Bilgisayarlar İçin En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

Antivirüs programları bilgisayarlarda kişisel güvenliği korumak için oldukça gerekli programlar olsa da, henüz birçok kullanıcı bu gerekliliği fazla önemsemiyor. Bilgisayarlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizde, daha çok programların ücretleri nedeniyle kullanmayı ihmal edenler için ücretsiz olanları sizler için listeledik. 

Piyasada ücret olarak sunulduğunu iddia eden birçok program bulunsa da, bu programların kendilerinin de güvenilir olması ciddi önem taşıyor. Aksi halde kişisel güvenliğiniz için kullanacağınız bu programların kendileri de, büyük bir risk olacaktır.  

Kendi alanında güvenilirliğini ve etkisini kanıtlamış programlardan hazırladığımız bu liste, kişisel güvenliğinize ve bütçenize katkı sunacaktır. 

Bilgisayarlar İçin En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

Bilgisayarlar İçin En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

Bitdefender Antivirus 

Adı ülkemizde sık duyulmayan bir yazılım olsa da, ücretsiz sunulan programlar arasında oldukça başarılı bir program olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Siz bilgisayarda işlerinizi takip ederken, Bitdefender cihazınızın arka planında çalışarak güvenliğinizi sağlar. Programın en güzel yanlarından biri ise, durmadan bildirim göndermeyip sadece riskli anlarda sizi bilgilendirecek olmasıdır. 

Bitdefender tüm bunların yanı sıra cihazınızda bulduğu zararlı yazılımları tespit edip, size danışmadan kaldırmaktadır. Bazı antivirüs programlarında sunulan yerleşik VPN özelliğini sunmaması ise, programın olumsuz yanlarından biridir. 

Kaspersky Security Cloud 

Bazı bilişim risk testlerinden başarıyla çıkan Kaspersky Security Cloud, uzmanların bırakmış olduğu zararlı yazılımları %100 oranında bularak temizlemiş harika bir program.  

Sistem taraması yaparak sorunları bulup düzelten, dark web taraması, şifre yöneticisi ve VPN gibi yerleşik özellikleri sunan bu program, bilgisayarlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizin gözdelerinden biridir. 

Diğer yandan test edildiği bilgisayarlarda hissedilir bir kasma veya performans düşüklüğü yaşatmaması da, Kaspersky Security Cloud’un daha fazla tavsiye edilmesine neden olmuştur. 

Sophos Home Free 

Gelişmiş aile koruması arayanlar için oldukça etkili bir antivirüs yazılımı olan Sophos Home Free, çocuklardan gizlenmesi gereken içeriklerinde kamufle edilmesinde ciddi fayda sağlıyor. 

Çocuklarınızın girmek istediği web sitelerine sınır koyabileceğiniz ve onları daha iyi bir şekilde gözlemleyebileceğiniz program, toplam 3 cihazınız için ücretsiz koruma sağlamaktadır. 

Avira 

Cihazın daha çok çevrimiçi güvenliği için tasarlanmış bir program olması, fazla popüler olmasa da onu öne çıkaran en önemli özelliğidir.  

Marka bir isme sahip olmasa da güvenlik konusunda yapılan testlerde büyük başarı sağlayan Avira, zararlı unsurların cihazınızdan otomatik olarak tespit edilip ortadan kaldırılmasını sağlar. 

Avira’nın en iyi faydalarından biri, cihazınızda fazla yer kaplamamasıdır. Bulut teknolojisinin ağırlıklı olarak kullanılması nedeniyle oldukça az yer kaplaması, bu bakımından diğer programlara göre Avira’yi öne çıkarmaktadır. 

AVG Antivirus Free 

Arayüzünü kişiselleştirebileceğiniz AVG Antivirus Free, performans düşüklüğü ve kasmalara neden olmadan kullanılabilir yazılımlardan biridir. 

Performansa dayalı derin tarama özellikleriyle cihazınızdaki kötü yazılımları hızlı bir şekilde ortadan kaldıran program, hatalı dosyaları göstermesi ve dosya ayıklama gibi özellikleriyle de dikkat çekmektedir. 

Malwarebytes Anti-Malware 

Bütünleyici koruma özelliklerini bir arada bulabileceğiniz Malwarebytes Anti-Malware, cihazınızdaki farklı korumalara destek olan yapısıyla öne çıkıyor. 

İnternet ortamında rahatsız edici reklam yazılımlarınızın otomatik olarak tarayıcınıza kurulmasını engellemesi, onu daha popüler hale getiren özelliklerinden biridir. 

Panda 

Dünyanın bilgisayarlar için en iyi antivirüs programları arasında gösterilen Panda yazılım markasının ücretsiz sunduğu ürünü, ücretli sürümü kadar gelişmiş özelliklere sahip değildir. Ancak bu, Panda ücretsiz sürümünün bilgisayarı korumayacağı anlamına gelmez. Ücretsiz sürümünde de korumaya yönelik farklı özellikleri kullanıcısına sunarak, çevrimiçi ortamda muhteşem bir koruma sağlar. 

Norton ve Avast gibi antivirüs programlarını, listemizden eledik. Avast hala ücretsiz sürümüyle hizmet veren bir programa sahip olsa da, bu sürümünü kullananlar için ortaya atılan gizlilik ihlali iddiaları hala gündemdeki yerini koruyor. 

Bilgisayarlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizden Norton’u çıkarma nedenimiz ise, firmanın artık her şeyi paraya dökmesi oldu. Neredeyse ücretsiz deneme sürümü bile sunmakta cimrilik yapan Norton, deyim yerindeyse başarılı olduğu bir sektörde kendi ayağına sıkmış oldu. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!