En Etkili Şekilde; İnternetten Para Kazanma Yolları

Gelişen teknoloji, internetten para kazanma yolları için bizlere daha gelişmiş ve kolay kullanılabilir alternatifler sunmaktadır. İnternetten gelir elde etmek için uygulayacağınız yöntemlerin yanı sıra nasıl başarı sağlayacağınıza dair ipuçları verirken, listemizde daha çok kesin ve daha fazla kazanç sağlayan yöntemleri ele aldık. 

İnternetten Para Kazanma Yolları 

YouTube İle İnternetten Para Kazanmak  

YouTube, günümüzde internetten para kazanma yöntemleri arasında popülerliği her geçen gün artan alanlardan biridir. İnsanların ilgisini çekebilecek video çekebilme kabiliyetine sahip herkes, YouTube üzerinden para kazanabilir. 

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?  

YouTube’dan para kazanmak için öncelikle sahibi olduğunuz kanalın, en az 1000 abone sayısına ulaşması gerekir. Ayrıca yayınlamış olduğunuz tüm videolarını toplam izlenme suresinin, en az 4000 dakika olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan bir YouTube kanalınız varsa, telif hakkı içermemesi halinde YouTube kanalından paylaşacağınız videolardan para kazanabilirsiniz.  

Youtube’dan Hangi Yöntemlerle Para Kazanılabilir?  

En Etkili Şekilde; İnternetten Para Kazanma YollarıYouTube kanalımızdan para kazandıracak, farklı birkaç metot vardır. Bunlar hakkında kısaca bilgi verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.  

Google Adsense Reklamları  

YouTube’dan en fazla gelir, genellikle Google Adsense aracılığı ile elde edilmektedir. Yani anlayacağınız videolarını içerisinde çıkan görüntülü ya da sabit reklamlar, YouTube’dan para kazanmak isteyenlerin en önemli gelir kaynağıdır.  

İnsanlar videolarınızı izlerken görecekleri video reklamlar izlenme oranına göre para kazandırırken, çıkan video ve sabit reklamları tıklanması kanal sahibine daha fazla para kazandırmaktadır. Bu reklam modeli ile elde edilen kazançlar, ödeme eşiğine gelmesi halinde her ay Google tarafından yapılmaktadır.  

Özel Reklamlar  

Videonuzun içerisine yerleştireceğiniz özel reklamlar, kanalınızdan para kazanmak için kullanabileceğiniz bir başka yöntemdir. Reklam alacağınız marka ya da kişiyle yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak, bu reklam modeli ile farklı tutarlar kazanabilirsiniz.  

Ürün ya da Hizmet Satışı  

Videolarınızın açıklama kısmına sattığınız ürün ya da hizmetlerle ilgili tanıtıcı bilgiler vererek, satış yapmak koşuluyla para kazanabilirsiniz. Ayrıca videolarınızın içerisinde de yine bu satışa değinerek, satış yapabilirsiniz. 

Youtube Kanalı Aylık Ne Kadar Kazandırır?  

Açacağınız YouTube kanalından elde edeceğiniz kazanç, sizin bu işi yaparken göstermiş olduğunuz performansa bağlıdır.  

Orta düzeyde bu işle ilgilenen kişiler aylık 400 ile 5000 TL arasında gelir elde ederken, profesyonel Youtuber olarak bilinen birçok insan 30 ile 50.000 arasında kazanç sağlamaktadır. Bu rakamlar size biraz abartılı gelecek olsa da, 50.000 TL’nin üzerinde YouTube kanalından para kazanan insanların olduğunu da hemen belirtelim. 

Youtube Kanalından Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler  

Bir YouTube kanalı açarak gelir elde etmek istiyorsanız, aşağıdaki önerileri mutlaka dikkate almanızı tavsiye ederiz. YouTube üzerinden kanal açmak basit bir işlem olsa da, sonrasını getirerek bunu kazanca dönüştürmek zannedildiği kadar kolay değildir.  

