Web Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanmanın Yolları

İnternetten para kazanma fikri, son yıllarda insanların en fazla ilgisini çeken yöntemler arasında yer alıyor. Web sitesi kurarak internetten para kazanmanın yolları arasında satış ve reklam gelirleri ilk sırada yer alırken, site alım satımı gibi farklı ticaretlerde bu işi yapanlara ciddi paralar kazandırabilecek yöntemler arasında yer almaktadır.  

Web sitesinden para kazanmak kolay bir yöntem gibi görünse de, ilk başta gereken emek ve harcanacak bir miktar maliyet olması gerektiğini hemen belirtelim. Para kazandıracak bir web sitesi kurmak için gerekli olan maliyet başlangıç aşamasında birçok insanın rahatlıkla karşılayabileceği düzeyde olsa da, ziyaretçi sayısı arttıkça gelir ve maliyetinde artacağı unutulmamalıdır.  

Web Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanmanın Yolları  

Öncelikle web sitesinden para kazanma yolları hakkında bilgi verdikten sonra, bu işten para kazanmak isteyenlere yapacağımız çeşitli tavsiyeleri de yazımızın sonlarına doğru paylaşacağız. Gelin şimdi hep birlikte, bir web sitesinden hangi yöntemler kullanılarak para kazanılabilir? Ona bakalım.  

Google Reklamları Ve Diğer Arama Motorları  

Web Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanmanın YollarıÖzellikle küçük ve orta ölçekli web sitelerinin en önemli gelir kaynakları, arama motorlarının reklam ağlarıdır. Bunların başında ise doğal olarak, dünya devi Google’a ait olan Google Adsense reklamları gelmektedir.  

Google Adsense reklam ağına kabul edilmek için gereken süreç, biraz daha sancılı geçse de doğru stratejiler ile reklam ağına kabul edebilirsiniz. Bunun için tamamen özgün içeriklerle web sitesinin sıklıkla güncel tutulması, internet sitesinden para kazanmak için en önemli şartlardan biridir. Google Adsense ile para kazanabilmek için, insanlara faydalı, uzun ve anlaşılır içeriklerin sunulması gerekir.  

 Google Adsense reklamları siteye gelen ziyaretçilerin reklamları tıklaması şeklinde kazanç sağlayan, en önemli reklam platformlarından biridir. Genel ortalama ile her 100 kişiden 3’ünün, bu reklamlara tıkladığı bilinmektedir. Daha iyi bir optimizasyonla bu oranın biraz daha üstüne çıkarak, daha fazla gelir elde etmek mümkün olmaktadır. Google Adsense reklamları ile ziyaretçi sayısı fazla olan web siteleri, tatminkâr düzeyde kazanç elde edebilir.  

Özel Reklam Alanları  

İnternet sitesinden para kazanma yolları arasında tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise, özel reklam alanlarıdır. Yani web sitenizin herhangi bir bölümünü anlaşıldığınız marka ya da internet sitesine, reklam amacıyla kiraya verebilirsiniz.  

Yine her sitenizin ziyaretçi sayısı ve genel kalitesi, özel reklamlardan elde edeceğiniz kazançta belirleyici rol oynamaktadır. Satış ortaklığı web sitesi açarak internetten para kazanma yolları arasında deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise, satış ortaklığı yöntemidir. Yani başkasına ait ürün ya da hizmeti web sitenize giren insanlara pazarlayarak, anlaştığınız komisyon oranında satış başı gelir elde edebilirsiniz.  

Bağış İle İnternet Sitesinden Para Kazanmak  

Özellikle kar amacı gütmeyen ancak insanların isteği ile bağış yapan gelir modeli, Türkiye’de fazla yaygın olmasa da kullanılabilecek yöntemlerden biridir.  

Bu tip sitelerde genellikle reklam olmayıp, sadece bağış yöntemi ile gelir elde edilebilmektedir.  

Kendi Ürünlerinizi Satabilirsiniz  

Kuracağınız internet sitesinden gelir elde etmek için, kendinize ait ürün ve hizmetleri satabilirsiniz. Web siteniz bir e-ticaret sitesi olmasa bile, bu yöntemi kullanılarak kazanç elde edilebilir. Bunun yanı sıra doğrudan e-ticaret sitesi açarak, ürünlerinizi daha iyi bir şekilde satabilirsiniz.  

Tanıtım Yazısı Satışı 

Başka bir web sitesinin tanıtımını normal bir makale şeklinde internet sitenizde yayınlayarak, sitenizden kazanç sağlayabilirsiniz. Tanıtım yazısı olarak bilinen bu yöntem, en azından site masraflarını çıkarmak için ideal bir seçenektir.  

Ücretli Üyelikler  

Daha çok ticari forum sitelerinde ciddi kazançlar sağlayan ücretli üyelikler, web sitesinden para kazanmanın yolları arasında kullanılmaktadır. Webmaster forumları ya da herhangi bir hizmet veya ürünün insanlar arasında ticaretinin yapıldığı forum siteleri, Premium üyelikler satarak ziyaretçi sayılarına göre çok yüksek gelirler elde etmektedir.  

