Çocuk Parası Yardımı Nereden, Nasıl Alınır?

Çocuk Parası Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Yeni doğum yapan anneler süt parası başvurusu konusunda bir çok detayı merak ediyorDoğum yapan annelere çocuk parası verilmesiyle beraber bez ve mama yardımı da yapılıyor? Peki, çocuk yardımcı parası nereden nasıl alınır? 

Yeni doğan çocuk parası alabilmek için sosyal güvenlik kurumuna müracaat etmek gerekiyorBu yardımdan yararlanmak için doğan bebeğin kimlik bilgileriyle beraber başvuru yapıldığı zaman SGK kişinin banka hesabına bu bedeli ödeyecektir. Geçtiğimiz yıl süt parası 180 TL olarak açıklanmıştıBaşvuru gerçekleştirildikten sonra SGK Nüfus kayıt sistemi üzerinden kimlik bilgilerini kontrol eder ve süt parasını kişinin banka hesabına yatırır. 

Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?
Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır? Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Süt Parası Nereden Alınır? 

Yapılan son düzenlemelere göre ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü doğum için 600 TL doğum parası devlet tarafından ödenmektedirDoğumdan sekiz hafta öncesinden başlayarak sekiz hafta sonrasına kadar iş görmezlik geliri de verilir 

Çalışan kadınlar doğum nedeniyle devlet tarafından sunulan 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş görmezlik geliri elde edebilirBunun için doğumdan sonra işveren tarafından raporun kapatılması gereklidir. İşveren aracılığı ile raporun kapatılması çalışan kadının istirahatli olduğunu gösterecektir. İkinci döneme ilişkin ödemeler ise doğumdan sonraki 8 haftalık süre için yapılmaktadır. Ödemeler için çalışan kadınların işlem yapmalarına gerek yoktur. 

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

E-devlet aracılığı ile kişinin bilgileri ve şifresiyle yapılan girişlerden sonra doğum parası hakkı sorgulanabilir. Şifre elde etmek için PTT ye yapmanız gerekir. Almış olduğunuz şifreyi kalıcı hale getirmek için mutlaka değiştirmelisiniz. E devlet üzerinden giriş yaparak doğrum parası sorgulaması yapabilirsiniz. 4 yıl önce uygulamaya konulan yasaya göre bebeğin sağ olarak doğması T.C. vatandaşı olması gerekirDört yıllık süreden önce doğum yapanlar çocuk yardımı desteği alamıyorBakanlıklara bağlı müdürlüklere başvuru yapabilirsinizDaha fazla bilgi için dilerseniz 183 ve 144 numaralarını arayabilirsiniz. Yeni uygulama ile beraber babalara verilen izin günleri de beş güne çıkartıldı. Çalışan annelerin 16 haftalık geçici iş görememezlik rapor paraları da verilecektir. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!