Football Manager Oynayacaklara Tavsiyeler (Football Manager Rehberi)

Football manager nedir? Menejerlik oyunları nasıl oynanır? football manager oynayanlara tavsiyeler,football manager rehberi, ilk kez fm oynayacaklara tavsiyeler, football manager rehberi gibi konular üzerine bir yazı yazarak footballa manager ve menerjlik oyunlarına genel anlamda tecrübelerim doğrultusunda bir ışık tutmak istedim. Haydi başlayalım !

Ben Football manager 2008 ve 2009 gibi çok eski türdeki menejerlik oyunlarının müptelasıydım bir aralar. Yenilerden çok zevk almamaya başlayınca bıraktım. Ara ara aklıma gelince açar , eski serileri oynarım. Bu oyunlarda neredeyse sosyal hayatımı sıfıra indirdiğimi ve gece – gündüz oyun oynadığımızı bilirim. Fakat bu oyunun hatta bu tarz oyunların da diyebilirim, ( eminim diğer menejerlik oyunları da böyledir ) bir emek veriyorsunuz, oyunlarla aile gibi oluyorsunuz, ben bu ay maaş almayım diyeceğiniz bir buton olsa ona tıklayıp fedakarlık edeceksiniz, bir bakıyorsunuz, kovuluyorsunuz. O kadar emek, bağlanma, gelecek transfer hedefleri, bütçe hedefleri, şampiyonluk ve avrupa hedefleri tüm hayaller suya düşüyor. Sonra yani o hırsla aynı kulübü alıp ben nerede hata yaptım deyip bir daha başlıyorsunuz ya da madem beni kovarsınız ha! diyerek, kovulduğumuz o kulübün ezeli rakibini alıp ilk karşılaşmada full hücum oynayarak yer misin yemez misin düşüncesiyle tüm hıncımızı almayı tercih ediyoruz.

Peki gelelim nerelerde hata yapıyoruz, neden kovuluyoruz konularına. Aslında bu oyunu oynayanların er ya da geç kaderine olan bir şey kovulmak. Biraz geç kovulmanın çözümlerine bakalım o zaman 🙂

  1.  En büyük ve en önemli kural şu : kulüple , oyuncularla , personelle duygusal bağ kurmayın, unutmayın ki bu bir menejerlik oyunu ve kendi kariyerimize bakmamız, kariyer menfaatlerimizin her şeyin önünde olduğunu unutmamamız gerekiyor.
  2.  Kulüpte başarılı olmak için önce wonder kid dediğimiz gelecek vaadeden genç starları keşfetmemiz ve oyunun başında alıp ya oynatarak kulübü başarıdan başarıya taşımaları için yükleri omuzlarına bindireceğiz ya da biraz oynayıp genç yaşta edebileceği en yüksek meblaalardayken isteyen ve en yüksek teklif veren bir kulübe vererek , yeni yatırımlar , transferler için kulübümüze finansal anlamda genişlik kazandıracağız. Wonder kid ile ilgili eğer isterseniz bu konuda oyunları tecrübe etmiş bir çok oyuncu arkadaşın internetteki wonder kid yani gelecek vaadeden oyuncu tavsiyelerini okuyabilir ve o yönde alım gerçekleştirebilirsiniz ya da scout ( gözlemci ) dediğimiz personelleri, kıtalara, ülkere, turnuvalara göndererek gelecek vadeden gençleri toplamamız gerekiyor. Karar sizin tamamen sizin oyun stiliniz ile alakalı bir durum.
  3.  Bu madde bana gelsin. Çünkü ben ücra ülkelerin, ücra mini minnak takımlarını alıp, bırakın transfer maaşlarını, oyuncu ve personel maaşlarını ödeyecek durumları olmayan her ay bütçeye eksi yazdıran kulüpleri alıp onları bir yerlere getirmeyi seviyorum. Bu durum uzun uğraşlar, biraz profesyonellik,  deyimi yerindeyse her yerden kısarak finansal anlamda artıya geçmek bir yana denge getirmeye çalışmanız ile geçiyor. ( Hatta abartarak söylemiyorum, kırmızı kart yiyen oyuncuları sevdiğim halde ceza vermek istemiyorken, fırsat  bu fırsat  diyerek morallerinin bozulmasını göze alıp, 2 hafta maaş ceza kesintisi veriyordum 🙂  ) Siz böyle yapmayın, en azından oyunun başında wonder kid gençleri toplayacak kadar bütçesi ve ismi olan orta karar bir kulüp bile alsanız yeterli olacaktır.
  4.  Work rate yani çalışma azmi yüksek olan oyunculara mutlaka şans verin , emin olun maçlarda oynadıkça çok hızlı bir ivme yakalayıp yükseliyorlar.
  5.  Gelecek vaadeden ve herkesin peşinde olduğu oyunları aldığınızda, eğer satmayı düşünmüyorsanız ileriye dönük kulüpte kalması adına uzun yılları kapsayan bir sözleşme yapın ki , siz transfer tutarını kabul etmediğiniz sürece, sözleşmenin bitmesini bekleyerek , serbest kalma vs. gibi bir durum ile başka kulüplere kaçmasın. Bağlayın kaçmasın yani 🙂

Antremanlar , taktikler vs. gibi birçok oyuna etki eden süreç var ama çok detaylı anlatarak direkt spoiler vermek istemiyorum. Biraz tecrübe edinerek oyundan tat almanızda fayda var. Benimkiler sadece oyunun temeli için çabuk kovulmamanız adına bazı taktikler, herkese iyi eğlenceler dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!