Bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

İşlemci ve Bellek

Dizüstü bilgisayarınızın kalbini işlemci, onun atardamarlarını ise bellek, yani RAM kitleri olarak düşünebilirsiniz. Yeni bir dizüstü bilgisayar alıyorsanız, artık uzun soluklu bir model bakmanız en mantıklısı olacak. Bu da Intel’in yeni ve en hızlı işlemci ailesinden geçiyor. Satın alacağınız dizüstü bilgisayarda Intel Core i7 platformunu gözetmeniz en mantıklı seçim olacak. Öte yandan RAM konusunda da artık DDR5’leri beklemeye başlamışken, DDR4’ten aşağı seçim yapmamanızı tavsiye ederiz.

Ekran Kartı

Dizüstü bilgisayarda elbette önemli bir diğer kriter, ekran kartı oluyor. Ekran kartı seçiminde harici, yani dizüstü bilgisayarın RAM kapasitesini işgal etmeyen modelleri gözetmeniz akıllıca olacaktır. Yine harici ekran kartı seçeneklerinde de çok sayıda marka ve model var. Özellikle Pascal mimarisiyle büyük güç sağlayan NVIDIA’nın ekran kartları, kullanıcıların her alanda ilgisini cezbediyor. Genel kullanım ve oyun performansı senaryoları için NVIDIA’nın 10 serisi kartlarını özellikle dikkate almanız yararınıza olacaktır.

Disk / SSD

5400 ve 7200 RPM’li diskleri, ana depolama alanımız olarak kullandığımız dönemler geride kaldı. Eğer sizin için kalmadıysa da kalmalı. Zira artık SSD’ler hatta PCIe NVMe SSD’ler yer alıyor ve performanslarıyla gerçekten parmak ısırtıyorlar. Güçlü bir bilgisayar istiyorsanız, bizce tercihiniz mutlaka PCIe NVMe SSD’den yana olmalı. Direkt anakart üzerine monte edilebilen bu minik canavarlar, bırakın SATA diskler, SSD’leri dahi tarihin tozlu sayfalarına gömmeye hazır. Ancak her yeni teknoloji gibi şimdilik biraz pahalılar. Eğer GB başına daha az ücret ödemek istiyorsanız, o halde SSD’ler nihayet bu dengeyi bulmaya başladılar; onları tercih edebilirsiniz. SATA diskler ise, artık sadece depolama alanı olarak düşünülmeli.

Ses Kalitesi

Ses olmazsa olmaz. Daha yüksek ses, ancak kaliteden taviz vermeden. Burada da ses konusunda kendini ispatlamış önemli markalarla iş birliği önem kazanıyor. O nedenle dizüstü bilgisayar satın alırken, hoparlörlerden iyi ses almak istiyorsanız, ses konusunda güçlü markaların hoparlörlerini taşıyan modelleri tercih etmeniz önemli.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!