Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak, internetten para kazanma yolları arasında her geçen gün popüler olmaya başlayan seçeneklerden biridir. Diğer birçok yönteme göre daha fazla be kesin olan makale yazarak internetten para kazanma yöntemi, biraz dil bilgisi ve araştırma yeteneğine sahip olan herkesin yapabileceği işlerden biridir.  

Bu yazımızda makale yazarak nasıl para kazanılır? Hazırlanan makaleler nerede ve kimlere satılır? Gibi soruların yanı sıra, makale yazarak aylık ne kadar gelir elde edilebileceğine dair çeşitli bilgileri tüm detaylarıyla sizler için sunduk. Adeta ilgili konu hakkında önemli bir rehber niteliği taşıyan bu yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyarak, makale yazarak internetten para kazanmak hakkında tüm detaylara sahip olabilirsiniz. Bu işi yapabilmek için yazılacak içeriklere, SEO uyumlu makale adı verilmektedir. Yani yazılacak yazının hem arama motorları ve hem de insanlar için en uyumlu şekilde yazılması, aranan en önemli şartlarından biridir.  

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma  

Ne Tür Makaleleri Yazılması Gerekir?  

Makale Yazarak İnternetten Para KazanmaYazacağınız makaleler daha çok sizden makale alacak kişinin talebi doğrultusunda, farklı kategorilerde olacaktır. Örneğin spor, hamilelik, sağlık, yemek tarifleri, gezilecek yerler ya da herhangi bir ürünün tanıtımı olabilir.  

Türkiye’de farklı kategorilerde yayın yapan yüzbinlerce web sitesinin olması sebebiyle, neredeyse tüm kategoriler hakkında sizden içerik istenebilir.  

Ne Amaçla Makale Yazılmakta, Neden Yazanlara Ücret Ödenmektedir? 

Yazılacak içerikler, elbette ki müşterilerinizin çeşitli sebeplerle ihtiyaç duymaları nedeniyle istenmektedir. Makale yazarak internetten para kazanma işin mantığını anlamanız için, sizden ne için bu makalelerin istendiğinin mantığını biraz açalım.  

Gündelik hayatta girmiş olduğunuz web sitelerinin neredeyse tamamı, internetten reklam geliri elde etmek ya da satış yaparak kazanç sağlamak amacıyla kurulmuştur. Google gibi arama motorları, kullanıcılarına en iyi ve doğru bilgileri sunmak istemesi nedeniyle bu internet sitelerinde yayınlanan içeriklere ciddi önem vermektedir. Bu nedenle sürekli güncel olan ve kaliteli içerikler yayınlayan web sitelerini, arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstererek ziyaretçileri yapay zekânın kaliteli algıladığı içeriklere yönlendirir.  

Aynı zamanda web sitesinin her gün güncel ve yeni içerikler yayınlaması da, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için gereken kriterlerden biridir. Hal böyle olunca internet sitesi sahipleri sitelerine daha fazla yazı girmek ve güncel tutmak için, daha fazla içeriğe ihtiyaç duymaktadır.  

Yani web sitesi sahiplerinin sizden ücret karşılığında içerik almasının sebebi yukarıdaki sayılanlara bağlı olarak daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla ziyaretçi kazanmaktır. Ziyaretçi sayısı fazla olan internet sitelerinin reklam veya satış gelirleri artacağı için, site sahipleri ücretli olarak makale hizmeti alırlar.  

Makale Yazarak Aylık Ne Kadar Kazanılır?  

İçerik yazarlığı yaparak para kazanmak isteyen kişilerin doğal olarak en fazla merak ettikleri konulardan biri de, yapacakları bu işin karşılığında aylık ne kadar para kazanacaklarıdır.  

Aylık kazanç hakkında net bir fikir vermek için, makale yazacak kişinin göstereceği performans hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Örneğin günlük bu iş için ayıracağınız zaman, yazacağınız içeriklerin kalitesi be anlaşacağınız fiyatlar, aylık kazancı doğrudan etkileyen unsurlardır.  

