Isınan Bilgisayar Nasıl Soğutulur?

Bilgisayar Isısı Nasıl Düşürülür?

Bilgisayarın Isısını Düşürmek: Genellikle bilgisayarları yaz aylarında havanın sıcak olması sebebiyle daha çabuk ısınmaktadır. Meydana gelen bu ısınmalar sebebiyle bilgisayarlar olumsuz olarak etkilenmektedir. 

Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda yer alıyor. 

Bilgisayar Soğutma İçin Neler Yapılması Gerekir?

Isınan Bilgisayar Nasıl Soğutulur?
Isınan Bilgisayar Nasıl Soğutulur?

Bilgisayar ısısı nasıl düşürülür: Bilindiği gibi dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar fanlarını kullanarak hava akışını sağlamakta ve soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. Fanların düzgün çalışması soğutma işlemini de yüksek performans ile gerçekleşmesini sağlamaktadır. Burada fanların dönüş hızı soğutma sürecine doğrudan etki etmektedir. Bu yüzden fanlarda toz birikmesi gibi durumlar yaşandığında fanların dönüş hızları azalacaktır. Bu yüzden fanlar ve fanların yer aldığı kasa genel olarak temizlenmelidir. Bu işlem ısınan bilgisayarın soğutulması konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. 

Bilgisayar bakımları genellikle 6 ayda bir yapılmalıdır. Uzun süre bakım yapılmayan bilgisayarlarda işlemciler ve ekran kartları soğutma blokları ile yeterli seviyede iletişim kuramazlar. Termal macun kullanımı da bilgisayarın ısınması sırasında ısı derecesinin daha düşük olmasını sağlamaktadır. Termal bakım yaptırarak, basit bir işlem ile işlemci ve ekran kartında ısı sorunu yaşamanın önüne geçebilirsiniz.  

Bilgisayar Kasası Bakımı 

Bilgisayarın kasası da bilgisayarın ısısı ile alakalıdır. Dağınık bir şekilde kasa içerisinde yer alan kablolar bilgisayarın ısısını daha daha yükseltecektir. Çünkü düzenli bir şekilde yerleştirilmeden kablolar bilgisayarların hava kanallarını da kapatmaktadır. Kasa içerisinde bulunan kabloları düzenli bir şekilde yerleştirirseniz ve bir arada tutarsanız hava kanalları açık kalacağı için bilgisayarın soğutma performansı daha da artacaktır. Arzu etmeniz halinde kasa içerisine ek fan takviyesi de yapabilirsiniz. 

Bilgisayarın aşırı ısınması nasıl önlenir?

Tüm bunların dışında bilgisayarın ısısını düşürmek için bilgisayar kasasının bulunduğu yer de önemlidir. Etrafı kapalı bir yerde duran bilgisayar kasası, fan sayısı yeterli olsa bile soğutma işlemi yeterli derecede yapılamaz. Bu durum hem dizüstü bilgisayarlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda geçerlidir. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda fanın yeri, kasa ile birleşik konumda olduğu için yaklaşık en az 5 santim yüksekte tutularak kullanılması fan hava akışını düzenleyerek soğutma işleminin daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!