Oda Kiralayarak Para Kazanma (Airbnb)

Boş bir yatak odası ve banyonuz ve başka insanların evinizde kalmasına tolerans gösterebiliyorsanız evinizin odalarını kiraya vererek insanların evinizde konaklamasını sağlayarak para kazanabilirsiniz. Günlük seyahatçiler genelde rahat bir yatak ve kahvaltı ararlar, ki özellikle devamlı seyahat eden insanlar otellerden ve ucuz pansiyonlardan bıkmıştır.

Eviniz kesinlikle ana akım steril ortamlar ve sıradan dekora sahip otellerden daha çekici duracaktır. Akıllı ev sahipleri evlerindeki boş odalardan yararlanıyor ve seyahatçilere sıcak ve arkadaş canlısı bir ortamda güzel bir tecrübe sunarak iyi para kazanıyorlar.

Oda Kiralayarak Para Kazanma (Airbnb)

Bu işin en iyi özelliği de kiralık oda kullanan insanlar genelde özellikle edinecekleri tecrübeye daha çok para ödeme eğilimi gösteriyorlar. Problem ise bu alanda epey yüksek bir rekabet olduğu gerçeği, dolayısıyla bu yoldan para kazanmanın sizin için doğru bir yol olduğunu düşünüyorsanız evinizi misafirleriniz için akılda kalır bir tecrübe ortamı olarak tasarlamanız gerekiyor. Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenlerin bir listesi olarak şunları önerebilirim:

Muhit: En başarılı kiralık odalar hava alanlarına, şehrin tarihi bölgelerine ya da turistlerin ilgisini çeken yerlerine ulaşımı kolay olanlardır. Bunun nedeni de oda kiralama eğilimi olan misafirlerin en yoğun iki tipinin sıradan otel odalarından sıkılmış olan iş seyahatine çıkmış insanlar ve unutulmaz bir tecrübe arayan aileler olmasıdır. Tabii muhit önemli derken oda kiralama işinden başarılı olamayacağınızı söylemiyorum, ama eğer muhit iyi değilse başarıya ulaşabilmeniz için daha çok çalışmak zorunda kalacaksınız.

Rahatlık: Oda kiralama işinde başarılı olmak için yapmanız gereken belki de en önemli nokta müşterileriniz ya da misafirlerinizin mümkün olduğunda en rahat biçimde konaklamalarını sağlamak olacaktır. Müşterilerinizin evden uzakta bile olsalar rahat bir şekilde dinlenebilme tecrübesine para verdiklerini aklınızdan hiç çıkarmayın. Denemek için evinizde kiralamayı düşündüğünüz odada bir gece geçirip bir misafirin bakış açısından değerlendirin.

Sıcaklık uygun mu? Banyo odada mı, ya da en azından özel durumdayken odadan makul bir uzaklıkta mı? Yatak rahat ve davetkar mı? Yastıklar? Yatak odasının iç tasarımı, renklerle birlikte, rahatlatıcı mı? Evin içindeki gürültüyü duyrabiliyor musunuz, ya da kendi dünyanızda hissedebiliyor musunuz? Tüm bunlar kendinize sormanız gereken önemli sorular, ve yanıtlar misafirlerinizin odanızı önerip önermeyecekleri ya da bir daha geldiklerinde kalıp kalmayacaklarını belirleyici noktalardır.

Yıllar boyu yaşadığınız tüm büyük ya da küçük rahatsızlıklar hakkında düşünün ve para ödeyerek odayı kiralayan bir misafirin bu sorunlara yalnızca bir gece dahi tolerans göstermeme ihtimalini aklınızda bulundurun. En başta bu sorunları düzeltmek için küçük bir miktar para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yiyecek: Oda kiralama işinde ikinci nokta da en azından birincisi kadar önemli. Oda kiralayan insanların bazıları misafirlerine sıradan otel kahvaltısı sunmayı denemişler, ama en başarılı ev sahipleri de misafirlerinde uzun süreli bir etki bırakan kahvaltı ya da yemek hizmetini sunanlar olmuş. Yaratıcı olabilir ve bulunduğunuz bölgeye göre geleneksel bir kahvaltı sunabilirsiniz. Örneğin, eviniz Ege bölgesindeyse zeytinyağlıların bol olduğu bir kahvaltı sunmak en iyisidir. Ya da neye karar verirseniz verin, sunacağınız yemeği hatırda kalıcı bir halde sunun ve misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamaya dikkat edin. Akılda kalıcı olun ki reklamınız yapılsın.

Hizmet: Oda kiralama işinde başarının bir başka boyutu da ev sahibinin sunduğu hizmet düzeyidir. Yalnızca bir oda değil, bir deneyim sunuyorsunuz. Gezilecek yerlerle ilgili bir gün planı yapıyorlarsa mesela, planlarını çizmelerine yardımcı olabilirsiniz. Eğer bir işadamı bir sunum için kopyalara ihtiyaç duyuyorsa gidip bunu halletmeyi önerebilirsiniz. Unutmayın, ev sahibi olarak işiniz misafirlerinizin mümkün olduğunca en rahat şekilde evinizde kalmalarını sağlamaktır. Başarılı olursanız sizi hatırlarlar ve şehrinizi bir daha ziyaret ettiklerinde size gelirler.

Reklamcılık: Oda kiraladığınızı çevrenize söyleyene kadar evinizde bir misafir ağırlayamayacaksınız. Bu işe yerel olarak evinizin önüne, apartmanınızın girişine falan bir ilan koyarak başlayabilirsiniz ya da yine arkadaşlarınız ve aileniz aracılığıyla da oda kiraladığınız bilgisini yayabilirsiniz. Ardından küçük bir internet sitesi açın ve Google gibi arama motorlarının bölgenizde kalmak için yer aramada kullanacakları anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmaya çalışın.

Ek olarak, Airbnb gibi yalnızca oda kiralama işiyle ilgili özel olarak çalışan ve oda kiralayanlarla oda kiralamak isteyen müşterileri buluşturan internet siteleri bulunmakta.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!