Nasıl Ek İş Bulunur (4 Altın Madde)

Evden ek iş bulmayı mı düşünüyorsunuz? Bu kesinlikle kolay bir karar değil. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve kişisel hobilerinizden aldığınız ekstra zamanı bir ek işe harcamanın ciddi zorlukları bulunmasına rağmen bir ek iş edinmenin yararlarını ve avantajlarını da görmezden gelmek istemezsiniz. Neticede, bunu yapmanızın bir nedeni var, değil mi?

Bu işe koyulmadan önce, nasıl bir şey yaptığınızın farkında olmanız gerekiyor. Aileniz ve asıl işinizle birlikte hayatınızın diğer alanlarında da verimli olabilirken bir ek işi de idame ettirebilmek öyle göründüğü kadar kolay değil.
Gelin bir ek işi sürdürebilmek için yapmanız gerekenlerin kısa bir listesine göz atalım:

 

Nasıl Ek İş Bulunur (4 Altın Madde)

Zaman Kavramına Dikkat Edin

Yeni işvereninizle şeffaf bir iletişim kurun. Öncelikle yeni işvereninize bir başka işte de aynı anda çalıştığınızı söylerseniz muhtemelen sizin zaman planınıza uygun bir şekilde çalışmak isteyeceklerdir. Ayrıca, aileniz ve dinlenme vaktiniz için de yeteri kadar zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Tüm yaptığınızın çalışmak, işler arasında yemek yemek ve geceleri de yalnızca birkaç saat uyumak olan bir duruma düşmemeye dikkat edin. Bu durumda yalnızca kendinizi ve ailenizi ihmal etmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda sağlığınızla ilgili de büyük riskler almış oluyorsunuz. Bu dünyadaki en kötü his “tükenmişlik” hissidir.

Geçici Süreli Olduğunu Unutmayın

Ek işler genelde çoğu insan için geçici işlerdir. Genel anlamda, bir ek işte çalışan insanlar bunu ulaşmaya çalıştıkları finansal bir maksat doğrultusunda yaparlar. Mesela, bir ev almak için para biriktiriyorsunuz ve yapacağınız bir ek işin gereken parayı daha kısa sürede biriktirmenizi sağlayacağını fark etmişsinizdir. Bir diğer yandan, ikinci bir iş birikmiş borçlarınızı daha kısa sürede ödeyebilmenizi sağlayacak olabilir. Çalıştığınız ikinci işin geçici süreli olduğunu hatırlamak durumu daha katlanılabilir kılabilir.

Tek Bir İşte Sabit Kalmayın

Eşi benzeri bulunmaz deneyimler sunan işlerin peşinde koşun. Asıl işinize benzer bir pozisyondansa hayatınıza değişik tatlar katacak şeyler arayın. İlk bakışta yeni iş çok da eğlenceli durmasa bile dekor değişikliği ve yükümlülük konunuzun değişikliği kesinlikle işleri sizin için daha kolay hale getirecektir. Asıl işinizle neredeyse aynı ya da benzer deneyimler sunan bir ek iş sizi aşırı derecede sıkabilir, haberiniz olsun.

Kendinize Vakit Ayırmayı Unutmayın

Ek işiniz amaçlarınızla birlikte hayatınızın geri kalanıyla da uyumlu olmalıdır. Mesela asıl işiniz 9-5 çalışmanızı gerektiriyorsa bu saatler dışında çalışacağınız bir ek iş bulmanız gerek. Akşamları 6-10 falan çalışabilirsiniz. Ya da hafta sonu çalışacağınız bir iş bulabilirsiniz. Tüm ihtimallere açık olun, ama tekrar söylüyorum, hayat tarzınızı berbat edecek ikinci bir iş seçmemeye dikkat edin.

Tabii ki, para da her zaman aklınızın bir köşesinde olmalı. Bu yapacağınız her ne kadar bir ek iş olsa bile mümkün olduğunca yüksek miktarlarda paranızın ödenmesini isteyeceksiniz. Herhangi bir iş gibi, ek işinizde de işvereninizle en iyi maaşı vermesi açısından anlaşmanızı öneririm. Kısacası, harcadığınız zamanın karşılığını almalısınız. Birileri sırtınızdan yüksek miktarlar kazanırken sizin bu durum altında ezilmenizi engelleyin.

Ek işte çalışmayı düşünüyorsanız yukarıda verdiğim dört nokta size doğru kararları vermenizde yardımcı olacaktır. İkinci bir işte çalışmak ideal bir durum gibi görünmüyor olabilir, ama şu anki hayat tarzınızı sürdürürken aynı zamanda ek para da kazanabilmenizi sağlayan birçok fırsat bulunduğunu hatırınızdan çıkarmamanızı da öneririz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!