılmış videolara göre daha fazla para kazandırıyor. Bunun sebebi ise, kamera karşısındaki videoların daha uzun süre izlenmesidir. Kamera ile video çekenler, bilgisayarda video çekenlere göre yüzde 25 ila 60 arasında daha fazla izlenmektedir. Daha fazla izlenme süresi, her zaman daha fazla gelir demektir.

  • Bilgisayarda yapılan videolara karşı en az yüzde 30 daha uzun izlenin. 
  • Geliriniz bilgisayarda çekim yapanlara göre en az yüzde 20-30 daha fazla olsun.

Eğitim İçeriği Çekin

Eğitim içeriği oldukça fazla para kazandırabilir. Bunun en önemli sebebi, kişilerin eğitim içeriklerinde anlamadıkları yerleri tekrar tekrar dinlemesi, bu sayede daha uzun süre izlenmesidir.  Örneğin, Photoshop dersleri veren bir videoda anlamadığınız yeri durdurur ve bir iki kez tekrar oynatabilirsiniz. Bu sürede farkında olmadan videoyu fazla izlemiş olacak ve videonun gelirini artıracaksınız. Eğitim içerikleri, eğlence içeriklerine göre en az iki kat fazla para kazandırmaktadır.

  • Diğer içeriklere göre en az iki kat fazla gelir elde edin. 
  • Videolarınızı uzun çekerek, diğer kanallara göre en az beş kat daha fazla para kazanın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.