Evden Ek İş Yapmanın Zaman Açısından Zorluğu

Evden ek iş ilanları devamlı evde oturduğunuz yerde pijamalarınızla çalışma ve kendi patronunuz olma rüyasını vurgulayıp dururlar. Bu ilanlar aynı zamanda “istediğiniz kadar ve ne zaman isterseniz” kazanacağınızın da garantisini verirler. Kendi işini yapan biri olarak, size işlerin böyle gitmediğini net bir şekilde ifade edebilirim.

İsterseniz evden iş ilanlarında kullanılan mottoların aslında bu işleri raydan çıkardığının göstergesi olan bir örneğe bakalım.

Evden İş Yapmanın Zaman Açısından Zorlukları

Ne Zaman Çalışacağınıza Kendiniz Karar Verin” Sizce de çekici bir slogan, değil mi? Alarmı sabahın 6’sına kurmaya gerek yok. Ve dahası devamlı masa başında oturup öğle yemeği için kısacık bir süre de yok. Kendi saatlerinizi belirleyin ve istediğiniz zaman çalışın. Zamanınızı özgürce kullanın! Ama kazın ayağı öyle değil.

Evden Ek İş Yapmanın Zaman Açısından Zorluğu

Birçok işveren tarafından belirlenmiş olan normal çalışma saati dilimine uymak size bazı sorumluluklar yükler. Patronunuz belirli bir saatte işte olmanızı ve belirli bir saatte de işten ayrılmanızı söylediğinde ne zaman çalışmanız beklendiğini ve ne zaman diğer ilgi alanlarınıza zaman ayıracağınızın farkına varmış olursunuz. Hatta günler, haftalar ve aylar sonrasına planlar yapabilirsiniz, çünkü ne zaman çalışacağınız biliyorsunuzdur.

Buna karşın, evde çalışma saatlerinizi tam olarak belirlemezseniz büyük bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bir projeye başlamak için masa başına oturmak yeterince kolay bir şeyken o masanın başında oturup projeyi bitirmek epey zordur. Tabii ki, biraz ev işi yapmak ya da markete gitmek için birkaç saatliğine işinize ara verme durumunuz olabilir. Ama ardından bir başka olay dolayısıyla dikkatiniz dağılmak üzere yeniden masa başına oturacaksınız. Net bir şekilde sekiz saatlik bir işi tamamlamış olursunuz belki ama sabah 8 akşam 5 yerine (öğle yemeği molasıyla beraber) “esnek” çalışma saatleriniz sayesinde sabah 10’dan akşam 11’e kadar çalışmış olursunuz!

Daha da kötüsü, günün sonunda yeterince üretken olamadığınızı fark ederseniz bugünün işini de yarına eklemiş olabilirsiniz. En nihayetinde, zaman yönetimini iyi yapamadığınızdan dolayı neredeyse haftanın her günü 12 saatten fazla çalışmak zorunda kaldığınız ve eminim ki istemeyeceğiniz bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Zaman Yönetimi Problemlerinden Nasıl Kaçınabilirsiniz

Çalışma günlerinizi ve saatlerinizi belirleyip kesinlikle ona bağlı kalın. Temel çalışma planınızın yakınlarınız tarafından devamlılığının sağlandığına emin olmanızı öneririm. (Bu arkadaşlarınız, eşiniz, aileniz falan olabilir.) Geleneksel bir zaman planı sizi yalnızca üretken kılmaz ve hatta sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirebilmenizi sağlar. Sonuç olarak, eğer hafta içi 8’den 5’e kadar çalışıyorlarsa muhtemelen sosyalleşmek için akşamları ya da hafta sonları uygun olacaklardır.

Eğer denenmiş ve doğruluğu kabul edilmiş 8-5 sistemine bağlı kalmaya karar verirseniz, neticede evden iş yapmanın faydalarından yararlanacaksınız. Ve işe bir araçla gidip gelmek zorunda olmadığınızdan dolayı çalışma günlerinizde saatleriniz başlayana kadar uyuyabilme özgürlüğüne de sahip olacaksınız. Dahası, çocuğunuzu doktora götürmek gibi önemli işleriniz olduğunda patronunuzdan izin istemek zorunda kalmayacaksınız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!