Dota 2 En Çok Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Merhaba Oyunseverler, birazda oyunseverlere vakit ayıralım istedik. En meşhur ve popüler oyunlardan biri olan DOTA 2’yi ele alalım bugün. Online oyunlar her zaman sonu olmayan bir yol gibi adeta. Sürekli yeni haritalar, yeni oyuncular derken saatlerin geçtiğinin farkına bile varmayız. Bir çok online oyun olduğu gibi , bir de en popülerleri var. Hatta öyle ki bu oyunlar için ödüllü turnuvalar yapılıyor.

Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası anlamına gelen MOBA, uzun yıllardır oyun severlerin oynadığı oyun türlerindendir. Bu oyun türünün ilk temsilcilerinden biri olan Defence of the Ancients yani DOTA yıllardır oynanıyor.

Çevrimiçi ya da online olarak adlandırdığımız bu oyunlar, bilgisayarımızın kendisinde yani hardiskinde kurulu olup bilgisayara karşı oynadığımız oyunlara göre çok daha teferruatlı süreki uzaktaki bir server ile veri alış verişi  şeklinde bağlantı kurup ilerleyebildiğimiz oyunlardır. Dolayısıyla bu noktada çevrimiçi oynamak isteyen ve oynayanlar yüksek performanslı bilgisayarları tercih edip , yüksek hızlı yan fiber dediğimiz alt yapılar üzerinden oyun oynarlar. Az çok hepimizin kulak aşinalığı olmuştur gerek haberlerde gerekse teknoloji firmalarına gittiğimiz zaman oyun bilgisayarı da bir bilgisayar var. Bakın aslında dışarıdan baktığım zaman bildiğimiz laptop ama adı oyun bilgisayarı. Hatta oynayamadığınız oyun olursa paranızı iade edeceklerini söyleyecek kadar da iddialılar. Demek ki bu adamlar gerçekten çevrimiçi dediğimiz bu oyunları sanki kendi bilgisayarınıza karşı oynadığınız oyunlarmış gibi aynı performansta sunmayı vaad edecek kadar bu işi biliyorlar. Biz de oyunseverler adına kendilerini tebrik ediyoruz.

Ön bilgilendirme ve tanıtımlardan sonra ana konumuza tekrar gelelim. Çevrimiçi oyuncuların akışkan bir hızda oyun oynaması için uzaktan bağlandıkları oyun serverlarının da  iyi veri alışveriş yapması gerekiyor ve bunlarında sürekli aksiliklere karşı yedekleri oluyor. Bir arıza sorun durumunda saniyeler içerisinde , bazen çok az hissedeceğiniz bazen de hiç hissetmeyeceğiniz şekilde sorunları aşıyorlar.

Steam kaynaklı sorunlar : Dota oyunu steam platformu üzerinden oynanmaktadır.  Dolayısıyla bazı sorunlar steam kaynaklı olabiliyor. Bu tip durumlarda önce steam’i olmazsa bilgisayarı yeniden başlatarak sorunu aşmayı deniyoruz. Eğer bu çözüm olmazsa DOTA oyunun regedit alanındaki sistem dosyalarında bir hasar olmuş olabilir. O zaman size CCleaner programını öneriyoruz. Bu programı internetten bulup , indiriyoruz. CCleaner üzerinden kayıt düzenleyecisi taraması yaptırıyoruz ve hatalı kayıtları düzelt diyoruz. CCleaner bulunan kayıtları otomatik düzeltiyor. Buna rağmen de sorununuz çözülmezse oyunu silip yeniden yüklememiz gerekiyor.

Donanımsal kaynaklı sorunlar:  Yazımın başında belirttiğim gibi , çevrimiçi performans isteyen oyunlar bilgisayar donanımı çok önemlidir. Oyun için donma, kasma ya da eksik grafik gibi sorunları oyuncular sık sık bildirebiliyor ama zaten oyun yapımcılarının performanslı oynanması açısından açıkladıkları bilgisayar donanımı var. Bu yönde bilgisayar temini yapmamız lazım. Aksi halde oyunun sistem gereksinimlerini karşılamayan ya da zorla karşılayabilen bilgisayarda haliyle donma, kasma ya da eksik grafik sorunu yaşanabiliyor. Eğer bilgisayarımız DOTA oyunun istediği donanım gerekliliklerini yerine getirecek kapasiteye sahip değilse sürekli yüksek grafikte oynayıp bilgisayarımızı zorlamamalıyız, daha düşük grafik seçeneklerini seçerek hem daha rahat bir oyun seyri izleyebilir hem de bilgisayarımızın donma ve ısınma sorunlarının önüne geçmiş oluruz.

İnternet Kaynaklı Sorunlar: Çevrimiçi oyunlarda bilgisayarınızın, oyun sunucu bilgisayarıyla internet üzerinden veri alış verişi çok önemlidir. Bilgisayarınız ile oyun sunucuları arasındaki iletişim hızını ölçen terime ping denir. Ping seviyesi yüksek olursa bilgisayardan sunucuya gönderilen veri geç gidiyor demektir. Bu seviye ms yani milisaniyeyle ifade edilir. 100 ms sınırı etkili bir oyun için kabul edilen en yüksek ping sınırıdır. Ping 100 ms’den yüksek olursa oyun içi karakterinizde donmalar, sohbet ekranlarınıza yazdıklarınız gitmemesi, başkasının sohbet ekranına yazdıklarının gelmemesi, yanınızdaki karakterlerin bir anda yanınızda gibi gözükürken aniden çok hızlı bir şekilde başka noktalara gitmiş olduğunu görmeniz hep ping sürenizin yüksek olmasından kaynaklıdır. Dediğimiz gibi özellikle 100 ms’den yüksekse oyunu oynamak artık pek mümkün olmuyor. Verimli ve akıcı bir oyun sürdürebilmemiz için ping süremizi düşürmemiz lazım. Ping süremizi düşürmek için internet sağlayıcımız ile irtibata geçebiliriz. Fiber internetlerde çok rahatlıkla oyun oynayabilirsiniz, fakat diğer adsl ya da vdsl dediğimiz paketler internet sağlayıcınızın sizin alt yapınıza göre sağlayabilecekleri en yüksek hızdaki paketleri tercih edin ki ping süremizi düşürerek hızlı bir bağlantı kuralım.

Ayrıca; oyun eğer VPN ya da farklı bir DNS adresiyle kullanılıyorsa yine ping süremiz yüksek çıkabilir. VPN kullanımında sunucunun bilgisayara uzaklığı artmış olur ve bu da oyunda gecikme yaşanmasına neden olur.

Oyunseverler iyi eğlenceler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!