El İşleri Yaparak Para Kazanma

Güzel el işleri yapabilmek gibi hünerleriniz varsa kesinlikle evden para kazanılacak bir zamanda dünyaya geldiğinizi söyleyebilirim. Vintage ve evde yapılmış ürünlerin yaygın kullanımının artışı duracakmış gibi görünmüyor. Artı, internet de bu eşyalarla dolu.

Örneğin yurt dışında yıllardır kullanımda olan ve ülkemizde de yavaş yavaş kullanımı artmaya başlamış olan Etsy adlı bir internet sitesi evde el işi yapan insanların ürünlerini makul fiyatlara satmalarını sağlayan ve devamlı gelişmeye devam eden internet sitelerinden yalnızca biridir. Etsy üzerinde hediyelik eşyalardan kıyafetlere ve yiyeceklere kadar binlerce listeleme seçeneğiyle 40’tan fazla kategori barındırmakta. Ve ürünlerin fiyatı da makul, kendi internet sitenizin de listeleme başına yalnızca 50 kuruşa Etsy üzerinden tanıtımını yapabiliyorsunuz.

El İşleri Yaparak Para KazanmaEtsy ve benzer internet siteleri üzerinden satış yapmak da aynı zamanda bir çeşit sanat haline elmiş durumda ve bu pazaryerlerinde başarıya ulaşmak epey çalışma ve planlama gerektiriyor. Kendi sanatınız başlı başına bir tam zamanlı iş, ama zeki bir işadamı olabilmek için de epey zaman harcamanız gerekmekte.

Başlarken dikkate alınması gereken önerilerin listesi şöyle:

Araştırma: Ne gibi ürünler üreteceğinize karar vermeden önce başkalarının ne sattığını bilmeniz gerekiyor. Birçok kişi el yapımı ürünler satıyor, ama yaptığı el işlerinin kendine has bir duruşu olmasını sağlayanlar gerçekten ortaya çıkanlar. Ürün hakkında karar verdikten sonra, Etsy üzerinden diğer satıcılara bir göz atın ve neyi nasıl sunduklarından haberdar olun ve bunu daha ilgi çekici bir şekilde nasıl yapacağınızı düşünmeye başlayın.

Sadakat: Etsy üzerinde başarılı dükkanlar işleten insanlar el işi yapmaktan da ötesini yaptıklarını söylüyorlar. Gittikleri her yere kartlarını bırakıyorlar, kendi siteleri hakkında blog yazıyorlar ve neredeyse tüm boş zamanlarını kendi işlerinin reklamını nasıl yapacaklarını düşünerek geçiriyorlar. Bir diğer değişle, gerçekten başarılı olmak için bu işe tam zamanlı çalışıyormuşsunuz gibi davranmanız gerekiyor.

Fotoğraflar: Müşterileriniz ürünlerinize dokunamayacakları için onların ürünlerinizi mümkün olduğunca birçok görsel ile hissetmelerini sağlamanız durumunda kalıyorsunuz. Bunu da doğal olarak fotoğraflarla yapacaksınız, ama sıradan fotoğraflarla değil. Bu fotoğraflar göze hitap etmeli ve ürünleri fantastik bir şekilde göstermeli. Fotoğrafçılık sanatını öğrenmeniz gerekecek ve bununla ilgilenemeyecekseniz de birinin bunu sizin için yapmasına ihtiyaç duyabileceksiniz. Evet, bu durum tam olarak bu kadar önemli.

Seçenekler: Endüstrinin içinden kişilerin verdiği bilgilere göre Etsy’de başarılı olmanın en önemli noktalarından biri de seçeneklerdir. Aslında, ciddi dükkan sahiplerinin çoğunun maksadı en azından 200 ürünü satışta bulundurmaktır. Eğer tüm bu ürünleri kendiniz yapıyorsanız bu epey yüksek bir zaman harcanacağı anlamına geliyor. Ama müşterilerinize ne kadar çok seçenek sunarsanız satış yapma şansınız da o kadar yüksek olur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!