Instagram Keşfet Nedir? Keşfete Nasıl Düşülür?

Instagram sayfalarında en sık rastlanılan şey, Instagram Keşfet davetleridir. Peki Instagram Keşfet nedir? 

Instagram Keşfet Nedir? Keşfete Nasıl Düşülür?
Instagram Keşfet Nedir? Keşfete Nasıl Düşülür?

Instagram’ın Keşfet bölümünde görüntülediğiniz gönderiler, genelde daha önce gönderilerini beğendiğiniz veya benzer gönderilerin yer aldığı hızlı erişim alanıdır. Buradaki gönderilerin en büyük özelliği yüksek etkileşim almalarıdır. Daha önce Keşfet alanında yer almış olmak sürekli burada kalacak olduğunuz anlamına gelmez. Bu yüzden sürekli ilgi çekici paylaşımlar yapmanız gerekir. Sosyal medya uygulamalarının algoritmaları, Google ve Youtube algoritmalarına benzer şekilde çalışır. Yani, kullanıcıların aradıklarını bulması, gönderilerde uzun vakitler geçirmesi, anahtar kelime (etiket) kullanması ve sürekli güncel olması gerekir. Bu sayede Instagram Keşfet bölümünde güncel videolar yeni akımlara vesile olur. Aksi taktirde yeni-eski videolar iç içe olur ve kimin ne paylaştığı belli olmazdı. 

Instagram, almış olduğunuz etkileşimleri takip eder ve uygulamayı kullanım şeklinizle senkronize çalışır. Bu nedenle Instagram Keşfet hilesi sözden ibaret, gerçeklikten uzaktır. İnternet dünyasında bulabileceğiniz en gerçekçi etkileşimler Instagram’ın Keşfet bölümüdür. Bu yüzden bu alanda rekabet yoğundur ve burada yer alabilmeniz için çok çalışmanız gerekebilir. Zira dünyanın en çok kullanılan ikinci sosyal medya sitesi olan Instagram’ın Keşfet bölümünde yer almak, bir seferde milyonlarca kullanıcıya erişebilmeniz ve daha fazla kişi tarafından takip edilmenizi sağlar. İnsanlar bu yüzden Keşfet bölümünde yer almak için çok çabalarlar. Gönderilerde kullandığınız etiketler daha fazla kişiye ulaşabilmenizi sağlayabildiği gibi, belli kitlelere de erişebilmenizi sağlayacaktır. İlgi alanınıza giren kitlenin sayısı ne kadar yoğun olursa, etkileşim almanız da o kadar yoğun olacaktır. Keşfet bölümünde ilginç bulacağınızı düşündüğünüz gönderilerin paylaşımları bulunur.

Neden Instagram’ın Keşfet Sayfasında Olmalısınız? 

Bir marka veya işletme sahibiyseniz, Instagram’ın Keşfet bölümünde yer almanız sizin için harika fırsatlar yaratır. Daha fazla beğeni toplamanın yanı sıra, Keşfet sayfasında yer almak, marka bilinirliği oluşturarak, ürün satarak ve yeni müşteriler edinerek bir işletmenin portföy oluşturmasına yardımcı olacaktır.Keşfet sayfası, rastgele değil hedeflenen yeni bir kitleyle karşılaşma şansı sunar. 

En iyi yanı, erişim ve katılımı artırmak için Instagram reklamlarını kullanmanın aksine, organik ve tamamen ilgili kullanıcılara erişebilmenizi sağlamasıdır. Instagram, kullanıcıları için daha ilgi çekici hale getirmek için Keşfet bölümüne her zaman yeni özellikler ekliyor 

Instagram’da Keşfete Düşme 

Instagram’da Keşfete düşme, uygulama üzerinde erişebileceğiniz en yüksek mertebedir. Bu yüzden dünyanın en sık kullanılan paylaşım sitesinde yükselebilmek için sıkı çalışma, azim ve strateji gerekir.  

Instagram keşfet sayfasına düşen gönderiler, her kullanıcının profiline özel gönderileri sıralar. Bu, takip etmek isteyeceğiniz ve beğenmek isteyeceğiniz gönderiler anlamına geldiğinden, Keşfete düşen her paylaşım büyük bir avantaja sahip olacaktır. Instagram kullanıcılarının yarısından fazlası, keşfet bölümğne giriyor. Bu da günlük 500 milyon gibi devasa bir rakam anlamına gelir.  

Instagram Keşfete Nasıl Çıkılır? 

