Monopoly Nasıl Oynanır? Kaç Kişi İle Oynanır?

Monopoly Nedir? Monopoly, 1933 yılında Charles Darrow tarafından tasarlanan ve 85 yıldır popülerliğini koruyan bir kutu oyunudur. Oyun; para yönetimi, ticaret, alım satım, pazarlık gibi alışverişlerle devam eder. Diğer bir deyişle Monopoly , belirli bir oyun tahtası üzerinde oynanan ve en çok parayı toplayıp diğer rakipleri geçmeyi amaçlayan bir kutu oyunudur.

Monopoly Nasıl Oynanır? Kaç Kişi İle Oynanır?
Monopoly Nasıl Oynanır? Kaç Kişi İle Oynanır?

Monopoly Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyun para birimi Monopoly Doları olan ‘M’ simgeli paralarla oynanır. Oyunun başında herkes 1500 M alır. Sonra şans ve kamufonu kartları karıştırılarak oyun içindeki belirli yerlerine konulur. Bir oyuncu bankacı olarak seçilir. Herkes kendine ait olan piyonu başlangıç noktasına koyar. Başlangıçtan her geçişte 200 M kazanılır. En yüksek zarı atan oyuna başlar.

Oyun sırasında atılan zar çift gelirse tekrar zar atma şansı doğar; ama 3 kez art arda çift atarsanız kodese gidersiniz. Kodesten çıkmak için 50M ceza ödeyebilir, ücretsiz çıkış kartını kullanabilir veya zar atarak şansınızı kullanabilirsiniz.

Diğer Bir Anlatımla Monopoly Nasıl Oynanır?

Oyun tahtasıyla birlikte 28 tapu senedi, 10 adet piyon, zarlar, 16 şans kartı ve otel-ev adetleri mevcuttur. Bununla birlikte klasik oyun içerisinde kâğıt paralar bulunmaktadır. Ancak monopoly dijital bankacılık açısından kartlı sistem kullanımını da sunmaktadır. Çok yeni çıkan monopoly oyunlarında para bulunmamaktadır. Her oyuncuya kredi kartı verilirken işlemler post cihazına okutularak yapılır. Böylelikle hız kazanılırken paraların kaybolması, eksik çıkması ya da çok daha zahmetli sayım işlemleri de ortadan kaldırılmış olur.

Oyun, piyon seçimleriyle başlar. Her oyuncu istediği piyonu alır ve sonrasında sırayla zar atılır. Sonrasında oyun sırası belirlenirken alan üzerinde piyonlar hareket ettirilir. İstenilen yerlerdeki alanlar satın alınabilir. Üzerinde satış fiyatları yazarken gelen kişilerin ne kadar ödeyecekleri de kira olarak tapu senedinde belirtilmektedir. Satın alma işlemleri yapılmasının ardından diğer oyuncuların o yere gelmesiyle kira alınır. Her geliş durumunda kira katlanarak ilerler. Çok daha yüksek kira ödemeleri almak için oyuncu tarafından emlak alanına yatırımlar yapılabilir. Dört kişilik oynanması çok daha zevkli olurken en az iki kişi tarafından monopoly oyunu oynanabilmektedir.

Monopoly Oyun Kuralları

– Kurallar gereği ipotek durumları ve borç alımları yalnızca bankadan yapılmaktadır.
– Kişi, sahibi olduğu tapuların kiralarını yükseltebilir, otel imkanlarından yararlanabilir.
– Oyun alanı çerçevesinde var olan tapu senetlerinin alınması, kiralanması, kullanımına dayalıdır.
– Şans kartları bulunurken hapis cezası da olabilmektedir.

Monopoly Kaç Kişi İle Oynanır? Monopoly İki Kişi İle Oynanır mı?

Bu oyunu oynamak için en az 2, en çok 8 kişi gerekir. Oynayan kişi sayısına ve kişilerin hamlelerine bağlı olarak oynanan süre değişebilir. Genellikle 1 saat ile 3 saat arasında değişebilir. 8 yaş ve üzerindeki kişiler için uygundur.

Monopoly Oyunu Kaç Saat Sürer?

Bu durum oynayan kişi sayısına ve kişilerin hamlelerine bağlı olarak oynanan süre değişebilir. Monopoly oyununun kaç saat süreceğini tam olarak tahmin etmek mümkün değildir. Oyun bir kaç kişinin iflas etmesine kadar sürecektir. Genellikle 1 saat ile 3 saat arasında değişebilir.

Monopoly Oyunu Yaş Sınırı Kaçtır? Kaç Yaş Arası İçin Uygundur?

Monopoly oyunlarını oynamak için en az +4 yaş sınırı bulunmaktadır. Ancak bazı çeşitlerinde +6 yaş sınırı bulunmaktadır. Genel konuşmak gerekirse de Monopoly oyunu 8 yaş ve üzerindeki kişiler için uygundur.

Satın Almak İçin

Belirli arsaların üstüne geldiğinizde onları satın almak isterseniz, tabu kartında belirtilen tutarı ödeyip, satın alabilirsiniz. Satın almak istemezseniz de banka açık arttırma başlatır. Biri satın aldığınız arsaya gelirse kartta yazılı bulunan kira bedelini ödemek zorunda kalır. Sahip olduğunuz arsanın tüm renklerini alarak ev ya da otel yapabilirsiniz.

Paranız Kalmazsa

Eğer paranız kalmadıysa mülkleri ipotek edebilir veya evlerinizi satabilirsiniz. Her şeye rağmen elinizde hiçbir şey kaldıysa iflas eder ve oyundan çıkarsınız. Oyunda iflas etmeden sona kalan kişi kazanır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.