Ancak kaba bir hesapla günlük ortalama 10 saat SEO uyumlu makale yazan kişinin, aylık ortalama olarak 3000 TL‘ye kadar bir gelir elde etmesi mümkündür. Makale yazarak kazanacağınız para, hızlı ve kaliteli içerikler yazmanız halinde bunun çok daha üzerinde olabilir.  

Ortalama makale fiyatı, her 100 kelime için 1,5 TL olarak hesaplanmaktadır. Ancak kurumsal firmalarla çalışan ve çok kaliteli içerikler üreten kişiler, 100 kelime için 10 TL‘ye kadar ücret alabilmektedir. Bu seviyeden hesaplayacak olursak 20 dakikada 300 kelime içerik üreten bir kişi, saatte yaklaşık olarak 15 TL gelir elde edecektir.  

10 saat aynı performans saat çalışılması halinde günlük gelirin 150 TL‘ye çıkması ve aylık olarak pazar günlerini çıktıktan sonra 3.900 TL kazanmak mümkündür. Daha yavaş yazmanız, içerik kalitesinin zayıf olması ve diğer unsurlar, çok daha az kazanç elde etmenize neden olacaktır.  

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?  

Makale yazarak internetten para kazanma fikri aklınıza yatıyorsa, öncelikle aşağıdaki hususlara kesinlikle dikkat etmeniz be içerik yazarken, bunları uygulamanız gerekir.  

  • Size verilen konuyu araştırarak, o konu hakkında tamamen kendi cümleleriniz ile kopya olmayan yeni içerikler yazmanız gerekir. Yani aslında aynı bilgiyi, kendi cümleleriniz ile yeniden yazarak vermelisiniz.  
  • Yazacağınız içeriklerde verilen bilgiler, kesinlikle doğru olmalıdır. 
  • Müşterinizin size vereceği anahtar kelimenin, minimum her 200 kelime de en az bir kez geçmesi gerekir.  
  • Verilen anahtar kelime yazının başlığında, giriş kısmındaki ilk paragrafta, yazının alt başlığında ve geneline dağıtılmış bir şekilde yer almalıdır. 
  • Anahtar kelimelerinin kalın harflerle belirtilmesi de, yine dikkat edilecekler arasındadır.  
  • İmla kuralları sadece makale yazarken değil, gündelik hayatta yapacağınız yazışmalarda da dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.  
  • Uzun bir yazıyı tek ya da birkaç paragraf yerine, daha kısa paragraflar şeklinde yazmak okuyucu açısından önemlidir.  
  • Yazılan içerikler de mutlaka uygun yerlere alt başlıklar eklenerek, okuyucunun sıkılmasını önleyecek zenginlikler katılmalıdır.  
  • Devrik cümleler kullanmaktan kaçınılmalı ve mümkün olduğunca etkili cümlelere yer verilmelidir.  
  • Size verilen konu hakkında benzer aramalar düşünülerek, buna yönelik kelimeleri yazı içerisinden geçirmek faydalı olacaktır. 

Makale İhtiyacı Olan Kişilere Nasıl Ulaşılır?  

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak için, makale ihtiyacı olan kişilere ulaşmak gerekir. Bunun için Google üzerinde makale yazarlığı ya da webmaster forumları gibi aramaları yaparak, çıkan sitelere ücretsiz üye olup makale ihtiyacı olan kişilere ulaşabilirsiniz webmaster forumları, bu tip ticaretlerin daha fazla yapıldığı yerlerdir.  

Yazılan Makalelerin Parası Kimden Nasıl Alınır?  

Yazdığınız içeriklerin parasını, doğal olarak anlaşma yaptığımız kişilerden banka ya da sanal ödeme araçları ile kolaylıkla alabilirsiniz. Webmaster forumlarında kişilerin ticaret puanı, ödeme zamanı ile ilgili belirleyici rol oynamaktadır.  

Zaman içerisinde sizin ticaret puanınızın artması durumunda, ticaret puanı sizden daha az olan kişilerden parayı henüz işe başlamadan alabilirsiniz. Tersi durumlarda ise öncelikle hizmeti vererek hemen ardından hak ettiğiniz parayı alabilir ya da ödemenin bir kısmını peşin, kalan kısmını ise iş sonunda alabilirsiniz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!