Youtube üzerinden para kazanmak mümkün mü?

Youtube üzerinden para kazanmak bir çok kişinin hayali. Bir çok kişi Youtube video yüklemek ve bunun karşılığında para kazanmak ister. Peki işler göründüğü kadar basit mi? gerçekten arkamıza yaslanarak video yükleyerek para kazanabilirmiyiz? gelin göz atalım.

Youtube Üzerinden Para Nasıl Kazanılır?

Youtube eskiden video yüklemeleri için para vermezdi. Yani ne kadar video atarsanız atın bunun karşılığında para kazanamazdınız. Youtube Türkiye üzerinden para kazanmak yakın bir tarihte gerçekleşti. Zaten hali hazır da video atan kişilerin içinse bu tamamen bal kaymak oldu diyebilirim.

Kanalınızı açıp, video yükledikten sonra, adsense hesabınızı aktif eder kanalınızı bağlar ve reklam gösterimine hemen başlardınız. Her ay kazancınız banka hesabınıza hiç sekmeden yatardı. Bu gerçekten içeriğini kendi üretenler için güzel bir şeydi. Ama bunun dışında farklı olaylar olmaya başladı. Neler mi? işte bunlar. Başkasının videosunu alarak youtube tekrar yüklemek. Film, dizi, çizgi film gibi içerikleri Youtube üzerinden tekrar yüklüyor ve para kazanmasını açarak para kazanılıyordu. Bu para kazanan için güzel ama içeriği yapan kişi içinse çok kötü bir durumdu.

İçerik üreticileri videosunu başka kanalda gördükten sonra telif atıp kaldırıyordu. Peki görünmeyen videolar ne olacaktı? bunu yapan kişiler bir çok kanal açarak pek çok farklı içeriği bot yardımı ile kanallara yükleyerek para kazanıyordu. Youtube buna belli bir süre izin verdi ve bombayı patlattı. Getirdiği güncellemeler ile artık aynı videoyu tekrar yükleyemiyor, anında telif alıyordu.

Bu gelen güncelleme sonrası, çeşitli yöntemler ile tekrardan bunları yapanlara Youtube ikinci darbeyi vurdu ve yeni Şartlarını açıkladı. 4000 bin saat izlenim ve 1000 abone şartı!

Peki Şimdi Ne Oldu?

İşler eskisi kadar kolay olmadı. Siz belki arkanıza yaslayarak para kazanmayı hayal ediyorsunuz. Youtube açıyorsunuz karşınıza tonlarca kanal çıkıyor. Hayal ediyorsunuz bende yapsam! elbette yapabilirsiniz. Bunda bir sakınca yok ama işlerin eskisi kadar kolay olmadığını ve belkide 3-4 ay boyunca hiç para kazanmadan video atmanız gerektiğini unutmayın. Bu yeni şartlar karşılandıktan sonra Youtube otomatik olarak kanalınızı incelemeye alacak ve para kazanmanızın uygun olup olmadığını kontrol edecek. Eğer içeriğiniz tamamen özgün ise hiç korkmanıza gerek yok kanalınız para kazanmaya açılacak ve para kazanmaya başlayacaksınız.

Bu Şartları Nasıl Tamamlarım?

Aslında gayet basit ama sizin gayretiniz çok önemli. Kanalınızı ilk açtığınızda seçmiş olduğunuz konsepte uygun olarak videolarınızı atmaya başlayın. Çeşitli Facebook gruplarına yapmış olduğunuzu videoyu paylaşın ve ziyaretçi getirmeye çalışın. Düzenli olarak video atmanız çok önemli. Youtube sizin kanalınıza önem verdiğinizi anladığı an sizi önerilen kısmına sokar ve size destek verir. Hiç ara vermeden düzgünce video atmaya devam ettiğiniz de zaten izlenimleriniz artacak ve şartları çok kolay şekilde tamamlayacaksınız. Ama bu işin en önemli olayı, sabır ve emektir.

Sahte İzlenim Sahte Abone 

Sahte izlenim ve sahte abone alarak hemen para kazanmaya başlamak isteyebilirsiniz. Youtube algoritmasının sürekli güncellendiğini ve şimdi olmasa da iki ay sonra getirdiği güncelleme ile izlenimlerinizin silinme ihtimali olduğunu, ve para kazanmanızın kapanacağını asla aklınızdan çıkarmayın. Youtube algoritmasını sürekli yeniler onunla şaka olmaz!

Şartları Tamamladım Şimdi Ne Olacak?

Youtube kanalınızını inceleyecek, sahte izlenim aldınız mı? sahte abone aldınız mı? içeriklerinizi kendiniz mi yaptınız? bunların hepsini kontrol edecek eğer böyle durumlar yapmadıysanız en kısa sürede kanalınızı onaylarlar. Onaylama işlemleri şuanlık el ile yapıldığı için özgün içerik yapmanız çok önemli.

Youtube Üzerinden Para Nasıl Çekeceğim?

Kanalınızı Adsense hesabını açıp bağlamanız gerekiyor, bağladıktan sonra reklam izlemelerini, kazançlarınızı ve daha bir çok detayı AdSense sayfanız dan kontrol edebiliyorsunuz. Minimum çekim miktarı ise 200 TL. Bu miktara ulaştığınız taktirde AdSense sizden banka bilgilerinizi girmenizi isteyecek, banka bilgilerinizi girdikten sonra sizin doğru banka bilgilerini verdiğinizden emin olmak için size küçük bir miktar gönderirler. 0,52, 0,60 vesaire. Bu miktarı internet bankacılığı üzerinden kontrol edeceksiniz ve Adsense üzerinden giriş yapacaksınız. Önemli olan nokta ise bunu yaptıktan sonra başlıyor. Belirtmiş olduğunuz adrese 1 ay içinde Google üzerinden zarf gönderiliyor. Bu zarf içinde size ait bir pin numarası bulunuyor. Bu pin numarasını AdSense üzerinden yazdığınızda işlem tamamlanmış oluyor. Artık her ay otomatik olarak paranızı almaya başlayabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.