Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm Önerileri

Adet sancısı nedir, neden olur: Kadınların korkulu rüyası adet sancısı! Sancılanma olduğunda, aslında karın ve kasık bölgesi büyük ölçüde gerilir. Kadınlarda adet dönemlerinde oluşan rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde vücuttan dışarı atılması için gerçekleşen rahmin kasılma olayıdır. Rahim içerisinde üretilen bu kimyasallara “prostoglandin” adı verilmekte olup bu prostoglandinler rahim içerisinde kasılmalara yol açmaktadırlar. Bu durumun sonucunda rahmin kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, işte bu sebepten ötürü rahimde yani karın bölgesinde ağrı hissedilir. Bu ağrılar zaman zaman şiddetli bir hal alabilmektedir. 

Adet sancısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı ise tamamen bu gerilmenin önüne geçmek açısından önemli olacaktır. Sancının azalması, kişinin adet döneminde az da olsa rahat etmesi açısından önemlidir. İyi gelen pek çok öneri olacağından, kişinin düzenli olarak uygulaması hem adet sonrasında hem de adet öncesinde uygulaması adet döneminin çok daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Bunu bilerek siz de adet döneminiz için önlem alabilirsiniz. Adet sancılarından kurtulmak için öneriler veriliyor.

Adet sancısı nasıl geçer, adet sancısına ne iyi gelir?

Spor Yapın 

Kişinin hareket kalması, adet döneminin çok daha zorlu geçmesine neden olur. Hareketsiz olan bir kişide, kilolu olan bir kişide polikistik over sendromu da daha yaygın görülür. Bu durum yumurtalıklarda kist oluşumuna da neden olacağından, ne yazık ki adet dönemini sancılı hale getiren bu durumdur. Kişinin hareket etmesi, spor yapması, kendisini daha iyi hissetmesi açısından önemli olacaktır. Kişinin yaş grubuna göre nasıl spor yapacağı konusunda belirlemeyi kendisinin yapması sağlanabilir. Bunun dışında ise direkt olarak spor için esneme hareketleri, gün içinde hareket etmek açısından düzenli yürüyüş gibi hususlar ile aslında sancılardan kurtulmak üzere bir adım atabilir. Kendinizi adet döneminde çok daha rahat hissetmeniz sağlanıyor olacaktır. Değerlendirip ona göre davranabilirsiniz. 

Soğuk Algınlığından Korunun 

Kadının kendisini üşütmesi demek, aslında zorlu bir adet döneminin habercisidir. Bakıldığında kişinin üşümüş olması, özellikle ayaklarını üşütmüş olması, ne yazık ki soğuk algınlığı ile birlikte adet sancısının artması demektir. Adet öncesi üşütmek adet sancısının artması, özellikle bel bölgesinde de sancının vurması konusunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Göz önünde bulundurmanız halinde, siz de soğuk algınlığından uzak kalarak, direkt olarak kendinizi koruyabilirsiniz. Üşütmemeye özen göstermek, özellikle adet öncesinde mutlaka dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Unutmayın. 

Adet Döneminde Sıcak Su Torbası 

Genel anlamda kadınların adet döneminde ki kurtarıcısı, direkt olarak su torbaları oluyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise su torbasının direkt olarak karın bölgesine getirilmemesi. Yapmanız gereken, sağlıklı bir çözüm bulmak açısından direkt olarak su torbasının ayaklara temas etmesi. Ayaklarınızda durması ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun da dinç olması, ağrıların azalması gibi etkileri de olacaktır. 

Duş Almayı Deneyin 

İyi hissedeceğiniz bir diğer öneri ise duş almak olacak. Duş almanız halinde, vücudunuzun tamamına eşit bir şeklide ısı uygulanacak olduğundan, aslında direkt olarak kendinizi iyi hissetmeniz sağlanabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, adetinizin ilk gününde duş alarak olumsuz olan adet sancısının büyük ölçüde ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.  

Ciddi Ağrılarda Doktor Önerisi 

Adet sancısının dayanılmaz olduğu durumlar olabilir. Elbette bunun önüne geçmek için alınabilecek doğal önlemlerin dışında bir müdahale gerekebilir. Kişinin anormal ağrılar duyması durumunda, mutlaka doktor kontrolünden geçmesi önerilenler arasında. Böyle bir durumda direkt olarak olması gereken kişinin doktor kapsamında muayene sonunda nasıl hareket edeceği konusunda bilgi alması. Doktor önerisi, doktor tedavisi adet sancısına ne iyi gelir sorusunun profesyonel olarak, kişiye özel olarak yanıtlanması demektir. Bunun sağlanması açısından ağrınızın anormal bir ağrı olduğunu düşünmeniz durumunda, direkt olarak doktor ile iletişime geçerek hizmet almanız en doğrusu olacaktır. 

Sizin için önerilere göre hareket etmek, sağlık sorunu yaşamamak açısından önemlidir. Verilen önerilere göre hareket ederek, sağlıklı bir şekilde adet döneminin atlatılması mümkün olacak. Düzenli uygulamalar olmasına özen gösteriniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!