Buradan para kazanmak için göstereceğiniz çabanın yanı sıra, bir süre sabır göstermekte gerekir. Para kazanma sürecini hızlandırmak ve daha fazla para kazanmak için, bunlara mutlaka dikkat edin.  

 • Açacağınız kanalın ismi, basit ama en fazla dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Kanal adının kanal formatı ile uyumlu olması ve akılda kalıcı ilgi çekebilmesi, başarıya daha hızlı ulaşmak için önemlidir.  
 • Kanalı açtığınızda ilk yapmanız gereken şeylerden biri de, kullanacağınız görsellerin profesyonel bir şekilde ayarlanmasını sağlamaktır. Bu alanda markalaşmak istiyorsanız, kanalınızın özel bir logosu bulunmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.  
 • Çekeceğiniz videoların görüntü ve ses kalitesi, kanalın hızlı büyümesi ve sonuç olarak kazancınızın artması için büyük önem taşımaktadır.  
 • Kanalda yayınlanacak videoların kopya olmak yerine size has bir şekilde hazırlanması da, insanların kanalınıza daha fazla ilgi göstermesine sebep olacaktır. 
 • Haftada en az size özgü iki video yayınlamak, kanalın güncel kalması için önemlidir.  
 • Video başlığı ve açıklama kısmının dikkatli bir şekilde kullanılması, YouTube abone sayısı arttırma açısından önemlidir. Açıklama kısmına mümkün olduğu kadar mantıklı bir şekilde insanların Google’dan o konuyla ilgili arayabilecekleri terimlere yer vererek,  onların sizi arama motorundan bulmasını sağlayabilirsiniz. 

SEO Uyumlu Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma  

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak, internetten para kazanma yöntemleri arasında düzenli bir şekilde gelir elde etmenizi sağlayacaktır. 

Bu işi yaparak cep harçlığını çıkarabilir ya da aylık geçirmenizi sağlayacak kadar para kazanabilirsiniz. Buradaki fark tamamen sizin çalışma performansınız ile alakalı olup, değişiklik göstermektedir. 

SEO Uyumlu Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?  

Makale yazmak, aslında beceri isteyen bir iştir. Google’a “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” Şeklinde yazıp aratarak, bu işin nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Yine de biz burada küçük bazı detaylara yer verecek olursak, şunları söyleyebiliriz. 

 • Yazacağınız yazının, tamamen size özgü olması gerekir. Size verilen konuyu internet üzerinden araştırarak, tekrardan kendi cümlelerinizle doğru bilgiyi vermeniz gerekecektir. 
 • Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak için, yazılarınızda imla kurallarına dikkat etmek önemlidir.  
 • Paragraf düzeni, yazacağınız içeriklerde yine olması gerekenlerden biridir. 
 • Yazacağınız makalelerin alt başlıklardan oluşması, kullanıcı dostu SEO açısından önem arz etmektedir. 
 • Kelime ve paragraf yapısı, kesinlikle çok uzun tutulmamalıdır.  

Makaleler Hangi Amaçla Alınıyor?  

Google, ziyaretçilerine her zaman yeni bilgiler sunmak isteyen bir arama motorudur. Yani web sitelerinde yayınlanan içeriklerin hem yeni ve hem de kaliteli olması, Google’ın o web sitesini daha üst sıralarda çıkarmasına sebep olmaktadır.  

İnternet sitesinden para kazanan site sahipleri de yeni ve kaliteli içerikler alarak, web sitelerini sıklıkla güncellemektedir. Bu nedenle birçok web sitesi sahibi kendileri makale yazdığı gibi, daha fazla içerik girmek için ücretli olarak makale hizmeti almaktadır.  

Makale Yazarak Aylık Ne Kadar Kazanırım?  

İnternetten para kazanma yolları arasında insanların en fazla tercih ettiği yöntemlerden biri olan içerik yazarlığı kazancı hakkında, çok da net bir fikir yürütmek mümkün değildir. 

