Football Manager Ekonomi Yönetimi

Merhaba Football Manager oyununa gönül vermiş insanlar. Uzun zamandır bu oyunu oynamaktayım. Her sene derslerimden, işlerimden, hayatımdan ödün vererek bu oyuna büyük zaman ayırdım. İster istemez oyun hakkında bilgim ve tecrübem oluştu. Yeri geldi arkadaşlarımla buluşmadım, oyunda sezonu bitirmeye çalıştım. Pişman mısın ? diye soracak olursanız; hayır derim. İşte şimdi yıllarca edindiğim tecrübeleri sizlere aktaracağım. FM oyununda iyi bir ekonomi için neler yapmak gerekiyor ? 

Kadro : Takımımızı seçtik. Ondan sonra ilk yapacağımız iş kadroya girmek oluyor. Mevcut yeteneği 2 yıldız altında olan ve takımda yer vermeyeceğimiz isimleri hemen satış listesine koyuyoruz. Mutlaka her oyuncunun alıcısı çıkacaktır. Satamazsak, kiralık listesine koymamız yine fayda sağlayacaktır. Takımdan bunları arındırdığımızda hem az da olsa bonservis geliri, hem de maaş bütçesinde bir gelir elde edeceğiz.

Teknik Heyet Maaşları : Takımımızı seçtik. Emin olun ki teknik heyette aldığı maaşı hak etmeyen en az 2 kişi vardır. İşte ikinci olarak yapacağımız iş bunları göndermek olacak. Teknik heyetteki personeller genelde yıllar geçtikçe maaşlarını daha da arttırıyorlar. Tabi ki bu bizim işimize gelmiyor. Personel aramaya girdiğimizde daha iyi özelliklerde ve daha ucuz bir sürü personel bulacağınızın garantisini verebilirim.

Hazırlık Maçları : Küçük bir takım çalıştırmaya karar verdik. O halde hazırlık maçları büyük önem taşıyor. Hazırlık maçları, takımımızı tanımaya katkı sağlar. Takımın birbiriyle uyumunu geliştirir. Ama özellikle son yıllarda hazırlık maçları büyük bir gelir kaynağına dönüştü. Büyük itibarlı takımlarla hazırlık maçı yaptığımızda büyük gelirler elde edebiliriz. Ondan hariç büyük takımlarla maç yaptığımızda artık televizyon geliri de gelmekte. Ama dozunda bırakmaya gayret gösterin. Olası büyük yenilgilerde takımımız büyük bir moral bozukluğu ile sezona girip çok kötü sonuçlar alabilir.

Oyuncu Satışı : Oyuncu satışı yaparken, istediğimiz bedeli verdiler hemen satalım. Asla böyle bir şey yapmıyoruz! En önemli şeylerden biri satarken, sonraki satış bedelinden pay maddesi koyuyoruz. Şu kadar maçta forma giyerse şu kadar alırız koyuyoruz. Bunları yaptığımızda oyuncuyu satmış olsakta bize hala para kazandırıyor olacak.

Sözleşme Detayları: Bir oyuncu yada personel transfer edeceğiz; veya takımımızda birinin sözleşmesi bitiyor. Sözleşme yaparken en önemli nokta sözleşmeyi olabildiğince uzun süreli yapmaktır. Çünkü yeni sözleşme yaparken istenilen maaş talebi bir hayli artacaktır. O yüzden sözleşme yaparken süreleri olabildiğince uzun tutmalıyız.

Gözlemciler : Teknik heyette herkesi gönderebiliriz fakat gözlemcileri ne olursa olsun tutmalıyız. Gözlemciler son yıllarda oyun için çok önemli bir hale geldi. Gözlemcilerimizin mümkünse oyuncu yeteneği değerlendirme ve oyuncu potansiyeli değerlendirme 15’ten yukarı olmalı. Gözlemcilerimizi sürekli farklı yerlere oyuncu izlemeye göndermeliyiz. Özellikle, Hollanda, Belçika, Brezilya, Arjantin gibi ülkelerden büyük yetenekler keşfedip, çok ucuz fiyatlara alıp, sonra çok yüksek fiyatlara satabiliriz. Böylelikle mali durum büyük ölçüde iyileşme gösterir.

Altyapı: Şöyle düşünelim; bizler birer madenciyiz ve altyapı bizim için altın madeni. Altyapı gerçekten çok önemli. Sıfır maliyetle geliştirdiğimiz oyuncular ilerde bize çok büyük paralar kazandırıyor. Altyapısı iyi olan takım her zaman mali durum ve başarı açısından bir adım önde olmaktadır.

Başarı: Gelelim en son halkaya. Yukarıda saydıklarımı yaparsak zaten başarı gelmemesi mümkün değildir. Başarı sağladıkça büyük paralar elde edebiliriz. Şampiyonlar Ligi’ne katılmak en büyük hedefimiz olmalı. Şampiyonlar Ligi’ne katılıp tüm maçlarda yenilsek bile emin olun ki çok büyük paralar elde edeceğiz. Başarı geldikçe oyuncularımız göz önünde olacak ve değerlerini yükseltecek. Yani mali durumu düzeltmek demek başarı demek; başarı demek ise çok daha büyük paralar demek.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!