Web Sitesi Satarak İnternetten Para Kazanmak

Web Sitesi Kurup Satarak İnternetten Para Kazanma.. Web Sitesi Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Bu yazımızda sizlere web sitesi satarak para kazanma yönteminden bahsedeceğiz. Web sitesi kurup reklamlar üzerinden para kazanmayı eminim birçok yerde duymuş ve denemişsinizdir. Fakat bu yazımızda bundan değil, bir web sitesini belirli bir noktaya getirdikten sonra satarak nasıl para kazanılır bundan bahsedeceğiz. Öncelikle web sitesi nedir, web sitesi nelerden oluşur basit anlamda bunların bir tarifini yaparak yazımıza giriş yapalım. 

Web sitesi nedir?

İnternet dünyasında, belirli bir hostingte, bir alan adıyla / domain ile internet kullanıcılarına / gezginlerine yazılı ve görsel olarak hizmet eden farklı farklı uzantıları olan doküman topluluğudur.

Web Sitesi Satarak Para Kazanılır mı? Web Sitesi Satarak Nasıl Para Kazanılır?
Web Sitesi Satarak Para Kazanılır mı? Web Sitesi Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Web sitesi nelerden oluşur?  Web sitesi nasıl kurulur ? 

Web sitesini oluşturan bir çok unsur vardır fakat bizim amacımız site kurup , belirli bir noktaya getirdikten sonra web sitesini satarak para kazanmak olduğu için, web sitesini oluşturan temel şeylerden bahsedeceğiz. 

  1. Hosting: Yani oluşturacağınız web sitenizin internet ortamında belirli fiziki / sanal bilgisayarlarda dosyalarını tutan alanlara hosting deniyor. Hostinglerin sağlayıcı firmaları vardır. Hosting firmaları , belirli bir alan adını , belirli trafik gücü ve diğer yan haklarıyla birlikte sizlere kiralarlar. Sonuç olarak web sitemiz bir çok görsel, yazılı , script, tema gibi bir çok dosyadan oluşacağı için bunları barındırmak adına en uygun hostingi başta belirlememiz gerekiyor. Host’un bütçenize uygun olması kadar, ileride hem siz siteye belirli bir noktaya getirene kadar hem de satarken karşı tarafın kontrolleri sırasında size sorun yaratmaması çok önemli. İyi bir hosting firması seçmek gerekiyor. Çünkü hosting firmanızın size sunduğu alandaki bilgisayarın sizin sitenizi hızlı açabilecek kapasite olması, ileride sitenin büyümesiyle birlikte gelen trafiği kaldırabilecek güçte olması, sürekli çalışmaya girmemesi, girecekse bile o anda farklı bir sunucusunu devreye sokarak müşterilerini mağdur etmemesi gibi bir çok önemli faktör var. İlerleyen günlerde web sitenizsatararak para kazanmaktan vazgeçip, web siteniz üzerinden reklamlar ile para kazanmaya karar verirseniz, bahsetmiş olduğumuz bu çalışma veya kesintilerin kazancınızı ne kadar etkilediğini gördüğünüz zaman uygun fiyatlı bir host edinmek yerine güçlü bir host almayı tercih etmenin avantajını anlayabilirsiniz.
  1. Domain : Domain ya da alan adı olarak adlandırabiliriz. Yani sizin ilgili siteye ulaşmanız için www ile başlayan .com veya farklı uzantıyla biten bu iki kelime arasındaki belirlediğiniz kısma domain ya da alan adı diyoruz. Alan adının akılda kalıcı , jenerik bir isim olması çok önemli. Çünkü insanlar çoğu zaman gezinti yaptığı yerleri favorilerine eklemezler, bu yüzden akılda kalıcı ileriye dönük jenerik bir isim belirlerseniz, internet gezginleri sizin sitenize ulaşmak istediği zaman tarayıcının direkt adres çubuğuna web sitenizin ismini yazarak ulaşım sağlarlar. Eğer genel bir web sitesi açmayacaksanız, aranma hacminin yüksek olduğu bir kelimeye yoğunlaşmışsanız özellikle o kelimeye yönelik bir isim belirlemenizde fayda var. Ayrıca web sitelerinde her zaman .com, net gibi ana uzantılar her zaman makbuldür.  .biz vb. gibi uzantılar pek tercih edilmez ve web sitesi satarak para kazanmak istiyorsak tercih etmemeliyiz. İstediğimiz site ismini .com, .net gibi uzantılarda bulmak öncelikli hedefimiz olsun, son noktada diğer uzantılara bakalım.
  1. Script / tema : Hosting ve domain yönünde temel taşlarımızı oluşturmuşsak, biraz da işin dış yüzünü gösteren, sitenin makyajı olan script / tema kısmında bahsedelim. Tema için konuşacak olursak, kullanıcı web sitenize girdiği zaman göz yormayan renklerden oluşmuş, her şeyin dağınık değil yerli yerinde olduğu temalar tavsiye ediyoruz. İfade etmek istediğimiz basit ve klasik temalar değil.  İlgi çekici fakat kullanıcı dostu temalardan bahsediyoruz. Temaları bir de script ile desteklemek lazım. Script bir site için olmazsa olmazlardandır. Scripti kendiniz yazma yeteneğine sahipseniz her zaman kendiniz yazmanız taraftarıyız. Fakat genel web sitesi satarak para kazanmak isteyen siz değerleri kullanıcılarımızın, web sitesi satarak para kazanması için biraz daha hızlı ilerlemesini tavsiye ediyoruz. Scripti eğer kendiniz yazmayacak, başkasına ücret karşılığında yazdıracaksanız, ilgili kişiden alacağınız scriptin eğer bütçeniz buna yetiyorsa, başkasına satılmamış size özel olması çok önemli, hatta baştan sizin istekleriniz doğrultusunda şekillendirileceği için en ince ayrıntısına kadar yaptırmanızda fayda var. Siteyi tamamladıktan sonra sitemizi kârlı bir şekilde satmak istiyorsak ücretsiz scriptlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Ücretsiz scriptler birçok web sitesi tarafından kullanıldığı için ilgi çekmez ve art niyetli kodlamalar ile güvenlik açıklarına da neden olabilir. 