 Aylık kazanacağınız tutar tamamen sizin göstereceğiniz performansa bağlı olarak, değişecek bir durumdur. Günlük kaç saat çalışacağınız, hafta sonları çalışma olup olmayacağı ve yazacağınız makalelerin kalitesi gibi unsurlar, aylık kazancınızı belirleyecek önemli faktörlerdir. Aynı zamanda yapacağınız iş için anlaşma tutarı yani içerikleri hangi fiyatlardan satacağınız da, aylık kazancınız için belirleyici bir faktör olmaktadır.  

Günümüzde ortalama makale fiyatı en düşük, 100 kelime için 1,50 TL civarında hesaplanmaktadır. Sizden istenilecek içeriklerin ortalama 300 kelime olacağını düşünerek hesaplama yaparsak, bir makale için alacağınız ücret 4,50 TL olacaktır. Hızlı makale yazabilme seviyesine eriştiğiniz de, ortalama 20 ile 30 dakika arasında 300 kelimelik makale yazmanız mümkündür.  

Yani saatte ortalama 9 TL bir kazançla, 10 saat içerisinde günlük 90 TL gelir elde edebilirsiniz. Bu tutarı daha iyi bir çalışma ile günlük 120 TL civarına çıkardığınızda, aylık 3000 TL gibi bir rakam rahatlıkla kazanabilirsiniz.  

Makale Yazarken Nasıl Müşteri Bulacağım?  

Buraya kadar işin mantığı aklınıza yatıyorsa, muhtemelen soracağınız sorulardan biri de budur. Makale almak isteyen kişilere Google’a “webmaster forumları” şeklinde bir arama yapabilir ya da SEO ajansları ile görüşerek, makale ihtiyacı olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Ancak webmaster forumları bu konuda yeterli olacaktır. 

Web Sitesi Açarak İnternetten Para Kazanmak 

Çeşitli kategorilerde açacağınız web siteleri, internetten para kazanma yöntemleri arasında sabır göstermeniz halinde sürekli gelir elde edilebilecek yöntemler arasındadır.  

Burada ilgi alanınıza yönelik bir internet sitesi kurabilir ya da içerik sağlayabileceğiniz herhangi bir kategoride internet sitesi açarak, kazanç sağlayabilirsiniz. Muhtemelen web sitesi açma hakkında fazla bilginizin olmadığını düşünürsek, ücret karşılığında web sitesi kurulumu yapan kişilerden hizmet aldıktan sonra sitenizi içerik konusunda yöneterek, yine kazanç sağlayabilirsiniz. 

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?  

İnternet sitesinden para kazanma metotlarına gelecek olursak, şunları söyleyebiliriz.  

Google Adsense Reklamları  

Yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi web sitenizin Google reklamlarında kabul edilmesi halinde, YouTube’dan farklı olarak Google Adsense reklam platformundan alacağınız reklam kodlarını web sitenize yerleştirmeniz gerekecektir. Web sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça bu reklamlara tıklanma oranı artarak, kazançlarınız da aynı doğrultuda artacaktır. 

Tanıtım Yazıları Satabilirsiniz  

Web sitesinden para kazanma yöntemlerinden biri de, tanıtım yazısı satıcıdır. Başka web siteleri ile ilgili yayınlayacağını tanıtım yazıları, kendi internet sitenizin kalitesine göre farklı tutarlarda kazanç sağlayacaktır. Bunun için ayrıca tanıtım yazısı satışı hakkında bir araştırma yaparak, daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Özel Reklam Alanı Satışı  

Web sitenizin farklı alanlarında marka ya da müşterinizin talebine göre özel reklamlar yayınlayarak, günlük, haftalık, aylık ya da daha farklı periyotlarda reklam alanı satışı yapabilirsiniz. Yine bu gelir modelinde de ziyaretçi sayınız ve internet sitenizin kalitesi önemlidir.  