Instagram Keşfete nasıl çıkılır? Instagram Keşfet sayfasında yer almak, içeriğinizi büyük kitlelere ulaştırabileceğiniz anlamına gelir. İçeriğiniz takipçilerinizden daha geniş bir kitleye görünür hale geldikçe, Keşif’i yapan gönderi veya Hikayedeki etkileşim artar. Yeni takipçilerde bir artış olduğunda, videolarınız kendi takipçileriniz tarafından daha fazla kişi tarafından izlenir. Bu da algoritma tarafından daha fazla Keşfette yer almanızı sağlar. Peki Instagram Keşfette yer almanın ipucu nelerdir? 

Hedef Kitlesi Oluşturun: 

Instagram, insanların etkileşime girme olasılığının en yüksek olduğunu düşündükleri içeriği Keşfet sayfasına koyuyor ve bunu her türlü gerçekten gelişmiş yolla belirliyor. 

Alaka düzeyi, tüm algoritma tabanlı sosyal medya akışlarının arkasındaki temeldir. Sosyal platformlar, size muhtemelen en çok ilgilendiğiniz ve ilgileneceğiniz içeriği göstermek ister. Instagram’ın konuyla ilgili (yukarıda) alıntısı bunu pekiştiriyor. Belli bir kitleye hitap etmenin avantajı, sadık takipçilere sahip olmaktır. Öte yandan bu çeşitliliği azaltacağından bir dezavantaj olabilir. O halde geniş kitlelere örneğin futbola veya komik videolara odaklanın.  

Keşfedilmek için Popüler Instagram Hashtaglerini ve Konum Etiketlerini Kullanın: 

Instagram’da beğeni almanın en basit yolu, popüler etiketleri kullanmaktır. Bu sayede daha fazla kullanıcının ilgisini çekmeniz mümkün olur. Son zamanlarda etiketler sayfası da çeşitli güncellemeler aldı ve öne çıkan etiketler daha fazla izlenme alma şansına erişmekte. Etiket kullanmak, gönderilerinizin erişim şansını %12 arttırır.

Altyazıları Kullanın: 

Bazen fotoğraf veya videolar her şeyi anlatır ancak paylaşımcının görüşleri büyük bir etki yaratır. Çarpıcı ifadeler, başarılı edebiyat veya detaylı yazıların yanı sıra iyi bir mizah anlayışının yansıtıldığı altyazılar, reaksiyon almanızı sağlar. Altyazıların gücünü küçümsemeyin, bu başlığınızın ilgi çekici olmasını sağlamanın yanında beğeni ve daha çok yorum alabilmenizi sağlar.  

 İçeriği Uygun Zamanlarda Paylaşın: 

Paylaşımdan itibaren ilk birkaç dakika içerisinde ne kadar çok kişiye erişirseniz, daha sonra izlenme veya öne çıkma ihtimaliniz de o kadar ihtimalli olur. Bu yüzden paylaşımlarınızı en çok kullanıcının aktif olduğu zamanlarda yapın. Örneğin cuma gecesi öğrencilerin hiçbiri erken yatmaz. Bu durumda en iyi zamanlama akşam saatleri olabilir.  

Takipçilerinizi Etkileşime Girmeye Teşvik Edin: 

Takipçilerinizi gönderilerinizle veya sorularınızla yorum yazmaya teşvik edin. Örneğin son zamanlardaki tartışmalı bir videoyu paylaşarak takipçilerinizin yorum ve fikirlerini isteyebilir, böylece çok etkileşim alır ve daha fazla öne çıkma şansı yakalayabilirsiniz.  

Analitiğe dikkat edin: 

Takipçilerinizin takip ettiği veya yorum yaptığı sayfaları inceleyin. Bu, en son trendlerden anlık haberdar olmanızı sağlayacaktır. Bu tip zamanlarda ne kadar hızlı reaksiyon verirseniz o kadar çok etkileşim alırsınız.  

Çekici ve Özgün Paylaşımlar Yapın: 

Eğer anonim paylaşımlar yapıyorsanız, popüler gündemden kopmamanız mantıklı olacaktır. Fakat kendi videolarınızı paylaşıyorsanız o zaman ilgi çekici olmanız şarttır. Kullanıcıların videolarınızı sonuna kadar izlemesinin yanında beğeni atması ve yorum yapması da çok önemlidir.

Bu yazıya benzer ” Tiktok Keşfet Nedir? Keşfete Nasıl Düşülür? ” Başlıklı yazımızı da incelemenizi öneririz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!