Ek İş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Sahtekarlıklar

Evden çalışma ve sanal ofisler gittikçe popülerleşmeye başlamasına rağmen işsizlik ve istihdam azlığı da aynı zamanda hâlâ yaygın bir durum. İki dünyanın çarpışmasıyla beraber ekstra para kazanmaya çalışan insanlar da evden ek iş sahtekarlıkları ve hızlı para kazanın dolandırıcılıklarına karşı da savunmasız kalıyorlar.

Bu tür trendler ortaya çıktığında insanların zayıflıklarından yarar sağlamayı amaçlayan yeni sahtekarlık çeşitleri de kendi kendine oluşuyor. Ki bunlar siz hayatınızı idame ettirmeye çalışırken sizin paranızı da çalmaya çalışıyor. İlk bakışta bariz sahtekarlıkları ve dolandırıcılıkları fark edebilecek kadar zeki olduğunuzu düşünebilirsiniz, ama dolandırıcılar manipülasyon yöntemlerinde epey kara kuşak düzeyde ustalık mertebesine gelmiş insanlar ki neredeyse her gün ya da her gün olmasa bile iki günde bir ana haber bültenlerinde bilgili görünen insanların dahi çeşit çeşit dolandırıcılıklara maruz kaldığını görüyoruz. Bu dolandırıcılar kurbanlarının cüzdanlarını boşaltmak için tam olarak neyi nasıl diyeceklerini ve kurbanlarına nasıl yaklaşacaklarını çok iyi biliyorlar. Son dolandırıcılık ve sahtekarlık yöntemlerinden haberdar olarak başınızı beladan kurtarabilirsiniz.

Yaygın 4 Sahtekarlık ve Dolandırıcılık İşareti

Ek İş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Sahtekarlıklar

Bazı yaygın dolandırıcılık ve sahtekarlık türlerini biliyor olabilirsiniz ama peki ya yenilikçi dolandırıcılardan kendinizi nasıl uzak tutabileceksiniz? Bir sürü insan temiz para kazanmak için çaba sarf ederken düzensiz bir iş pazarı doğal olarak sahtecilikler için geniş bir insan havuzu oluşturuyor. Bu havuzun içinde bulunmamanız için de dolandırıcıların kullandığı yöntemlerin bazı kendine has özelliklerini bilmenizde fayda var:

Yabancı ya da Denizaşırı Şirketler

Bu tip iş teklifleri genelde internet üzerinden para kazandıran herhangi bir iş için anlaşmamanız gereken tekliflerdir. Adresi belli olmayan ya da arayabileceğiniz bir telefon numarası bile olmayan bir şirket için nasıl çalışabilirsiniz ki? Adı sanı duyulmamış bir ülkeden verilmiş bir adres gördüğünüzde kırmızı bayraklarınızı kaldırmanız gerek. İşvereninizi direkt arayamıyor ya da ona email yollayamıyorsanız, oradan uzaklaşın!

Absürd Teklifler

İnternet dolandırıcılıkları tipik olarak size rüya gibi bir hayat satmaya çalışırlar: oturduğunuz yerden günde yüzlerce dolar kazanarak etrafınızda bir sürü güzel kadınla Miami’de bir sahilde güneşlenmek gibi. Oturduğu yerden para kazanmayı kim sevmez ki? Ya da kim sahilde zaman geçirmekten hoşlanmaz? Güzel kadınları kim sevmez? Bu gereğinden fazla iyi değil mi? Tamamen öyle. Hatta gereğinden çok fazla iyi. Teklif güzelleştikçe evden para kazanma sahtekarlığı ihtimali de aynı oranda yükselir.

Şüpheli Ödeme Planı

Bu tarz “kısa yoldan para kazan” uydurmacaları genelde dandik bir şekilde tanımlanır. Paranızın nasıl ödeneceğini net bir şekilde bilmeniz gerek. Paranız iki haftada bir mi yatacak? Ayda bir mi yatacak? Vergilerinizi nasıl belgelendireceksiniz? Bunlar dikkat etmeniz gereken temel ödeme konularından yalnızca birkaçı.

İş Öncesi Yüksek Sermaye

Gelir üreten bir fırsat için çok yüksek meblağlar yatırmanız gerek. İşe başlamadan birkaç yüz lira ya da ne idüğü belirsiz evden ek iş için uzun süreli bir sadakat genellikle internet üzerinde yapacağınız en yanlış tercihlerden biridir.

Dolandırıcılar insanların paralarına konabilmenin yollarını bulmak için saatler harcıyorlar ve insanların pahalı şeyleri bedavaya alma eğilimini kullanarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar (ya da bu durumda çalışmadan çok fazla para kazanma eğilimi demek daha doğru olur) ve neticede her zaman kendilerine yeni kurbanlar bulabiliyorlar.

Evden ek iş yaparak para kazanmanın legal yolları da bulunmakta, ama bunların çoğu epey yoğun çalışma gerektiriyor. Basitçe söylersek, evden ek iş yaparak haftada 10 bin TL kazanamayacaksınız. Ve kesinlikle eminim ki yeterince zaman ve çaba sarf etmeden hiç kimse size bu miktarda bir para vermeyecektir.

Size önerim “garanti” ve “çok fazla para” gibi kelimeleri aynı cümle içerisinde kullanan her türlü teklife uzaktan ve tedirginlikle yaklaşın. Bu işten zengin olan insanlar sadece bu teklifi yapanlar. İş aramayı bırakmayın ve bu konuda da zeki davranın. İş pazarında kendinizi öne çıkarın ve iş bulmak için nereye bakacağınızı bilin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!