Web sitesi kurmanın maliyeti ne kadar? 

Web sitesi kurmanın maliyeti her sene veya her ay değişebileceği gibi yapacağını / yaptıracağınız web sitesinin temel yapısına göre de değişkenlik gösterebilir. Çünkü web sitesi nelerden oluşur adlı başlığımızda belirtmiş olduğumuz sitenin temel yapılarından; hizmet alınmasına karar verilen host firmasının bizlere sağlayacağı host makinesi sunucusunun gücü ücrette değişkenliğine neden olacaktır, diğer husus olan tema / script’in bize özel olarak kodlanarak yazılmış olması maliyetimizi oldukça yukarıya götürebilir. Son madde olan domain adı rakamda çok büyük bir oynama yapmayacağı için özellikle host ve script konusunda bütçenize göre hareket etmenizde fayda var. Bilakis script’in kişinin isteği yönünde şekillendirilmesi biraz tuzlu olabilir.  

Web Sitesi Satarak Nasıl Para Kazanılır ? 

Sonuç olarak ne kadar çok para harcayarak bir web sitesi kurarsak , bu web sitesini satarken de maliyetimiz + emeğimiz + kâr marjımız şeklinde bir rakamla satabileceğimizi unutmayalım. 

Bu noktada vurgulamak istediğimiz çok önemli bir husus var. Web sitemizi temel yapı taşlarıyla özenle kurduk, kurduğumuz gibi hemen satamayız, satmakta olmaz zaten. Çünkü bizim amacımız web sitesi satarak para kazanmak dolayısıyla, web sitemizi kurduktan sonra , web sitemize düzenli bir şekilde her gün özgün yazılar / makaleler yazarak / yazdırarakweb sitemizi destekleyici trendi yüksek olan sitemize fayda sağlayacak yerlerden backlink hizmeti alarak ve en önemlisi ve rol belirleyici olan seo çalışması yaparak / yaptırarak sitemizi istediğimiz aranma kelimelerinde istedğimiz noktalara getirerek, trafik kazandırmalıyız. 

Web sitesi satarak birçok kişi para kazanmaktadır. Emek olmadan yemek olmayacağı için bu işe ne kadar emek verdiğimiz bizim belirleyici unsurumuz olacaktır. Tabii ki bütçe de çok önemli , bütçemiz doğrultusunda bir web sitesi kuracağımız için , web sitemizi kurduktan sonra yazı / makale yazımıseo çalışması gibi unsurlar maliyeti arttıracaktır. Eğer bütçemiz bu hizmetleri almaya müsait değilse ve bu alanlarda tecrübe sahibiysek, biraz vakit ayırarak sitemizin seo çalışmasını kendimiz yapabilir, özgün makalelerini de kendimiz yazarak web site kurmak için harcanan maliyetimizi biraz olsun düşürebiliriz. 

Son olarak web sitesi satarak para kazanmak istiyorsak yazımızın içerisinde belirttiğimiz her nokta için para harcadıkça kendinize ister kara düzen defterde isterseniz yine bilgisayar ortamında bir excel’de mutlaka tutmalısınız. Sitenin size ne kadara mâl olduğunu bilmelisiniz ki, satarken üzerine emek ve kâr marjınızı ekleyerek satıp para kazanabilesiniz. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize bol kazançlar dileriz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!