Özel Ders Vererek Para Kazanma

Evde ek iş yaparak para kazanmanın bir başka güzel yolu da özel ders vererek tecrübelerinizi ve bilgi birikiminizi satmaktır. Örneğin, spor yapmaktan iyi anlıyorsanız, evinizin geniş bir bölgesinde bir spor sınıfı açabilirsiniz. Unutmayın ki, insanlar yemek yapmaktan bahçıvanlığa ve sabun ya da mum yapmaya kadar birçok bilgi alanında bir şeyler öğrenmek için para vermek isterler. Bir müzik aleti çalmak, çocuk doğurtmak, dans etmek, köpek eğitmek, yoga ve hatta yabancı dil eğitimi bile uzman sınıfları oluşturmak için muhteşem konu başlıklarından yalnızca birkaçıdır.

Özel ders vermedeki en önemli nokta, verilen dersin eşi benzeri bulunmaz ve çok kuvvetli olduğunun gösterilmesidir. Mesela yalnızca yemek yapma dersi vermeyin; yeni spesiyal yemek tarifleri fikirleriyle gelin. Marketlerde çok satan ürünleri yerinden edebilecek tarifler öğretebilirsiniz. İhtimaller sonsuzdur ve devamlı bir şekilde eğitsel ve eğlenceli dersler sunarsanız tekrar tekrar kayıt olmak isteyenler bulabilirsiniz. Unutmayın, bu tarz işlerde en önemli şey çevre oluşturmak ve onların bir şekilde ağızdan ağıza sizin işinizi yayması önemlidir.Özel Ders Vererek Para Kazanma

Ama kendi derslerinize ev sahipliği yapmakta başarılı olmak için biraz ciddi planlama ve detaylara önem vermek gerekiyor. Göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin bir taslağı olarak şunlara bakabilirsiniz:

Fikriniz:

Spor dersleri sunacağınızı söylemeniz yeterli değildir. Vereceğiniz dersleri alacak olanlar paralarının karşılığında tam olarak ne alacaklarını bilmek isteyeceklerdir ve bunu etkili ve net bir şekilde açıklamak tamamen size düşecek. Potansiyel katılımcılara bir çeşit satış konuşması yaptığınızın bilincinde olmanız gerekmektedir. Ve konu başlığınızı keskin çizgilerle çizmek zorundasınız.

Program çizelgeniz:

Hangi sıklıkla ders vereceğinize ve hangi zamanların sizin için uygun olacağına önceden karar verin. Örneğin yabancı dil dersi vermeyi düşünüyorsanız her hafta aynı günde verilen düzenli bir ders planına uyulmasını isteyeceksinizdir. Ama onun yerine bir dersin diğeriyle ters düşmeyeceği durumlardan biri olarak yemek tarifi dersleri vermeyi düşünüyorsanız muhtemelen biraz daha esnek bir program uygulayabilirsiniz.

Haftalar ya da aylar sürecek bir taahhütte bulunduğunuzu ve dersleri iptal etmek isteyemeyeceğinizi aklınızda bulundurun.

Dahası, muhtemel katılımcılarınızı ciddi bir şekilde ele alıp hangi program çizelgelerinin onlar için daha uygun olacağına karar verin. Örneğin, bir özel ders vermeyi planlıyorsanız, açıkça bir şekilde bunu okul saatleri içerisinde veremeyeceğinizin bilincinde olun. Aynı şekilde, küçük çocuk sahibi ev hanımlarına vermeyi planladığınız ders aynı zamanda çocuk bakımı da içermelidir ya da annelerin çocukların bakımında daha fazla yardım alabileceği saatler olan gece saatlerinde ayarlanmalıdır. Gelecekte ders vermeyi planladığınız öğrencilerinizin program çizelgeleri ve sizinki arasındaki hassas dengeyi bulun.

Dersinizin fiyatı:

Vereceğiniz dersler için bir fiyat belirlerken muhtemel müşterilerinizin diğer seçeneklerini de değerlendirerek işe başlayın. Yemek tarifi dersleri vermeyi planlıyorsanız benzer ticari müesseseleri ve diğer evde eğitim veren insanları arayıp fiyat alın. Kendi yeteneğiniz ile diğerlerinin sunduğu hizmetleri karşılaştırın ve ona göre bir fiyat belirleyin. Ticari müesseselerin verdiği ücretlerden her zaman biraz daha düşük fiyat belirlemeniz gerecektir ki bu sizin satış noktalarınızdan biri olsun: daha düşük paraya uzman bilgisi.

Kampanyalarınız:

Ders başı ücret belirlemenin dışında aynı zamanda insanların bir dersten daha fazlasına kayıt olmalarını sağlayacak paket kampanyalar da önerin. Örneğin, sabun yapımı üzerine bir ders vermeyi planlıyorsanız, dersleri tek tek sunarken aynı zamanda bir grup halinde de indirimli olarak sunun. İnsanlar taze çiçeklerle ev yapımı sabun yapma dersi satın alabilirken aynı zamanda onlara taze bitkiler ve çocuk sabunu yapımında plastik oyuncakların falan da kullanılarak yapılabileceğini öğrendikleri bir paket ders de satın alabilsinler.

Her şeye rağmen, derslerinizin fiyatını belirlerken alıcının her zaman verdiği para karşılığında çok fazla şey aldığını hissetmelerini sağlamanız gerektiğini hatırlayın. Ve bu ders işini eğlenceli bir atmosferde sağlayabilirseniz çok yüksek olasılıkla gelecekte açacağınız derslere tekrar tekrar gelmeye devam ederken aynı zamanda arkadaşlarını da getireceklerdir.

Reklamlarınız:

Başarının en önemli noktası verdiğiniz derslerin insanlar tarafından bir çeşit fısıltı gazetesi mantığıyla kendi aralarında konuşulmasını sağlamaktır. Pazarlama çabalarınız içinde arkadaşlar arasında yapılan konuşmalarda dersinizden bahsetmesi önemli bir rol oynayacaktır çünkü insanlar arkadaşlarıyla beraber derslere katılmayı severler. Yine de yalnızca arkadaşlara ve ailenize bağlı kalmayın.

Marketlere, yolda gördüğünüz elektrik direklerine ya da bakılacağını çok düşündüğünüz çeşitli yerlere ilanlarınızı da asın. Ve kesinlikle internette de varlığınızı hissettirmek isteyeceksinizdir ki bölgenizde vereceğiniz dersleri arayan insanlar sizi bulabilsin. İşe bir web sitesi oluşturarak başlayabilirsiniz ve ardından dijital medyayı kullanarak mesajınızı yayabilirsiniz. Ve mahallenizin de işiniz için bir kaynak olduğunu unutmayın. Komşularınızı ziyaret edin, ve en azından günde bir kişiye bile uğrasanız yeni işiniz hakkında insanları bilgilendirin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!