Uzaya Balonla Seyahat Turizmi Başlıyor

Dünyada gezilecek yerler bittiyse, uzayda balonla seyahati deneyebilirsiniz. Heyecan verici bu yeni uzay turizm konsepti, bir İngiliz haber sitesinde tanıtıldı. İngiliz Daily mail sitesinde yer alan habere göre, stratosfer tabakasına zengin seyyahlar balonla çıkarılacak. Bu seyahat biraz pahalı olacak. Bilet fiyatlarının 125 bin dolar olacağı tahmin ediliyor.

9 Kişilik Kapsül ile Yerden 10 Bin Metre Yükseğe Çıkmak

Konsepte göre  dünyayı stratosfer tabakasına çıkarak izlemek isteyenler, 6 saat sürecek olan bu seyahat için 125 bin dolar ödeyecekler ve bu ayrıcalıklı uzay turizmi konseptinden istifade edebilecekler. Ancak sepete girecek olanların sayısı maksimum 9 kişi olabilecek.  Kapsülü bu yüksekliğe çıkarmak için bildiğimiz klasik balon kullanılacak.  Hani şu ısınan hava yükselir prensibi ile çalışan balonlardan. Zaten balon içindeki havayı ısıtmak ve balon yükseldikçe soğuyan havanın yükselişe katkısı nedeni ile yükseliş prensipte çok basit olacak. Bu uzay turizmi ne kadar iş tutacak bilmiyoruz ancak test uçuşlarına 2021 yılında başlanacak ve sorun çıkmazsa 3 yıl sonra da stratosfere 6 saatlik yolculuk başlayacak.

6 Saat Boyunca Turistler Ne Yeyip İçecek?

Açıklamaya göre kapsülde yiyecek içecek servisi yok.  Atlantik okyanusu üzerinde 120 dakikalık bir uçuş var. Zaten bu manzara bile insanın aklına yiyecek ve içeceğin gelmeyeceğini göstermeye yeter. Daha önce hiç böyle bir uzay turizmi girişimi olmamıştı. Her ne kadar Elon Musk insanları Mars gezegenine 6 ay gidiş  6 ay dönüş konsepti ile Marsa yolculuk başlatacağını söylese de  o şimdilik hayal olarak kaldı ama yerden 10 bin metre yükseliş ve 6 saat dünyayı bir başka açıdan izleme keyfi hem gerçekçi hem de milyonlarca dolar masraf gerektirmiyor.  Hem 6 ay boyunca daracık bir kapsülde kim yolculuk etmek ister ki?  O yüzden bu yeni turist gezdirme fikri çok daha yaratıcı. Zaten bir kapsülde 9 kişi 6 saatten fazla kalırsa yolcular sıkılmaya başlayacaktır. Bu durumun da farkında olan İngiliz girişimciler işini iyi biliyor.

10 Bin Metre Yüksekte Oksijen Durumu

Yerden yükseldikçe hem atmosfer basıncı düşüyor hem de oksijen oranı azalıyor. Dolayısıyla ne kadar zengin olurlarsa olsunlar, sağlık durumu elverişli olmayanlar bu kapsüle alınmayacaklar.  Deniz seviyesinden yükseldiğinizde yaklaşık 80 kilo metre sonra uzay başlıyor. Ancak bu konsept 10 kilometre ile sınırlı olacak. Yine de 8.848 metre olan dünyanın en yüksek dağı olan Everest dağından bile daha yükseğe çıkmanın heyecanı çok büyük olacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!