Makina Üretiminin Hayatımızdaki Önemi

Makina üretiminin hayatımızdaki yeri ve önemi

Hayatımızda Makina ve Robotların Önemi Nedir? Günümüzde her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile beraber inanılmaz makine ve robotlar işlerimizde bizlere kolaylıklar sağlamaktadır. Uzaktan kontrol edilen dronlar, sürücüsüz araçlar, fast food siparişlerimizi alan ve bizimle sohbet edebilen yazılımlar hayatımıza dahil olmaktadır. Makina üretim konusu ile ilgili yaşadığımız son yıllar oldukça büyük gelişmeler yaşanmıştır. Çeşitli robot ve makinaların hayatımıza girmesi beraberinde insanların işsiz kalması sorununu da getirmektedir.

İlk sanayi devrimi gerçekleştiği zaman seri üretim ve fabrikalar, kendi çalışanlarını sürüler halinde şehirlere çekmiştir. İmalat sanayi bu şekilde bireysel olan zanaatkarları saf dışı bırakmayı başarmıştır. Tüketiciler böylece daha kolay ve ucuz bir şekilde ürünler satın alabillmektedirler. Bu ne kadar iyi bir şey olarak görünse bile işçilerin işsiz kalmasına neden olmuştur. Fakat devrim ile beraber yeni işler oluşturuldu ve zaman geçtikçe istihdam eskisinden daha çok seviyelere kadar gelmeyi başardı.

Makina Üretimi Hakkında Korkular

Son dönemlerde yapılmış olan MIT çalışmasının sonuçlarına bakıldığı zaman işini kaybeden kişi sayısının tahmini olarak birkaç milyondan bir milyarın üzerine çıkması görülmektedir.

Bu tahminler gerçekten de doğru olabilir mi? Bu soru tartışılacak bir konudur. Bunun nedeni ise robot ve makina üretim önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bizi nereye götürecek ve nasıl bir gelişme yaşanacak tüm bu konular tam olarak bilinmemektedir. Yani teknolojinin bizi nereye götüreceğini bilemiyoruz.

Diğer bir yandan ise teknolojinin bizim için yeni iş fırsatları da oluşturabilir. Bununla ilgili olan bazı araştırmalar da bulunmaktadır. Gartner Research tarafından yapılmış olan araştırmada 2020 senesinde 18 milyon iş kaybı görülmekteyken, 23 milyon yeni iş alanının ve kariyer imkanlarının oluşacağı görünmektedir.

Günümüzde de on sene önce bulunmayan teknoloji sayesine oluşan iş imkanları bulunmaktadır. Programlama, web güvenliği, online satış, veri bilimi ve pazarlama bu iş imkanlarının arasında yer almaktadır. Yaşam devam ettikçe yeni teknolojilerin oluşması sayesinde yönetme ihtiyacının da artmasına neden olacaktır.

Çin, makina üretim konusunda en iyi örneklerden biri olarak gösterilebilir. Makina üretimi, otomasyon, yapay zeka ve robot ile ilgili çok büyük gelişmeler yaşamaktadır ve bu sayede küresel ekonomik güce sahip olmaktadırlar. Otomasyon ve makina üretim konularında çok ileri bir seviyeye gelmeyi başaran Çin, ithal ettiğinden daha fazla ihracat yapmaktadır. Bu sebeple de küresel tedarik zincirini her geçen gün daha da büyütmektedir.

Çok az bütçeye sahip olan ülkeler, olumsuz sonuçları göz önünde bulundurduğu için rekabet etmekten çekinmektedir. Makina üretim ve teknoloji alanında diğer dersleri Hindistan gibi ülkelerde çok detaylı bir şekilde alabilir ve bu konu hakkında tüm gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu alanda birçok iş bulunmaktadır, fakat burada en önemli nokta yapay zeka ve makina üretimi alanlarında çalışabilmek için doğru bir yerde eğitim almaktır.

Makina Üretimi ve Kontrolü

Makine üretimi alanında tüm gerekli araçlar insanlar tarafından oluşturulmakta ve kontrol edilmektedir. Bu araçlara doğru talimatlar vererek biz gerekli olan işlemleri yapabiliriz. Teknoloji ve insanlar bir arada çalışmak zorundadır. Çünkü insan kontrolü olmadan teknolojide bazı hatalar yapabilmektedir. Teknoloji önceden yapmak için programlanmış olduğu işlemleri yapmaktadır. Teknolojinin yaratıcı düşünme ve problemleri halletme fikri şu an da imkansız bir işlem olmaktadır.

Teknolojinin gelişmesinin ve yapay zekanın oluşturulmasından en çok Tıp sektörü faydalanmaktadır. Teknoloji sayesinde doğru teşhisler koyabilen ve hassas cerrahi işlemler uygulayabilen robotik araçlarımız bulunmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!