Kısacası ziyaretçi sayısı iyi olan bir internet sitesi sahibi olmak, size çok güzel paralar kazandırabilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi e-ticaret siteleri dışında yeni bir web sitesi kurup hemen para kazanmak, hayalden öte bir şey değildir.  

E-ticaret sitelerinde site kurulumundan sonra reklam verip müşteri kazanmak mümkün olduğu için, bu tip siteler daha hızlı dönüşüm sağlamaktadır. Bilgi içerikli web siteleri ise site maliyeti dışında herhangi bir sermaye gerekmediği için, daha az risk taşımaktadır.  

Web Sitesi Kurmak İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Web sitesi ismi (domain): Web sitesi açmak istiyorsanız, öncelikle ihtiyacınız olan şey açacağınız sitenin ismini bulmaktır. Domain olarak adlandırılan web site isminin; daha önce alınmamış olması gerekir. Site açacağınız alana yönelik kaliteli bir domain bularak, işe başlayabilirsiniz. Alan adlarının yıllık ortalama ücreti; düzelt 50 TL civarındadır.  

Hosting: Web sitesi için ihtiyaç duyacağınız bir diğer hizmet ise, hosting hizmetidir. Hosting web sitenizin 24 saat boyunca açık kalmasını, verilerimizin gizli ve güvenli bir şekilde depolanarak korunmasını sağlayan hizmettir. Başlangıç için yıllık ortalama 100 TL civarında bir ödeme yaparak, ziyaretçi sayısı arttıkça daha geniş alanlara ihtiyaç duyacağınız bu hizmetin bedeli de artmaktadır.  

Tema ve tasarım: Açacağınız web sitesinin daha iyi görünmesi için, ücretli temalardan faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak tasarımda değişikliklere gitmek mümkün olsa da, sadece tema alarak da işinizi görebilirsiniz. İnternet sitelerinde en fazla tercih edilen içerik sistemi olan WordPress bir tema alacağınızı düşünürsek, ömür boyu lisanslı olarak bu temalar 300 TL’den başlamaktadır. Hemen belirtelim ki 150 TL’ye kadar işinizi görebileceğiniz, farklı temalar bulmanız mümkün olacaktır.  

İçerik: Web siteleri için en önemli hususlardan biri, düzenli olarak sıklıkla içerik girmektir. Açtığınız sitenin satı görüşüne uygun şekilde kopya olmayan, tamamen yeni cümlelerle yazılmış makaleler web siteleri için büyük önem taşımaktadır. Şayet sizin içerik yazma kabiliyetini zayıfsa, bunun için de ücret ödenmesi gerekir. İçerik web sitesi için sürekli bir ihtiyaç olup yüz kelimesi ortalama 1,5 TL ile yazılmaktadır. Günlük 300 kelimelik bir tane içerik girmek yeterli olsa da, süreci bir hayli uzatacaktır. Bunun için günlük minimum 3 tane içerik girilmesi, daha faydalıdır. 

Web Sitesi Aylık Ne Kadar Para Kazandırır?  

Bir web sitesinin aylık kazancı sitenin ne kadar sık güncellendiği gibi, birçok önemli faktöre bağlı olarak değişmektedir. Web sitesinin kategorisi, alacağı özel reklamlar ya da gelir elde etmek için kullanılan farklı yöntemler, yine kazanç elde etmek için belirleyici rol oynamaktadır.  

E-ticaret siteleri dışında kalan web siteleri için, bol içerik girilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bir internet sitesinden aylık 500 lira kazanabileceğiniz gibi, 10.000 ve hatta daha üstü kazanılması da mümkün olabilmektedir. İnci sözlük ya da ekşi sözlük gibi web sitelerinin dahi, aylık 100.000 TL üzerinden kazandığını söylersek bu işten para kazanmanın mümkün olduğu daha iyi anlaşılır. 

İnternet sitesinden daha fazla para kazanmak için dikkat edilmesi gerekenler web sitesi kurarak internetten para kazanmanın yolları arasında hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, öncelikle sitenin ziyaretçi sayısı ve genel kalitesi önemlidir.  

Aşağıdaki yöntemler web sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını ve doğal olarak, daha çok gelir elde etmesini sağlayacaktır.  

  • Site isminin akılda kalıcı ve konuyla alakalı olması, başlangıç için iyi bir avantajdır.  
  • Tema ve tasarım gibi çalışmaların, yine iyi bir şekilde yapılması gerekir. 
  •  Web sitesi tanıtımı gerekli yerlerde yapılmalı, mümkünse bir müddet ücretli reklamlar tercih edilmelidir.  
  • İçerik web siteleri için en önemli husustur. Bu yüzden kopya olmayan kaliteli içeriklerle, web sitesinin güncellenmesi gerekir.  
  • Her gün ne kadar fazla içerik yayınlanırsa, sitenin ilerlemesi hızlı olduğu gibi kazancıda fazla olacaktır.  

İnternet sitesi açarak para kazanmanın yolları hakkında soru ve düşüncelerinizi, aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!