Ürün Ve Hizmet Satışı Ya Da Satış Ortaklığı  

Web sitenizin ziyaretçi sayısının fazla olması, elinizde büyük bir kitlenin var olması demektir. Ziyaretçilerinize çeşitli yollarla kendinize ait ürün ya da hizmetin satışını yapabilirsiniz.  

Ya da başkasına ait ürün veya hizmetleri satış ortaklığı yöntemi ile pazarlayarak, gelir elde edebilirsiniz. Bu kazanç yöntemi, tüm yöntemlerle birlikte kullanılabileceği için ekstradan bir gelir elde etmeniz söz konusu olacaktır. 

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler  

Web sitesi kurmak peki aklınıza yatıyorsa, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız fayda sağlayacaktır.  

 • Web sitesinin ismi, insanların kolay hatırlayabilecekleri bir isim olmalıdır. 
 • İnternet sitesinden para kazanmak için, biraz sıkı çalışmak ve sabretmek gerekir. Günlük en az 3 içerik girmeniz, önünüzdeki uzun süreci kısaltacaktır.  
 • Kendi makale yazma beceriniz bulunmuyorsa, makale hizmet veren kişilerden ücreti karşılığında özgün ve SEO uyumlu içerikler almanız gerekebilir. 
 • Kuracağınız web sitesinin kategorisi hakkında bilgi sahibi olmanız, işinizi kolaylaştıracaktır. 

Web Sitesi İle Ne Kadar Para Kazanırım?  

Aslında tüm internetten para kazanma yolları, kazanç miktarı konusunda biraz görecelidir. Çünkü kazanç muhatapların ve sizin bu süreçteki performansınıza bağlı olarak değişecektir.  

Web sitenizi belirli bir seviyeye getirdikten sonra aylık 300 TL kazanabileceğiniz gibi, 30.000 TL kazanmanız da mümkündür. Ancak son söylediğiniz rakama ulaşmanız için çok ciddi bir çalışma yapmanız, yaptığınız iş hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. İnci sözlük gibi internet sitelerinin aylık kazancınız 100.000 TL üzerinde olduğunu söylersek, web sitesi kurarak para kazanmak fikrinin asla boş olmadığını da belirtmiş oluruz. 

Domain Alış Satışı Yaparak İnternetten Para Kazanmak 

Domain yani web sitelerinin isimleri, para kazanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Kısa ve akılda kalıcı domain bularak, bu alan adlarını iyi fiyatlara satabilirsiniz.  

Emekten ziyade biraz araştırma ve hayal gücü isteyen domain ticareti, doğru ismi bulmanız halinde size on binler ve hatta yüz binlerce lira kazandırabilir. Örneğin haberler.com ya da tatil.com gibi daha net bir domaini siz bulmuş olsaydınız, bugün için bu isimleri yüzbinlerce liraya satabilirdiniz. 

Günümüzde yıllık domain ücreti, ortalama 50 TL’dir. Yani alacağınız alan adı için 50 TL ödeyerek, 1 yıl boyunca bu domainin sizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde iyi bir müşteri bulmanız durumunda, bulduğunuz ismi hızlı bir şekilde satabilirsiniz.  

Domain ticareti yaparak kazanabileceğiniz tutar, yine meçhul bir tutardır. Bu yüzden her domaini satılır düşüncesiyle almak yerine, gerçekten kazanç sağlayabileceğiniz isimlere yönelmeniz daha faydalı olacaktır. 

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak  

Facebook, Instagram ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya siteleri, internetten para kazanma yolları arasında son dönemlerde tercih edilmeye başlanmıştır. Sosyal medya sitelerinden, çeşitli yollarla para kazanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazandıran Yöntemler  

 • Sayfanızdan web sitelerinin içeriğini paylaşarak, anlaştığınız site için ziyaretçi göndermek koşuluyla para kazanabilirsiniz.  
 • Herhangi bir markaya ait ürünün reklam ve tanıtımları yapılarak, sosyal medyadan kazanç sağlanabilir.  
 • Kişi ve markaların sosyal medya hesabını yöneterek, kazanç sağlamanız mümkün olmaktadır. 

