Çalışan Kadın, Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Evlilik Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır?

Bu haberimizde, evlilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı alınabilir mi? evlilik nedeniyle işten çıkan kadınlara kıdem tazminatı ödenir mi sorularının cevabını öğreneceğiz.

Çalışan kadın, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilir mi sorusu en fazla soruların başında gelmektedir.  

Neredeyse her zaman en fazla merak edilen konuların balında gelen bu soru için pek çok kişi büyük araştırmalar sonrasında doğru yanıtları bulmaktadır. Bu araştırmalar sonrasında istediği cevapları almak mümkün olabilir.

Çalışan Kadın, Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?
Çalışan Kadın, Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

 Çalışan ve Evlenmek İsteyen Kadınların Kıdem Tazminatı Alması 

Genel olarak çalışan kadın evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilir mi sorusu neredeyse her gün karşımıza çıkmaktadır. Evlilik nedeni ile işinden ayrılan kadınların kıdem tazminatı ödemesi hala yürürlükte olan ve 1475 sayılı iş yasasına göre kıdem tazminatı talep etme hakkına sahip olmaktadır. Kadın işçinin kıdem tazminatını iş vereninden talep edebilmesi için iş sözleşmesini evlendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde ve evlilik nedeni ile feshetmesi şart olmaktadır. Fesihte geçerli bir yıllık sürenin başlangıcı resmi nikahın yapıldığı tarih olmaktadır.  

Evlilik Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? 

Çalışan kadınların evlenmek üzere olması durumunda iş çıkışı sonrasında kıdem tazminatı talep etmesi en doğal hakkı olmaktadır. Ancak evlilik tazminatı için bir takım koşullar bulunmaktadır. Bunlar; 

  • Evlilik tazminatı sadece kadına verilir, 
  • Yaklaşık olarak 1 yıl kadar iş yerinde çalışması gerekir, 
  • Evlendiği tarihten 1 yıl sonra başvuru yapmaması lazım, 
  • Kadın çalışan evlilik nedeni ile işten çıktığını belirtmek için noterden onaylı olarak dilekçe ile iş verene bildirmesi gerekir, 
  • Tazminat hakkı olan kişiye iş veren tazminatı ödemeyi kabul etmemesi durumunda çalışan iş verene dava açabilir, 
  • İş sözleşmesini fesh etmesi gerekir ve fesh edilmesi halinde kıdem alma hakkına sahip olabilir, 
  • Evlendiğinden dolayı işten çıkan kadın tekrar işe gelebilir, ama işsizlik maaşı alamaz.  

Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır sorusu kadınların en zorlandığı sorulardan biri olmaktadır. Çalışan kadınlar 1 yıldan fazla bir süre zarfında çalıştıktan sonra evlilik nedeni ile işini bırakmak zorunda kalır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kadına devlet tarafından evlilik tazminatı alma hakkı doğmaktadır ve uygun şartlarda bunu alabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!