Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır? Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler, ekran kartı seçimi. Bir oyun bilgisayarı satın alıyor veya oluşturuyorsanız, grafik kartı CPU’dan bile daha önemlidir ve ne yazık ki, bir ekran kartı seçme işi korkutucu bir hal alabilmektedir. Bu konuda göz önünde bulundurmanız gerekecek bir çok faktör bulunmakta.Kullanmanız gereken monitör türünden PC kasanızın boyutuna kadar oynamayı planladığınız oyun ayarlarına kadar her faktör sizin seçiminizi etkileyebilmektedir.

Grafik kartı alırken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Öncelikle yazımızın başında da belirttiğimiz gibi eğer grafik odaklı bir işlem yapacaksanız ya da oyun için bir bilgisayara sahip olacaksanız grafik kartınızın işlemcinizden çok daha önemli bir yere sahip olduğunu unutmayın. Ama tüm maddi imkanlarınızı da grafik kartınıza harcamayın. Elinizdeki harcanabilir meblanın yarısından fazlasını grafik kartına harcamak diğer ekipmanlarda düşük seviyeye sizi sevkedecek bu da istediğiniz performansı almanızı engelleyecektir.
  • Yeni nesil grafik kartları yüksek güç tüketimi istedikleri için grafik kartı alırken yeterli güç kaynağınızın olup olmadığını kontrol edin. Eğer yeterli değilse muhakkak ki güç kaynağınızda da değişikliğe gitmeniz gerekecek.
  • Monitörler de size istediğiniz performansı sağlamak konusunda belirleyicidir. Standart bir monitör ile orta seviye oyunlarda sorun yaşamazken yeni ve güncel oyunlarda ise 4k görüntü ve yüksek fps değerleri sizin istediğiniz zevki verecektir.
  • Grafik kartı seçiminde çoğu kişinin yaptığı bir diğer hata ise çift ekran kartı kullanmak ya da apu işlemcilere ek olarak bir ekran kartı daha edinmektir ki bu da kesinlikle yanlıştır. Unutulmamalıdır ki yüksek performanslı bir ekran kartı orta seviye iki ekran kartından çok daha iyi performans sağlar.
  • Overclock her ne kadar alternatif bir performans arttırma yolu olsa da grafik kartlarında çok sağlıklı değildir. Bu hem kartınızın sağlı açısından sıkıntılı hem de ne kadar üst model bir ekran kartı olursa olsun kısıtlı bir performans artışı sağlar. Dolayısıyla da bu konuda pek umutlu olmayın.
  • Son olarak alım yapmadan önce mutlaka piyasayı bir araştırmalısınız.Bazı büyük elektronik devleri belirli zamanlarda kampanyalar yapmaktadır. Bu sayede istediğiniz bir modeli çok daha uygun fiyatlara alabilmektesiniz. Özellikle bu haftalarda çılgın cuma efsane pazartesi gibi kampanyalara bakmakta fayda var. %30 lara varan indirimlerle istediğiniz ürünlere sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!