Görüldüğü gibi sosyal medya üzerinden farklı yöntemler kullanarak, para kazanmak mümkündür. Sosyal medyada daha çok toplu para kazanmak yerine, parça kazançlar mümkün olmaktadır. Yukarıdaki çeşitli yöntemlerle müşteri sayınızı arttırarak, aylık gelirinizin artmasını sağlayabilirsiniz.  

Sosyal Medyadan Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler  

 • Açacağınız sayfanın belirli bir kitleye hitap etmesi, süreci hızlandıracaktır. 
 • Sayfanızı büyütmek için, ilk başlarda sponsor reklamlar vermeyi deneyebilirsiniz.  
 • Sizinle etkileşime geçen kişilere, mutlaka cevap verin.  
 • Siyasi bir sayfaya sahip değilseniz, siyasetten ya da insanların bir kısmının inançlarını hedef alan paylaşımlardan uzak durun.  
 • Günlük ortalama 2 adet paylaşım yapmak, daha iyi bir etkileşim için yeterlidir.  
 • İnsanların ilgi göstereceği kategorilere yönelin. Görsel paylaşımların kaliteli olması, etkileşimi artırır.  
 • Sayfa isminizin akılda kalıcı olması, daha faydalı olacaktır. 

E-Kitap Satışı Yaparak İnternetten Para Kazanmak  

İnternetten para kazanmak için kullanabileceğiniz basit yöntemlerden biri de, e-kitap satışı yapmaktadır. Özellikle bir şeyin nasıl yapılıp başarı elde edileceğine dair püf noktaları içeren e-kitap hazırlamanız, işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Örneğin internetten para kazanma yöntemleri hakkındaki önemli bilgileri daha detaylı ve örnekli bir şekilde e-kitap haline getirdiğinizde, bunu satmanız daha kolay olacaktır. 

Bu yöntemle para kazanmak istiyorsanız, hazırlayacağınız kitabı sponsor reklamlarla öne çıkararak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. 

Tasarım Yaparak Para Kazanmak  

Tasarım beceriniz var ve profesyonel tasarım programlarını iyi bir şekilde kullanıyorsanız, logo ya da web sitesi tasarımı yaparak internetten gelir elde edebilirsiniz.  

Tasarlayacağınız web sitesi ve logo çalışmasına bağlı olarak, farklı ücretlendirmeler yapabilirsiniz. Bu iş için yine “webmaster forumları” şeklinde Google’da aratarak çıkan forum sitelerine üye olup müşteri bulabilirsiniz. 

Ürün Ve Hizmet Satışı Yaparak İnternetten Para Kazanmak  

Kendinize ait ürün ya da hizmetin satışını, çeşitli yollarla internet üzerinden satabilirsiniz. İnternetten para kazanmanın yolları arasında önemli bir yer tutan e-ticaret siteleri, bunun için bir örnektir. Böyle bir satış yaptığınızda, ürününüzle alakalı bir sayfa açıp sponsor reklam vererek daha fazla insana ulaşabilirsiniz. 

İnternetten Para Kazanılabilecek Diğer Yöntemler  

Yukarıdaki yöntemler daha yüksek kazançlar vaat ettiği için, detaylı bir şekilde paylaşmaya özen gösterdik. Bunların dışında aşağıdaki yöntemleri kullanarak, internetten para kazanabilirsiniz.  

 • Oyun ve oyun içi nesneleri satarak  
 • Anket doldurarak 
 • Reklam izleyerek 
 • Fotoğraf satışı yaparak 
 • Online ders vererek 
 • Çeviri yaparak  

Ve daha farklı birçok yöntemle, kazanç elde edebilirsiniz.

Ayrıca İNTERNETTEN PARA KAZANMA kategorisindeki tüm yazılarımızı incelemenizi şiddetle önerir işlerinizde başarılar dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!